güce göre termik ayarı hakkında?

canj23

Üye
arkadaşlar güce göre termik ayarı nasıl yapılır mesela yükte 20 amp.çeken bir motora kaç amp termik kullanmalıyız ve ayar sahalarını nasıl ayarlamalıyız.birkaç örnekle açıklarsanız çok sevinirim.tşk. ediyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba;

ABB nin installation manueline de bakabilirsiniz. Termiğin ayarını ya motorun nominal akımına ya da nominal akımın 1.1 katına ayarlayabilirsiniz. Motorun yükte kaç amper çektiğine değil motorun nominal akımını göz önünde bulundurun.

iyi çalışmalar

Motor üzerindeki akım değerine bakmak gerekiyor.Motor üzerinde yazan akım değerine göre termik ayarı yapılır.

Akım=Güç/gerilimx1,73xcos fi(hesap yoluyla)

motorun üzerinde yazan akım tam yükte çektiği akımdır, o yüzden termiği oakıma göre ayarlamalısın

motor etiket akımına göre ayarlanır. boşta çalışan motor etiket akımını çekmez.

Merhaba.Bazı motorlar yüke göre daha büyük seçilmiş veya bu şekilde kullanılıyor olabilir.Bu motorlar tam yüklensede etiket akımından az akım çekerler.Bence en doğrusu motorun kendi yüküyle tam yüklenip akım ölçümümlerinin belli bir süre kaydedilip bir ortalama çıkartılarak termik ayarı yapılmasıdır.Böylelikle motorun kendinden veya sistemden kaynaklanan mekanik vs. aşırı akım sorunları motor veya tahrik ettiği sistem daha az zarar gördüğü anda tespit edilip müdehale edilebilir.

selam
doğrusu yüke göre akım ölçüp ona öre demeraj akımını da gözönüne alıp termiğe değeri girmektir.
örneğin etiketteki nominale göre girerseniz , motorunuz yanabilir başıma geldi..
çalışılan yükü izlemek gerekir

ben kolay bir yol kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım motor kaç kw ise o değerin 2 katı değerin de termik kullanıyorum örnek 2.2 kw motora 4a- 6a termik

motor etiketinde yazılı değerlere göre termik seçebilirsin..

doğru bi mantık :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motor etiketi üzerindeki akımın biraz altında ayarlamakta fayda bulunmakta.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri