Günlük Sohbet Muhabbet

@Mr_YAMYAM hocam 3150Hz (3.15kHz) osiloskop ile ayarlamaya çalıştım ama 3100 ile 3250 arası görüntüleniyor. Devamlı aradaki farklarda sayıyor. Sabit değer okumak çok zor. prob X1 konumunda yapmaya çalıştım. Osiloskop tecrübem hiç yok ama yavaş yavaş öğrenmeye çalışacağım. Diğer walkman leride kontrol etmekte fayda var. Çünkü yan sanayi lastik değişimi sonrası teyp devrine değişim olabiliyor. Bu eski tip Sony walkman lerde FM frekanslarıda deve hörgücü sorunu yok. Mühendisler sağlam iş çıkarmışlar. Yakışıklı kasetimide ;)resimde paylaşayım.
IMG_4706.jpg

IMG_4707.jpg

IMG_4709.jpg

@Mr_YAMYAM hocam 3150Hz (3.15kHz) osiloskop ile ayarlamaya çalıştım ama 3100 ile 3250 arası görüntüleniyor. Devamlı aradaki farklarda sayıyor. Sabit değer okumak çok zor. prob X1 konumunda yapmaya çalıştım. Osiloskop tecrübem hiç yok ama yavaş yavaş öğrenmeye çalışacağım. Diğer walkman leride kontrol etmekte fayda var. Çünkü yan sanayi lastik değişimi sonrası teyp devrine değişim olabiliyor. Bu eski tip Sony walkman lerde FM frekanslarıda deve hörgücü sorunu yok. Mühendisler sağlam iş çıkarmışlar. Yakışıklı kasetimide ;)resimde paylaşayım.
Ekli dosyayı görüntüle 101946
Ekli dosyayı görüntüle 101947
Ekli dosyayı görüntüle 101948
Coşkun Sabah tan Anılar mı ?

Amatör cihazlarda belli tolerans dahilinde tam 3150Hz elde edilemeyebilir. Profesyonel OTARI MTR12 teyplerde bile kabul edilebilir sınır %0.4 gibi idi.
Ancak zamanla oluşacak bazı aşınmalar doğrultusunda bu değer daha da yükselebiliyordu.
https://reel-reel.com/tape-recorder/otari-mtr-12/
https://www.ebay.com/itm/115017772730
Amatör bandlarda teorik W&F %1 civarında kabul edilebilir değerdir.
Bu değer cihazların mekanik yapısı ile doğrudan ilgili olup, pahalı cihazlarda bile %1 e bile ulaşabilmektedir. Lastikler büyük etkendir.

Kalibrasyonu tam yapamamışsın. Çünkü WOW (alt seviye) ile FLUTTER üst seviye dalgalanma hızları 3150Hz in sağında ve solunda eşit olmalıdır.
Yani senin ölçümündeki 3100 Hz alt frekans ise (50Hz) 3200Hz üst (100Hz fazlalık) frekansta olmalıdır. Dolayısı ile yapmış olduğun kalibrasyon gereği teyp devrini biraz yüksek ayarlamışsın.
https://www.ebay.com/itm/1159309044...customid=74c9fb12-66ad-11ee-ad43-373431323938

Son düzenleme:
Bir arkadaş 4 tekerli minik bir elektrikli araç almıştı. 1 sene olmadan bataryalar cortlamış kullanıcı hatası diyip göndermişler. Yeni batarya içinde dehşet paralar istemişler. Bende elektrikli araca geçiş için doğru zaman mı değil mi diye düşünüyordum. Tırstım...​

Bir arkadaş 4 tekerli minik bir elektrikli araç almıştı. 1 sene olmadan bataryalar cortlamış kullanıcı hatası diyip göndermişler. Yeni batarya içinde dehşet paralar istemişler. Bende elektrikli araca geçiş için doğru zaman mı değil mi diye düşünüyordum. Tırstım...​
Ben 2 jenerasyon daha beklemeyi düşünüyorum. Iyice defolari belli olsun , birazı giderilsin. Ondan sonra .

Ben 2 jenerasyon daha beklemeyi düşünüyorum. Iyice defolari belli olsun , birazı giderilsin. Ondan sonra .
Pratisyenlerimiz hele bir uzmanlaşsın diyorsun. Mantıklı.
Tabi şöylede bir ayrıntı var, araca kem gözle bakanlar olmuş. İyiki sen değilde batarya cortlamış dedim, yırtmışsın.​

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri