faz sırası

ansez

Üye
arkadaşlar yapmış olduğum bir kontrol devresine faz sırası rolesini ve akım kontrol devresini entegre olarak koymayı düşünüyorum. Tercube edinmiş arkadaşlardan biraz destek bekliyorum
1) fazları microişlemciye nasıl gireceğiz (sıra takibi için)
2) faz gerilimini analog girişe nasıl gireceğiz
3) fazlar arasındaki zamanlar 50hz için ne kadar sürededir.
akım kontrolü için akım trafosu düşünüyorum genel amaçlı olması için;
1) akım trafosu (x/5A.) akımını 0-5V a nasıl dönüştürürüm?
şimdiden tşk.

S.A.
Fazlar arası 120 derecedir bunu nasık hesaplatırsın bilemem ama akım trafosu mantıken normal trafolara benzer yani akıma göre ac voltaj verir bunu köprü dyot , kondansator ile doğrultup 5V zener ile kullana bilirsin. Kolay gelsin. :)

Merhaba,

Fazları işlemciye girmek için ilk olarak izoleli yada izolesiz sistem kurmanıza göre devreniz şekillenecektir. İzoleli sistemde her faz için birere optokupler kullanarak fazların okumasını işlemci ile yapabilirsiniz, faz çıkışını yarım yada tam dalga doğrultursunuz daha sonra direnç vasıtasıyla optoya girip, opto çıkışından okuma yapabilirsiniz. Bu şekilde analog giriş kullanmadan direk faz algılama sistemi yapabilirsiniz. Her bir faz arasındaki açı 120 derece, atıyorum R fazı başladı bundan 6,66ms sonra S fazı, bundan 6.66ms sonrada T fazı olacak şekilde fazlar arasındaki süreyle orantılı algılama işleminiz gerçekleştirebilirsiniz...

S.A.
Fazlar arası 120 derecedir bunu nasık hesaplatırsın bilemem ama akım trafosu mantıken normal trafolara benzer yani akıma göre ac voltaj verir bunu köprü dyot , kondansator ile doğrultup 5V zener ile kullana bilirsin. Kolay gelsin. :)

tşk ederim denemek için bir kart yapıyorum umarım çok problem çıkmadan halledebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,280
Kullanıcılar
450,105
Son üye
Bayraklıokulları

Yeni konular

Geri