faturadan ne elde ederiz???

ice_man374

Üye
aktif : ilk endeks=4417,son endeks=4472
endüktif :ilk endeks=3440,son endeks=3467
kapasitif :ilk endeks=436,son endeks=436,645
çarpan : 30
bu değerler faturadan alınan değerler...
şimdi ben bu değerlerle yaklaşık olarak %50 endüktif olduğu cezaya girdiğini biliyorm peki bunun dışında neler elde edilir...mesela cosfi yada kurulu gücü elde edebilirmiyiz yada nekadar Qc ye ihtiyac olcağını? eğer bulabiliyosak neyi nasıl buluyoruz??

kısacası bir elektrik faturası bize hangi verileri verir!!!!

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sadece vede sadece sıze gunluk ortalama ne kadar enerjı harcadıgınızdan fazla bır bıgı vermeyecektır
dıger konularda ıse sıze bır adet cosfımetre ve ampermetreyıde kapsayan olcu aletı ayrıca motorların cosfılerı yazmak ıcınde blok not gereklıdır

sayın uye once sızın kompanzenız varsa sıstemdekı kondansatorlerı kontrol edınız bunun ıcın kondansatorun uzerınde yazan akım degerlerının kondansator devredeyken cekılıp cekılmedıgını bakınız eger sorun varsa kontaktorude kontrol edıp eger kontaktordede sorun yoksa kondanstoru degıstırınız

yok eger kompanzenınız yoksa sız yapacaksanız yuklerınızı teker teker motor uzerındekı cosfı degerlerını yazarak yaparsanız daha ıyı sonuc alınmakta sıstemden

tahmini söylüyorum bakalım doğrumu 100 kva lık trafon var 150/5 akım trafosu ile ölçüm yapıyorsun

rölede, hedef cosinüsfi nin 1 e ayarlı olmadığını, ya da kondansatörlerinin yeterli olmadığını, ya da kondansatörlerinin eskidiğini, ya da rölenin setup ayarlarının iyi yapılmadığını, ya da kontaktörlerden bir veya birkaçtanesinin bobininin açık devre olduğunu ya da sayacı yanlış okuduğunuzu ya da bu şıklardan birden fazlasının sistem için geçerli olduğunu anlayabilirsiniz.
Eğer iki endeks arasındaki süre verilirse, yaklaşık olarak ne kadar qc ihtiyacı olduğunu( kapasitif hemen hemen sıfır olduğu için, aksi halde anlayamazdık) tahmin edebiliriz.

bunların hepsini fatırdan bulabilirsin

Hocam bunları nasıl anlayabiliyorsunuz?
Mesela bir marangoz atölyesi diyelim burası. Aydınlatmalar devamlı çalışıyor ve makinalarda gerekli olduğunda çalıştırılıyor. Şimdi makinalar kaç saat çalışmış bilmeden, makinaların güçlerini vs. bilmeden sadece bu faturaya bakarak gerekli kompanzasyon gücünü nasıl hesaplarız? Ben size katılmıyorum.
Saygılar...

bunların hepsini fatırdan bulabilirsin

sayın kubılay bunla ılgılı bılgınızı bızımle paylasırsanız sevınırım cunku ben bılgıye aç bır ınsanım vede sızın bu konudakı bılgılerınızden faydalanmak ıstıyorum ben faturadan nasıl cos fı hesablanacagını bılmıyorum mesala bunu bana ogretırsenız sevınırım

P=aylık aktif tüketim= son endeks-ilk endeks
Q=aylık reaktif tüketim=son endeks- ilk endeks
cosfi= P/(karekök(P2-Q2))
ortalama cosfi yi böle bulamazmıyız??? bulduktan sonra da diyelim istediğimi,z cosfi2= 1
Qc=P*k den ihtiyacımız olan kapasite değerini bulabilirmiyiz?

benim verdiğim fatura değerlerine göre şayet mustafa beyin bahsettiği sorunlar yoksa(röle ayarı ve yapışık kontaktör yada arızalı kapasitör) sisteme capasite eklemek gerekli.. bulduğumuz Qc nekadar kapasite eklemem gerektiğini vermez mi?

sadece vede sadece sıze gunluk ortalama ne kadar enerjı harcadıgınızdan fazla bır bıgı vermeyecektır
dıger konularda ıse sıze bır adet cosfımetre ve ampermetreyıde kapsayan olcu aletı ayrıca motorların cosfılerı yazmak ıcınde blok not gereklıdır

sayın uye once sızın kompanzenız varsa sıstemdekı kondansatorlerı kontrol edınız bunun ıcın kondansatorun uzerınde yazan akım degerlerının kondansator devredeyken cekılıp cekılmedıgını bakınız eger sorun varsa kontaktorude kontrol edıp eger kontaktordede sorun yoksa kondanstoru degıstırınız

yok eger kompanzenınız yoksa sız yapacaksanız yuklerınızı teker teker motor uzerındekı cosfı degerlerını yazarak yaparsanız daha ıyı sonuc alınmakta sıstemden
motor etiketindeki cosfi kompanzasyon yaparken nasıl kullanılır??
yanılmıyosam şunu demek istedinz...benim 1 motorum varsa ve buna paralel bir kondansatör ekliyceksem gerekli kondansatör gücümü hesaplarken o motor için o cosfi değerini alcam...
ama birden fazla motor varsa ve cosfi değerleri farklıysa ne yaplıabilir?
her motora bir kapasitör kademedi mi geliyor??

P=aylık aktif tüketim= son endeks-ilk endeks
Q=aylık reaktif tüketim=son endeks- ilk endeks
cosfi= P/(karekök(P2-Q2))
ortalama cosfi yi böle bulamazmıyız??? bulduktan sonra da diyelim istediğimi,z cosfi2= 1
Qc=P*k den ihtiyacımız olan kapasite değerini bulabilirmiyiz?

benim verdiğim fatura değerlerine göre şayet mustafa beyin bahsettiği sorunlar yoksa(röle ayarı ve yapışık kontaktör yada arızalı kapasitör) sisteme capasite eklemek gerekli.. bulduğumuz Qc nekadar kapasite eklemem gerektiğini vermez mi?

Bu analiz sadece devamlı çalışan ve devamlı aynı yükü çeken bir sistemde yapılabilir. Mesela devamlı çalışan bir aydınlatma sistemimiz varsa ve devamlı aynı yükü çekiyorsa bu analizi yapabiliriz.
Saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,312
Son üye
ErkanGlc

Yeni konular

Geri