Fukuşima'da robot, 'buram buram yayılan' radyasyonu kaydetti

http://benkoltd.com/suyapo/temizenerji/gunes_elektrik/gunes_enerji1.asp
burada da bir kaynak güneşin ne kadar verimli bir enerji kaynağı olduğuna ama tabi siz inanmazsınız %15-20 olsa ne olur ki dimi Türkiyeyi baştan sona güneş panelleriyle donatalım ne olmuş?
http://www.elektrikport.com/haber-r...-verimlilikle-rekora-ulasildi/8952#ad-image-0
elektrik porta yüzde 44,7 verimlilikle dünya rekoru elde etmiş!Buraya dikkat verimlilik %44.7 bu labaratuar ortamında sahada değil!
Kristal Silisyum: Önce büyütülüp daha sonra 200 mikron kalınlıkta ince tabakalar halinde dilimlenen Tekkristal Silisyum bloklardan üretilen güneş pillerinde laboratuvar şartlarında %24, ticari modüllerde ise %15’in üzerinde verim elde edilmektedir. Dökme silisyum bloklardan dilimlenerek elde edilen Çokkristal Silisyum güneş pilleri ise daha ucuza üretilmekte, ancak verim de daha düşük olmaktadır. Verim, laboratuvar şartlarında %18, ticari modüllerde ise %14 civarındadır.

Galyum Arsenit (GaAs): Bu malzemeyle laboratuvar şartlarında %25 ve %28 (optik yoğunlaştırıcılı) verim elde edilmektedir. Diğer yarı iletkenlerle birlikte oluşturulan çok eklemli GaAs pillerde %30 verim elde edilmiştir. GaAs güneş pilleri uzay uygulamalarında ve optik yoğunlaştırıcılı sistemlerde kullanılmaktadır.
bu yazının devamı da burada:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Güneş_pili
Unutmadan bu pillerin kullanım ömrü 10 yıldır!Tabi bu on yıl içinde yaklaşık verimlerinin %50 sini zaten kaybederler!

4)İnce-Film Güneş Pilleri (TFSC):

Bir yüzey üzerine bir ya birkaç ince film ile oluşturulan güneş pilleridir.Tabakasını katogorize edersek:

• Amorf silisyum (a-Si)
• Kadmiyum tellür (CdTe)
• Bakır indiyum galyum selenid (BDT / CIGS)
• Organik fotovoltaik hücreler (OPC)

İnce filimler % 7-13 üretim arasında verimliliği ulaşmıştır. Gelecekte modül verimliliği yaklaşık % 10-16 yakın tırmanması beklenmektedir.

İnce film PV için pazar 2002 - 2007% 60 yıllık oranında büyümüştür:

İnternette 5 dk. arama yaptım ve güneşpillerinin ne kadar verimli olduğunu size çıkardım.Evet güneş ve rüzgar enerjisi olmalımıdır ülkemizde tabi ki olmalıdır zaten hükümette buna yönelik güneş enerji üretim santrallerinden alım garantisi veriyor(sakın sanmayın hükümetin taraftarıyım)Ama doğru yapılan işleri de söylemeliyim!Çünkü yalan konuşmak inancıma ters!Keşke siizn dediğiniz gibi megawatt lık güçleri güneşten elde edebilsek ama bu çok zor ve masraflı vede verimi düşük bir işlem ne yazık ki!

Keşke siizn dediğiniz gibi megawatt lık güçleri güneşten elde edebilsek ama bu çok zor ve masraflı vede verimi düşük bir işlem ne yazık ki!

Aslında cevap yazarak polemik yaratmak istemiyorum ama bilgi kirliliği olmaması için yazmak zorunda hissediyorum kendimi.

Güneş enerjisi için MegaWatt büyük bir güç değildir.

Şu anda ülkemizde isteyen herkes lisans-izin almadan trafo açısından uygun yerlere 1 MW'a kadar güneş santrali kurabilir.

Devlet, 600 MW'lık güneş santrali yapım işlerini 10-30 MW'lık güçler halinde yarışma düzenlemek üzere firmalara vermeye başlamıştır.

Bizler halen MW konuşurken elin oğlu güneşi bile olmayan ülkesinde GW seviyesinde üretim yapmayı başarmış hem de mayıs ayında. Bunun temmuzu var ağustosu var.:)

Bu da belgesi.

123.PNG

Onlar patır patır nükleer santral kapatırken bizim bu kadar hevesli olmamızı anlayabilmiş değilim.

Adamlar kuzey Afrika'ya yapacakları güneş sistemiyle tüm Avrupa'nın enerji ihtiyacının %15'ini karşılamak için proje yapmaya başlamışlar, biz yine yüzyıl önceki tartışmalarla boğuşuyoruz.

Daha önce de yazdım, bu bir tercihtir,
insan hayatı ucuz ise nükleere devam, değilse alternatiflere yönelmek gerek.

Masal okumayın google yazın güneş enerjisinden 1mt kaç kw elektrik elde ediliyormuş bu konuyla ilgili dökümanları okuyun
DESERTEC projesini inceledinizmiki masal diyorsunuz.Kuzey sahrada milyonlarca km2 alanın kullanılması planlandı.....

Şunlardan başka gemilerde denzialtılarda kaç tane reaktör var ?
Reaktörlerin ömrü varki kapatıyorlar nükleerden korkularına temiz enerjiye değer verdiklerinden mi?
Yapılırken belli ne zaman kapanacağı.
Benim yaşımdakiler yaşadıklarından bilir kulak doldurma değil.
Fransa nato üyesi iken atom bombası testleri için natodan ayrıldı ( de Gaulle zamanları ) sonra okyanusta atollerde adalarda ortalığın a...kodu sonra işi bitti tekrar nato üyesi.
Ne karar çevreci ülkeler cici cici ....
Almanya çevreyi kirletmekten değil yahudi öldürdüğünden tazminat ödedi.
Savaş sonrası askeri oyuncakları yasaklandı ama krups gibi yahudi firmaları devam etti tank yaptı top yaptı.
Dünya alaman ve fransızdan ibaret değil.
Neden başka örnekler...?
Saddama sattılar yaptılar bitesi oldu 3 tane kıçı kırık israil jeti sıfırladı .
İran uyandı dağın içine gömdü ortalık yere kurmadı onuda ingiliz alaman fransız sattı.
Engellemeye uğraştılar olmadı yemedi şimdi ortak ayaklarındalar.
Afrikada şunu yapacaklar bunu yapacaklar hepsi hikaye on tane rapor getiririm size paradan haber verin.
Belli oraların parasını şimdide bu hikayelerle yiyecekler ,
Güneş bedava anladıkta ondan enerji üreten sistemleri kim satıyor ?
Biz Antalyalılar mesela 50 yıldır güneş enerjisi kullanıyoruz zaten.

Nükleer santraller sadece enerji üretmez sağlık malzemeleri de üretirler !
Ve karı enerjiden yüksektir !

Çekmecedeki reaktörlerimizin çubuklarının yenilenme zamanı geldiğinde anlaşmalar gereği ingiltereye gönderildi ( Özal zamanları ) ve yıllarca geri göndermediler .
Bu rektörler üniversite araştırmaları ve tıp alanında çok önemli idiler.
Üretken olabilmesi için çalışması gerekir bizde bedava çalıştılar kritik seviyelere ne zaman geleceği belli idi ve ...

Bu işler öyle enerji temiz kirli tu kakka cici ile olmuyor .

Varsa gücün her yerin temiz olur.
Yıllarca boklu su içirdiler asbestli su içirdiler millete , nükleerden az mıydı zararı , olmadı hiç su vermediler .
Ben İstanbul da damacana su ile çoook yıkandım , tankerle su aldım.

Bir depremde ( Körfez- Düzce ) 2-3 yıl millet çadırlarda yaşadı parasızlıktan .

Bir rüzgar gülü bir dere çarkı ve bir şarj dinamosuyla 2 tane lamba yakanları mahkemeye verip oyuncağını mühürleyen devlet kurumu gördüm ben.

Çok mu sıhhatliydi güçsüz devlette yaşamak ?

Bizde ne istemiyorlarsa o yararımızadır , bize ne empoze etmeye çalışıyorlarsa o zarımızadır !!!

--------

Tartışmaktan çekinmeyin korkmayın.
Futbol tartışılmaz tatmin olmak içindir ve yense de yenilse de takım değiştirilmez , ne yani dönek mi olalım.
Ama siyaset tartışılır , kim ne yapmış ne yapmamış kim engel olmuş kim hizmet etmiş bakalım haberimiz olsun ki ona göre karar verelim.
Kimmiş geminin dibini delmeye çalışanlar uyanalım ?
Varsın olsun arada öfkelenelim takım tutuğumuz vehmine kapılalım sorun değil .
Yazıldığı gibi yıllar gösterir sonuçları.
B,iz bu ülkede satarım sattırmam tartışmaları da yaşadık , depremde kan lazım yok o yunan kanı ben almam yok alırım özür .. diyenleri de gördük , milyarlarca dolar değeri varken "tefonu" sattırmayıp sonra işporta fiyatına satanlarıda gördük.
Daha neler neler ... yazılacak çizilecek anlatılacakki haberimiz olsun öyle tek kaynaktan beynimiz yıkanacak at gözlüğü takılacak .. yok öyle yemezzz..

Evet soruyu tekrarlayayım :
Aşağıdakilerden başka gemilerde denizaltılarda hangi ülkelerin ne kadar reaktörü var ?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nükleer_reaktörler_listesi

Son düzenleme:
Edebiyle tartışmak amenne lakin ana bacı başlayıp takımıma laf söyletmem zihniyetiyle adam öldürmeyi aynı kefeye koymak ne kadar okumuş sertifika diploma sahibi de olsa acırım! Karşı görüş söyleyen ilk kişi karşısında vatan namus gidiyor deyip gerici düşman ajan diye yaftalamak da yanlış!
Bir arkadaş örnek verdi YaşlıUzman Hocam'ı küçümsediğim yok lakin yanlış örnekti soru sordum cevabı gelmedi zaten, araç motorundan hiç anlamayan hatta ilkokul mezunu olmayan biri taksi durağı sahibi hatta oto fabrika sahibi olabilir.
Varsa belgen kanıtın listele kaynak belirt aksi halde tartışmak manasız! Asbestli gemiler niye kendi ülkesinde sökülmüyor? "Normal şartlarda" her şey güzel görünür lakin tedbirlerimizi en kötüsü için almaz mıyız adı niye "felaket senaryosu" OHAL konur? İş ters gidince bir pardon bir istifa yeter mi?
Hurdacıda infilak eden radyasonlu cephaneyi de bilen hatırlayan vardır, yakın zamanda imhaya giden zehirli ayakkabıların piyasaya karıştığı da, bu gibi eksik noktalarda yol alabildiysek ne mutlu bize, kimse çocuğunu yoklukta büyütmesin aydınlık günler bizim olsun.
Büyüklerimin karşısında boynum kıldan ince kalp kırdıysam affola. Saygılarımla.

DESERTEC projesini inceledinizmiki masal diyorsunuz.Kuzey sahrada milyonlarca km2 alanın kullanılması planlandı.....
Zaten anlamadığınız şey bu güneşten çok miktarda elektrik üretmek için milyonlarca km kare alan lazım!

Edebiyle tartışmak amenne lakin ana bacı başlayıp takımıma laf söyletmem zihniyetiyle adam öldürmeyi aynı kefeye koymak ne kadar okumuş sertifika diploma sahibi de olsa acırım! Karşı görüş söyleyen ilk kişi karşısında vatan namus gidiyor deyip gerici düşman ajan diye yaftalamak da yanlış!
Bir arkadaş örnek verdi YaşlıUzman Hocam'ı küçümsediğim yok lakin yanlış örnekti soru sordum cevabı gelmedi zaten, araç motorundan hiç anlamayan hatta ilkokul mezunu olmayan biri taksi durağı sahibi hatta oto fabrika sahibi olabilir.
Varsa belgen kanıtın listele kaynak belirt aksi halde tartışmak manasız! Asbestli gemiler niye kendi ülkesinde sökülmüyor? "Normal şartlarda" her şey güzel görünür lakin tedbirlerimizi en kötüsü için almaz mıyız adı niye "felaket senaryosu" OHAL konur? İş ters gidince bir pardon bir istifa yeter mi?
Hurdacıda infilak eden radyasonlu cephaneyi de bilen hatırlayan vardır, yakın zamanda imhaya giden zehirli ayakkabıların piyasaya karıştığı da, bu gibi eksik noktalarda yol alabildiysek ne mutlu bize, kimse çocuğunu yoklukta büyütmesin aydınlık günler bizim olsun.
Büyüklerimin karşısında boynum kıldan ince kalp kırdıysam affola. Saygılarımla.
@by lent arkadaşım senin bahsettiğin şeyleri bizde biliyoruz bundan önceki nükleer(ben yanlış yazıyormuşum nüklüer diye özür dilerim @bayro0 sayesinde fark ettim) konusunda da yazdım çalışan sistemi bile ayakta tutamadık türkiye 2 il hariç elektriksiz kaldı!Ama bu nükleer e ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştirmez!Bizim elektrik gücüne çok ihtiyacımız var.Bunun en kolay ve ucuz yolu nükleerdir NE YAZIK Kİ!

Zaten anlamadığınız şey bu güneşten çok miktarda elektrik üretmek için milyonlarca km kare alan lazım!
Anlamıyor değilim ,orada boş ve güneş açısından verimli bir bölğe var ve bedava.Niçin teknoloji yardımıyla enerji üretilmesin.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri