güneş enerjisi solar panel hk.

merhaba solar paneller hakkında soru sormak istiyorum
10a şarj kontrol devresi var
20 w panel var
1- geceleri aküden panele şarj kontrol cihazından enerji gider mı aküyü boşaltırmı.

2- devreye sigorta olarak ne takmalıyım

başka ne gibi eksikliklerim var . yeni başladım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Satılan şarjkontrol cihazlarda genelde bunun için schotty diyot var denenek için akü işaretli yere akünü bağla ortadaki iki girişe soldaki panel işaretli yerde voltaj yoksa veya 1 volt gibi düşük bişey çıkabilir diyot vardır bişey bağlamana gerek yok panelle akü arasına sigortada konmaz aküden sonra olabilir

Eğer sistemi dc 12 v aydınlatma için vb kullancaksan kontrol cihazının en sağdaki iki çıkıştan al hattı burdan alırsan genelde içinde kısa devre koruma var eğer inveryörle 220 v ac kullancaksan akü invertör arasına arabalardaki cam sigorta dan koyabilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
1- Gece geri boşalmayı önlemek için mutlaka schkotty diyot (Her panel için 1 tane) kullanmanız lazımdır. Kullanılmazsa eğer aküden panele geri boşalma olur.
2- Sigortayı inverter için soruyorsanız (akü-invetre arası için) inverter içinde hiç bulunmuyorsa eğer, inverterin çekeceği max amper değerinde cam sigortayı inverterden önce mutlaka ekleyin. (Uygun bir sigorta kutusu içinde)

12 volt dc. ile çalışan tasarruf ampülleri,vb. 12 dc. ile direk çalışan aydınlatmalar için, uygun bir sigorta kutusunun içinde, bunların toplamda çekecekleri amper değerini geçmeyecek cam sigorta kullanabilirsiniz.

Panelle akü arasında sadece bariyer diyodu (Schkotty diyot) bulunmalı, sigorta ise bulunmamalıdır. Tüm sigortalar akünün kutup başından sonraki yüklerin dağıtımında (12 volt dc.> 220 volt ac inverterden önce, örneğin tüm dc. ile aydınlatmalardan önce (12 volt dc. ile direk çalışan tüm alıcı cihazların kullanımından önce, yani aküden sonra, cihazlardan önce, hepsinin toplamı şeklinde değil,ayrı ayrı dc. sigortalar şeklinde olması çok daha iyi olur, yani bir evdeki ac. giriş panosundan ayrı ayrı odalara olan dağıtım sigortaları gibi) mutlaka yer almalıdır, yukarıdaki özel hallerdeki gibi.

Aküden hemen sonra tüm yüklerin (inverter,dc lambalar,dc.'li tüm elektronik cihazlar,vb.) bir toplamı şeklinde ana bir sigortayı da kullanabilirsiniz. Bu çok şart değildir. Ama cihazlardaki ayrı ayrı iç arızalarda atacak düşük değerli ayrı ayrı dc. sigortalar olmazsa olmaz bir şart olarak mutlaka uygun sigorta kutusuyla birlikte yer almalıdır. (Eğer kullandığınız tüm bu cihazların dc. girişinde cam sigortalar hiç bulunmuyorsa) Kolay gelsin.

Eğer sistemi dc 12 v aydınlatma için vb kullancaksan kontrol cihazının en sağdaki iki çıkıştan al hattı burdan alırsan genelde içinde kısa devre koruma var eğer inveryörle 220 v ac kullancaksan akü invertör arasına arabalardaki cam sigorta dan koyabilirsin
cevaplarınız için teşekkür ederim . 12 v çıkışı için kullanacağım lamba ve şarj yapmak için
bildiğim kadarıyla şarj kontrol 10v un altına düşünce 12 v lamba çıkışını kapatıyor.
ileride invertör bağlar isem aküye akü voltajı 10 v altına düşerse şarj kontrol cihazı aküyü doldurmaz dediler .
1- Gece geri boşalmayı önlemek için mutlaka schkotty diyot (Her panel için 1 tane) kullanmanız lazımdır. Kullanılmazsa eğer aküden panele geri boşalma olur.
2- Sigortayı inverter için soruyorsanız (akü-invetre arası için) inverter içinde hiç bulunmuyorsa eğer, inverterin çekeceği max amper değerinde cam sigortayı inverterden önce mutlaka ekleyin. (Uygun bir sigorta kutusu içinde)

12 volt dc. ile çalışan tasarruf ampülleri,vb. 12 dc. ile direk çalışan aydınlatmalar için, uygun bir sigorta kutusunun içinde, bunların toplamda çekecekleri amper değerini geçmeyecek cam sigorta kullanabilirsiniz.

Panelle akü arasında sadece bariyer diyodu (Schkotty diyot) bulunmalı, sigorta ise bulunmamalıdır. Tüm sigortalar akünün kutup başından sonraki yüklerin dağıtımında (12 volt dc.> 220 volt ac inverterden önce, örneğin tüm dc. ile aydınlatmalardan önce (12 volt dc. ile direk çalışan tüm alıcı cihazların kullanımından önce, yani aküden sonra, cihazlardan önce, hepsinin toplamı şeklinde değil,ayrı ayrı dc. sigortalar şeklinde olması çok daha iyi olur, yani bir evdeki ac. giriş panosundan ayrı ayrı odalara olan dağıtım sigortaları gibi) mutlaka yer almalıdır, yukarıdaki özel hallerdeki gibi.

Aküden hemen sonra tüm yüklerin (inverter,dc lambalar,dc.'li tüm elektronik cihazlar,vb.) bir toplamı şeklinde ana bir sigortayı da kullanabilirsiniz. Bu çok şart değildir. Ama cihazlardaki ayrı ayrı iç arızalarda atacak düşük değerli ayrı ayrı dc. sigortalar olmazsa olmaz bir şart olarak mutlaka uygun sigorta kutusuyla birlikte yer almalıdır. (Eğer kullandığınız tüm bu cihazların dc. girişinde cam sigortalar hiç bulunmuyorsa) Kolay gelsin.
teşekkür ederim cevaplarınız için hesaplama yapayım cam sigorta alayim.
birde bu bağ evinde kullanılacağı için . 15 günde bir gidiyoruz sistem 15 gün açık olursa sorun olur mu akü vb. fazla şarjdan zarar görürmü yada şarj kontrol akü şarj olunca çıkışı kapatır mı . .
yangın vb. sorunlar teşkil edermi uzun süre gidilmediğinde

Benimde bağ evimde var haftada bir gidiyoruz 1-akü 10,5 voltun altına düşünce evet lambalara çıkışı keser buda aküyü koruma amaçlıdır bundan aşağı düşmemesi gerekir 2- sistem sürekli açık yani şarjda kalsın şarjkontrol cihazı ona göre yapılmıştır akü doldumu şarjı kesiyor merak etmeyin sök tak yapmayın birde çıkışı kontrol cihazından alırsanız kısa devre koruması var fare kabloları kemirse veya kablo kısa devre yapsa art ve eksi uç birbirine deyerse yangın çıkar bu yüzden çıkıştan alın dedim bazı cihazlarda bir düğme var çıkışı açıp kapatıyor geçe zaman ayarı falan yapılıyor böyle bişeyse dönüşte çıkışı kapatabilirsin ama panelden gelenle aküye bağlanan yer sürekli takılı dursun yine takıldığınız biuerde sorun

Bu arda akü kaç amper bide cinsi ne sulu mu jel mi aydımlatma için nasıl bir lamba kullancan kaç vat ve kaç adet kaç saat kullanıyon bir günmü kalıyon bunları hesapladınmı gerçi 15 günde bir gidiyomuşun ama yazın daha sık kullanırsan yetmeye bilir panelin küçük çünkü

http://www.faberenerji.com/sarj-kontrol-cihazi/orbus-solar-sarj-kontrol-cihaz-sl-10
benimki bundan akü boşalmasın diye içinde fiyot var yani akü tarafından panel tarafına geçiş yok kısa devre elektronik koruma var denedim kısa devre yaptırdım tak diye içinden sigorta atıyor kısa devreyi ayır yandaki füğmeye

Düğmeye basıyon tekrar çıkış veriyor mikro çipli demetim ve şarj sistemi var gayet güvenli ve kullanışlı

Edit : Ard arda mesaj yazmayın 24 saat içinde mesajınızı düzenleyebilirsiniz!

ölçtüm dediğiniz gibi solar paneli söktüm .akü takılı şarj kontrol cihazı üzerinden girişleri ölçtüm değer sıfır . dediğiniz gibi diyor var

20 w güneş paneli
12v 7 ah akü
10a şarj kontrol cihazı

ikinci sorun ise evde yeni 1.3ah akü var bunu şarj kontrol cihazı na nasıl bağlayabilirim paralel bağlarsam sorun olur mu.

3.sorum
40 watt panel daha alacağım bunu diğer 20w lik panele seri mı yoksa paralel mı bağlıyayım

1,3 amper aküyü hiç bağlama olmaz 40 w panel alırsan paralel bağla + yı + ya - yi - ye fakat bu sefer iki adet bariyer(schotty diyot )alıp iki panelin + uçlarına bağlayıp diyottan sonra uçları birleştirmen gerek diyot mbr10100 olabilir mesela sana olur 60 watt panel böyle olunca akünde en az 30 amper olması gerekir çünkü 60 w panel saatte en az 3,2 veya 3 amper verir daha küçük akü yüksek ampere fazla daynamaz aküler en çok 1/10 oranla şarj olur tavsiyem 40 amper jel akü al uzun ömürlü ve derin deşarja soğuk sıcağa dayanıklı sorun çıkmaz

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,821
Son üye
abdllahblt

Yeni konular

Geri