Gerilim Bolucu Devresinde Voltaj Dusuklugu Yasiyorum

GumusS

Üye
Ustalar iyi calismalar elimde 16v DC bir adaptor var . Benim evde 12v DC ile calisan ledim var metrede 1.2 amper cekiyor. Ben bu gerilim bolucu devresini kurdum ve bosda calisirken 12 volt elde ediyorum fakat yuke baglayinca yani ledleri baglayinca bu voltaj 9.50 gibi bi voltaj degerini veriyor led yaniyor fakat cok ciliz isin icine galiba ledlerin direnclerini katmadim formulde sikinti yasiyorum yardimci olur musunuz nerde hata yapiyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20231226_163709.jpg
    IMG_20231226_163709.jpg
    370.7 KB · Görüntüleme: 21
Malesef bu is gerilim bölücü ile olmaz. Düşük omajli olan direnciniz yanar.

Ya guc kaynağının cikisina stepdown regulator takacaksiniz yada modifiye olmuyor ise başka bir guc kaynagi kullanacaksınız.

Sizin devrede şu sorun var. Gerilim bölücü yaptınız 12 volt aldınız ama alttaki dirence paralel serit ledi bagladiginizda serit ledin iç direncini göz ardı ediyorsunuz. Orada eşdeğer direnc omaji düştüğü için sorun yaşıyorsunuz.

Guc kaynağınız nedir belki farklı çözümler sunabiliriz.

Malesef bu is gerilim bölücü ile olmaz. Düşük omajli olan direnciniz yanar.

Ya guc kaynağının cikisina stepdown regulator takacaksiniz yada modifiye olmuyor ise başka bir guc kaynagi kullanacaksınız.

Sizin devrede şu sorun var. Gerilim bölücü yaptınız 12 volt aldınız ama alttaki dirence paralel serit ledi bagladiginizda serit ledin iç direncini göz ardı ediyorsunuz. Orada eşdeğer direnc omaji düştüğü için sorun yaşıyorsunuz.

Guc kaynağınız nedir belki farklı çözümler sunabiliriz.
Ustam guc kaynagim 16 v DC laptop adaptoru

12v DC ile calisan ledim var metrede 1.2 amper cekiyor
İki değer belirtmişsiniz ancak biri doğru olabilir.

5 metre toplam 11 amper guc tuketimi var
Birinciyi doğru sayarsak 5mt*1.2A=6A.
16V-12V=4V seri direnç üzerindeki voltaj düşümü.
R=V/I R=4/6=0 66ohm, adaptör çıkışına bağlayacağınız seri değeriniz.
Bu değerde direnç bulunmayabilir, iki adet 15 veya20watt lık direnci seri bağlayın, mesela 0.33 ohm.
Bu değer sizin şemanızdaki R3.
R4 yerine Led leri bağlayacaksınız.
Yalnız voltaj ve direnç değerleri çok küçük olduğu için kablo direnci de işe dahil olacak unutmayın.

Küçük bir ikave:
"toplam 11 amper guc tuketimi var" böyle bir tabir yanlışlığa neden olur. "Güç tüketimi" derken, birimini doğru tanımlamak, yani şu kadar "watt" tüketimi demek daha doğru olur.

Son düzenleme:

Bu değerde direnç bulunmayabilir, iki adet 15 veya20watt lık direnci seri bağlayın, mesela 0.33 ohm.
Yalnız voltaj ve direnç değerleri çok küçük olduğu için kablo direnci de işe dahil olacak unutmayın.

Küçük bir ikave:
"toplam 11 amper guc tuketimi var" böyle bir tabir yanlışlığa neden olur. "Güç tüketimi" derken, birimini doğru tanımlamak, yani şu kadar "watt" tüketimi demek daha doğru olur.
Cevabiniz icin tesekkur ederim dogru olan 5*1.2=6 amper dogru olan yanlis yazmisim 11amper diyerek . Guc tuketimi konusunda da haklisin cok tesekkur ederim bilginilerden ve ilginizden oturu :)

Küçük bir ikave:
ustam bu sekıl olması gerekıyor sanırsam dogru mudur . bu sekılde fızıksel baglantı yaparsam bu degeri gorur muyum .

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-12-29 140857.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-29 140857.png
    16.6 KB · Görüntüleme: 5
ustam bu sekıl olması gerekıyor sanırsam dogru mudur . bu sekılde fızıksel baglantı yaparsam bu degeri gorur muyum .
Evet, yalnız dikkat edin direncin değeri 66ohm değil 0,66ohm.
Ayrıca kablo uzunluğunuz ve kablo kesiti önemli. Yani ince ve uzun kablo kullanırsanız onun direncini eklemeniz gerekir.
En doğrusu voltajları ve akımı ölçün.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri