Gerilim Düşerse Akım Artar mı?

gerilim düşünce akım tabiki düşer ama nedense bu motor gibi bir endüktif alıcıyla yıllardır kıyaslanıyor motorlarda gerilim düşünce akım artar buna kaymalardan dolayı akım artışı denir bunun yüzdesi ise yüke bağlıdır düşünce akımın arttığı gibi yükselincede artacaktır bunu yük belirler ama artık bunu normal omik yüklerle karıştırmayalım lütfen I=U/R yani u ne kadar büyük olursa ı okadar büyük çıkacaktır....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motorun çektiği akım yüke göre değişiyor denilmektedir. Şunu sormak istiyorum böyle bir durum söz konusu ise ilkel yol verme yöntemlerinden biri olan GERİLİM ile yol verme metoduna neden baş vuruyoruz acaba ? Reosta üzerinden yapılan bu uygulamalarda motor yol verme işlemi direncin değeri azaltılarak motorun üzerine düşen gerilim artıyor ve çektiği akımda artıyor neden ?????

elektrolitik kardeşim gerilim düşerse akımartarmı demeyelimde devre üzerinde direnç artarsa gerilim artar akım azalır... direnç azalırsa gerlim azalır akım artar. gelelim 3000w lık bir ufoya kaç amper çeker diyorsun. pens amper metre ile bu dediğini öğrenmek çok kolay ya da Akım'ın karesi ile voltajın çarpımı sana watt'ı verir ( I^2*volt=3000W )

Bu konu elektrik derslerinin ilk konusudur bunu bilmeyen elektirikçi sayılmaz.
Vay bu memleketin haline.

kardeşim bu ufolarda veya elektrik sobalarında direnç sabit olursa gerilim düşerse akımda düşer gerilim yükselirse akımda yükselir yani gerilim düşer ısı düşer akım düşer sayaç az döner ama ısıdan pek yararlanamazsınız bu bir motorda olsa tam tersi voltaj düşer akım artar kolay gelsin

tabiki artar arkadaşların verdiği formullerde de görüldüğü gibi

Gerilim düşünce akımın artması olayı omik yüklerde zaten gözlemlenmez. Bu durumu sadece ağır mekanik yük altında çalışan motorlarda gözlemleyebilirsiniz. Gerilimin çok düşmesi motor mil devreninde düşmesine, tork kaybına, motor mili kilitlenecekmiş gibi zorlanmasına bunun sonucunda da akımın artmasına ilerleyen zamanlarda da sargı yanmasına sebep olmaktadır.

arkadaşlar bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum

gerilim düşerse akım artarmı? böyle olursa gücü etkiler mi?
bunların sonucunda sayaç yazma sarfiyatı nasıl olur?
güç, akımla gerilimin düşmesiyle değişir mi?

örneğin; 3000watlık bir ufoyu düşünürsek
bu ufo kaç amper çeker?
gerilim düşerse ufonun çektiği akımda ne gibi değişme olur?
gerilim düşerse ufo 3000 watlık ısıyı verir mi? yoksa bu ısıyı vermek için fazla mı amper çeker?

en önemlisi ;
sayacın yazması gücemi ampere mi bağlıdır bu ikisi arasındaki ilişkiyi açıklar mısınız?
Selam arkadaşım;
Senin sorun basit cevabıda basit ve fazla teknik anlatmayacağım.
Öncelikle gerilim düşükse iş yapma kabiliyeti azalmıştır.Yani cihaz nominal verimde çalışmaz.
Gelelim sayaç sarfiyatı artarmı sorusuna...
Ufo sayayaca çok yakınsa sarfiyat değişmez.Sayaç uzakta yani sen tesisatın uç noktalarına takarsan sobanı sarfiyatın bir oran dahilinde artacaktır.
Bu oran sayaç ile priz arası tesisatın kalitesine (kablo kalınlığına) bağlıdır.
İnceyse sarfiyat artacaktır.
Nedeni ise;
Örneğin,soban çalışıyor iken; sayaçta gerilim 200Volt,ama kullandığın prizde 190volt okunuyosa yaklaşık sayacın %5 faza yazacaktır.

...
Uzun bir yolculuğa hazırlanan gemi, tam rıhtımdan kalkıyorken, soluk soluğa üç kişi merdivenleri çıkıyor ve Kaptan köşküne geliyor.

Biz diyorlar, tayfa olmak istiyoruz.

Kaptan şaşırıyor biraz. Bu tepeden istek nerden kaynaklanıyor acaba ? Tayfa olmak için belli yetenek ister, sizin böyle bir yeteneğiniz var mı, varsa nedir ? diyor...

Tayfalar şöyle yanıt veriyor :

Ben diyor birincisi, çok iyi görürüm.

İkinci tayfa alıyor sözü :

Ben diyor çok iyi duyarım, sessizliğin şarkılarını da dinlerim, size bilgi veririm, yolunuzda öncelik alırsınız.

Kaptan üçüncüye dönüyor bu kez. Soruyor : Peki, sen ne yaparsın ?

Benim de bunlara canım sıkılır, diyor.

Kaptan biraz şaşırıyor. Biri görüyor, öbürü duyuyor, canı sıkılan ne yapıyor acaba ?

Gemi ilerliyor, üç tayfa soluk soluğa kaptan köşküne tırmanıyor biraz sonra.

Biri diyor ki : Kaptan baba, ufukta bir gemi var, güvertesinde de güzel bir kız gergef işliyor, işlemeyi de görüyorum. Güzel çiçekler üretiyor elleri.

Derken ikinci tayfa alıyor sözü : İşte diyor, gergefin iğnesi düştü şimdi, sesini duyuyorum.

Sözü üçüncü tayfa alıyor : İşte diyor, benim canım da bunlara sıkılıyor !…

upload_2015-11-10_16-50-21.png

Arkadaşlar selam.Bana yardım ederseniz çok sevineceğim.Bu devreyi basitleştirmeme yardımcı olabilecek varmı acaba ??? proje ödevi olarak verildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri