Hamallık mı Ustalık mı ?

Drug1

Üye
s.a dostlarım kısa bir süre önce başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum ve görüşlerinizi bekliyorum istanbulda bir tanışım bana birilerinin minik bir cnc ile ahşap işlemek istediğini söyledi tamam dedik anlaştık motorlar elektronik kart bağlantı kabloları vs hazır olarak aldım 150 tl ye bunun yanısıra işleyeceği malzemelerin cad/cam olayınıda yapıp sınırsız kod ile çalışabilen mach 3 proğramımla birlikte yol masrafıda almadan bir gün istanbula gittim bağlantılarını konstruksiyon çizimlerini detaylarını katı modeli kütük bağlantılarını hepsini gösterdim konstruksiyon için uygun olan malzemelerin seçimini yaptım ve konstruksiyon mekanik kısmınında montajı dahil fiyatı için aldığım ücret 650 tl oldu herneyse mekanik kısmın malzemesi alınmadığı için montajı yapamadım 3 gün sonra bir telefon aldım önce bana o kişilerin makinayı yaptırmaktan vazgeçildiği söylendi daha sonra 500 tl para istendi 500 istendiği için şüphelendim daha sonra hiç ummadığım bi kişiden konun özüne vakıf oldum o kişi benim götürdüğüm kartın üzerindeki reklam dan bakarak kartı ve motorları aldığım kişinin sitesine oradanda o kişiye ulaşmış kart tertibatını 150 tl ye aldığım için ben kazıklamış oluyormuşum ben bu ücreti geri ödemek adına tereddütlüyüm sizin düşünceleriniz nelerdir siz olsanız ne yapardınız ? saygılarımla...

Sizin emeğinizdir. Bence hakkınızdır.
Karşı tarafın yaptığı ayıptır. Saygısızlıktır.

Ancak mekanik montaj yapılmadığına göre bence masraflar*2 (yol vs dahil) gibi bir rakamı işçilik olarak alıkoyup gerisini de gönderebilirsiniz. Kuvvetle muhtemel karşı taraf daha ucuza başka birisine yaptırmaya çalışacaktır.

Göndermezseniz de alsınlar mekanik ekipmanı yapın montajınızı. Anlaşmanız bu değil miydi?

Bence bu işin cılkı çıkmış .Tamam siz hesaplamalarınızla makul bir işçilik ve masraf yazmışsınız .
Ben (şahsi fikrim )bu mantıkla meslegimi aşağılayan kendini uyanık sanan zihniyetteki adamın işini hakkımın iki katınıda verse yapmam. İşçilik ve yapmadıgın masrafların bedeli olarak 250 tl'yi belge karşılıgı (posta veya banka havalesi) ile yolla dönüpde arkana bakma .

alfa üstadıma katılıyorum söz konusu makina sonuçta bir cnc siz bu işi öğrenmek için harcadığınız zamanın bedeli para ile ölçülemez zaten çok cüzzi bir rakama yapıosun madem o kadar biliyolardı kendileri baştan yapaydılar ben olsam beş kuruş vermem

ben yerınızde olsaydım bır kurus bıle vermezdım kıme yaptırıyorlarsa yaptırsınlar

Anlasmayi yapmissiniz, is bitmis. Isin kalan kismini da bitirmeni isterlerse (fiyata dahil oldugu icin) o kismini yapman gerekir, yoksa birsey geri odemen gerekmez bence.

Eger karti kullanamazlarsa geri alacagini soylediysen, karti saglam geri gondermeleri durumunda onun bedeli olan 150 TL'yi vermen gerekir. Isciligini, paylastigin bilgini geri veremeyecekleri icin onlarin parasini iade etmen gerekmez.

Drug 1 benim düştüğüm hatalara sizde düşmüssünüz. öncelikle resmi olarak devlete bir vergi ödüyormusun yoksa kacak olarakmı bu işi yaptın. eğer resmi olarak yaptıysan sorun yok para iadesinde bulunacak olursan kesersin faturanı iadeni yaparsın. Ama kacak olarak yaptıysan ve parada hesabınıza yattıysa adamlar % 100 haklı duruma geçip parayı senden alabilirler.
Kacak çalıştıysan parayı resmi yoldan almadıysan hiç bir şey yapma mekanik malzemelerinizi alırsanız monte ederim almazsanız kusura bakmayınız dersin olur biter

Drug 1 benim düştüğüm hatalara sizde düşmüssünüz. öncelikle resmi olarak devlete bir vergi ödüyormusun yoksa kacak olarakmı bu işi yaptın. eğer resmi olarak yaptıysan sorun yok para iadesinde bulunacak olursan kesersin faturanı iadeni yaparsın. Ama kacak olarak yaptıysan ve parada hesabınıza yattıysa adamlar % 100 haklı duruma geçip parayı senden alabilirler.
Kacak çalıştıysan parayı resmi yoldan almadıysan hiç bir şey yapma mekanik malzemelerinizi alırsanız monte ederim almazsanız kusura bakmayınız dersin olur biter

iş resmi yoldan yapılmadıysa bile hiçbirşey idda edemezler. sonuçta kendileride bu işin içinde.

yerinde olsam tek kuruş geri vermem böyle şe...sizlere.

aldığın para verdiğin emeğin bilginin karşılığıdır, rahat ol bence.

bu arada aranızda yeniyim. formumu çok sevdim...

...

Bir ata sözü vardır"kıyakcılığın sonu ayakcılıkdır" diye. Sizinki o olmus,Söylermısınız, yaptıgınızı işin normal pıyasa bedelı ne kadarıdr. >Eger ucuza yapmaya kalktınsa, zaten sen meslakdaşlarına ve meleğe ıhanet etmişsin. Her işin bı bedelı var, rayıcı düşürdüğün an, karsı taraf ya şüphelenecek, yada daha uzuca yapan varmı arastıracak. Bu gunun iş almeı bu hallee düşdü ne yazıkkii.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri