Güç hesaplaması ve Elektrik sarfiyatı

numanyak

Üye
Merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim baya bi araştırdım ama konu açmadan duramadım ..
fabrikada çalışan 1 makinanın saatde elektrik sarfiyatını çıkarmamı istediler..

makinaya 3 faz giriyor pens amper metre ile her bir fazdaki amperi ölçtüm bunlar yaklaşık olarak 2.0 , 2.2 , 2,6 ... burdan watt hesaplıyorum ama makinanin etiketi üzerindeki yazan degere ulaşamıyorum makinanın etiketinde 4.0 kw yazıyor cos(fi) yi bilmiyorum gerekirse sabah ilk işim ona bakmak olucak
ve saatdeki elektrik sarfiyatını nası bulabilirim

Yardımlarınıız için şimdiden teşekkürler hayırlı geceler..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Motorun milindeki yüke bağlı olarak çektiği akım değişir...

Etiket değeri nominal yükteki (motor için tehlikeli olmayacak ve sağlıklı şekilde çalışabilecek devamlı akımı) şebekeden çekeceği akım değeridir...

Yoksa motorun milini boşalt , etiket değeri 5 Amper olan motor 1-1,5 amper gibi bir akım çeker...

Anlık güç P= 1,73 x U xI x cosfi

U :380 V I :pens ampermetrede okuduğun akım değeri

cosfi : Etikette yazan değer...

Örneğin Bir faz akımı 10 Amper ve cos fi si 0,7 (Tabii bu da nominal yükteki akım cos fi değeridir boşta veya yarı yükte değişir) olan bir motor :

P: 1,73 x380 x 10 x 0,8 = 5259 W anlık gücü

1 saatte 5,3 kwH sayaç değerini arttırır.

Forum istatistikleri

Konular
128,247
Kullanıcılar
450,056
Son üye
atas.27

Yeni konular

Geri