Gerilim Bolucu Devresinde Voltaj Dusuklugu Yasiyorum

GumusS

Üye
Ustalar iyi calismalar elimde 16v DC bir adaptor var . Benim evde 12v DC ile calisan ledim var metrede 1.2 amper cekiyor. Ben bu gerilim bolucu devresini kurdum ve bosda calisirken 12 volt elde ediyorum fakat yuke baglayinca yani ledleri baglayinca bu voltaj 9.50 gibi bi voltaj degerini veriyor led yaniyor fakat cok ciliz isin icine galiba ledlerin direnclerini katmadim formulde sikinti yasiyorum yardimci olur musunuz nerde hata yapiyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20231226_163709.jpg
    IMG_20231226_163709.jpg
    370.7 KB · Görüntüleme: 21
Aslında birinci öncelik 12V/10A bir adaptör
almanız.

Diğer seçenek alttaki devre olmalı bence:
http://tinyurl.com/ys664new
TIP127 mutlaka soğutucuda olmalı...
Ekran-g-r-nt-s-2023-12-29-14-53-06.png

peki 16v 4.5 amper adaptorden gelen voltajı direk olarak 12v 6 amper gereken şerit lede versem ne olur

peki 16v 4.5 amper adaptorden gelen voltajı direk olarak 12v 6 amper gereken şerit lede versem ne olur

Sağlam orjinql bir adaptör ise gücünden fazla güç çekmek istediği için korumaya alması lazım.

Dandik bir adaptör ise serit lediniz bozulur.

Eğer adaptörünüz bu değerlerde ise , direnç ile yapacağınız devre de olmaz.

Direnç üzerinde P=I*V kadar güç düşecektir, yani P=6*4=24Watt İLAVE güç harcanacaktır

Sağlam orjinql bir adaptör ise gücünden fazla güç çekmek istediği için korumaya alması lazım.

Dandik bir adaptör ise serit lediniz bozulur.
IBM adaptoru cok kalıtelı oldugunu dusunuyorum :)
direk 16v verdim led cıdden parlak yanıyor buyuk ıhtımal ledın omrunden yer dıye dusunuyorum bu sekılde dursa ne olur cıddden cok merak ettım led 6 amperden fazla akım cekecek adaptor 4.5 amper max akımı birbirini dengeler mi bilemiyorum
Eğer adaptörünüz bu değerlerde ise , direnç ile yapacağınız devre de olmaz.

Direnç üzerinde P=I*V kadar güç düşecektir, yani P=6*4=24Watt İLAVE güç harcanacaktır
Ustam bu son sorum. Artık cok degerlı vaktınızı almak sızı mesgul etmek ıstemem hakkınızı helal edınız :)
eger ıstenılen p degerı ıse
p=ı*v
16v x 4.5a = 72w
12v x 6a = 72 w
yanlısım varsa duzeltın lutfen ledın calısma voltajından yuksek ama cektıgı akımdan da az bu bırbırını dengeler mı yoksa elektronık devreler ıcın sacma bı onerme mı yaptım

Son düzenleme:
yanlısım varsa duzeltın lutfen
Tamam,
Ledin Güç İhtiyac=72W

16 Volt tan 12 Volta dirençle düşürmek için kullanılan direncin üstünde harcanacak güç:
P=I*V P=6A*4V=24W

Size gereken toplam güç= 96W

Yani elinizdeki güçkaynağı 72W, yetmiyor..

Ayrıca, pratikte böyle "milimi milimine" iş yapılmıyor.
Ayrı bir güç kaynağı yapmanız gerekecek, veya hazır alacaksanız.

Alacağınız Çin malı ise; onlar "Çin Watı" kullanıyor. Ne kadar "tolerans" gerektiğini, ürünü burada sorarark karar verebilirsiniz..

Anlaşılan elinizdekini değerlendirmek istiyorsunuz ancak bunu için uygun olmadığı belli.

Tavsiye olarak standart bir led trafosu almanızı öneririz. En kolay çözüm bu olur.

Hangi ildesiniz? Konya'mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri