Güç transistörü seçimi metal kılıf yerine plastik kılıf ( TO3 yerine TO220 )

serkan_48

Üye dümdüz üye
Değerli arkadaşlar...

Bir şey merak ediyorum. Toplamaya çalıştığım ayarlı güç kaynağında kullanmak üzere ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper ) güç transistörü ne kullanabilirim bir kaç alternatif arasında ikilemde kaldım. ilk kurduğum devrede TO3 kılıf 2N3055 kullandım. Bir hatamdan dolayı transistörleri yaktım. Şimdi yeni 4 adet transistör alacağım ancak farklı transistör kullanacağım.

Aklımdan ilk geçen MJ15003 transistör TO3 kullanmaktı fakat soğutucum bu kılıf transistör tutturacak delikleri yok. Bir önceki transistörlerde bu yüzden kısadevre oldu delikleri kendim deldim sağlıklı olmadı. Diğer türlü güçlü bir soğutucu bulamadım o yüzden düz yüzeyli bir soğutucuyu delip yaptım.

1-) Şimdi ise MJ15003 de aynı kılıf olduğu için sorun çıkmasından süpheliyim soğutucumun yüzeyi düz olduğu için TO220 kılıf bir transistör kullansam aynı güce çıkabilirmiyim ? (Alttaki resimde soldaki tip plastik kılıf transistörlerden )
2-) Bunu merak ediyorum kullanmak üzere hangi transistörü kullanabilirim ?
3-) Bir arkadaşım ise BJT transistör yerine devrelerinde MOSFET kullanıyor. Bu ne kadar verimli olur sizce ? iki farklı malzeme birbiri yerine kullanılabilirmi?

izaloterler-isi-iletim.jpg

Merhaba.Öncelikle metal kılıflı 2N3055'lerin bozulmuş olmasına çok da üzüldüm,geçmiş olsun,sn.Serkan_48.Ama metal kılıflı olanlarını bir soğutucuya monte etmek,uygun delik çapı ve konstrüksiyonu sağlamak gerçekten de nispeten daha zordur,bu plastik kılıfl olanlarına göre.Bence ayarlı çıkışlı olan lm317 veya lm78XX serisi sabit çıkşlı olan bu güç kaynaklarında, çıkıştaki mevcut çıkış akım kapasitesini arttırmada da en verimli güç transistörü TıP3055 (Veya diğer karşılığı TIP2955) darlington yapılı (İçinde 2 transistörü bulunan) bu transistör yapısıyla kullanmak daha da uygun olur.Çünkü akım kazancı bipolar (UJT) veya MOSFET'lere göre kanımca da çok daha yüksek olabilir,bu çift transistör yapısıyla sağlanan,yani çok da artırılmış bu kazanç yapısıyla.MJ15003 20 amper 140 volt 250 watt,TIP3055 15 amper 60 volt 90 watt etiketle datasheetinde tanıtılıyor.(Sürekli kollektör akımı olarak) Ama sizin yapacağınız 0-36 volt ayarlı güç kaynağı için yine de TIP3055 (Plastik kılıf) MJ15003'e göre bence daha verimli çalışacaktır,çünkü dizayni 60 volta göre de yapıldığı için.Bu kendi fikrimdir tabi.Seçim yine de sizindir.

Metal kılıftan (2N3055) örneğin transistör başına 5 amperi güvenli ve çok fazlada ısınmadan akım geçirme sınırı olarak örneğin en baştaki bir ön kabülle biz seçmişken,plastik kılıfta da belki bu temas yüzeyinin biraz da azalması nedeniyle bu akımı "3-3.5 amper/transistör adedi" olarak da sınırlayabilir,bölebilirsiniz de.Bunu tamamıyle yine sizin kendi seçiminize de bırakıyorum sn.Serkan_48. Tüm bu çalışmalarınızda azami başarılar ve kolaylıklar dileğimle.Saygılarımla.Kolay gelsin.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/4798/MOTOROLA/MJ15003.html
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/2775/MOSPEC/TIP3055/146/1/TIP3055.html

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri