Fatek Servo

fatek plc ile cok basit bı uygulama yapmak istiyorum ekrandan girdigim deger uzunlugunda hareket edecek hareket bıttıkten sonra ıkıncı ıslem olarak 2yada 3 saniye zaman aralığında çıkış verip sistem tekrar girilen ölçü değereinde hareket edecek böyle bi uygulama için fatek FBs 20MC kullanabilirmiyim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Eğer tek bir servo kontrolu yapacaksan FBS-20MC işini çok rahat görecektir. 12DI-8DO çıkış sayın fazla ise bir üst modelede geçebilirsin..

Servo uygulaması yapacak isen transistör çıkışlı PLC kullanman gereklidir. Yani FBs 20MC değil FBs 20MCT işini görecektir.
Hatta tek eksen yapacağın için FBs 20MAT de işini görür.
Fiyat olarak daha ekonomik olur.

iyi çalışmalar

benim böyle bir soru sormamın sebebi petek teknolojinin sitesinden fatek servo uygulama örneği indirdim...orda 20 mc kullanılmıs ondan sordum....
servoyu kullanabilmek için plc transistör çıkışlı olmalı....

Fatek plc de model seçerken transistörlü çıkış olarak mct seçmen gerek ama winproladderda 2 model karşına çıkar ma veya mc senin plc modelin mct olur programda model sınıfın mc olur...

Son düzenleme:
Bende fatek röle çıkışlı kullanıyorum servo kontrolü yaparken. Haberleşmeyi modbus üzerinden yapıyorum,bütün koordinat bilgilerini, tetiklemeleri, sürücünün feedback değerlerini hepsini kontrol edebiliyorum. Eğer pulse direction kullanacaksanız servoyu ozaman hızlı pulse çıkışına yani transistörlü çıkışa ihtiyacınız var...

benim böyle bir soru sormamın sebebi petek teknolojinin sitesinden fatek servo uygulama örneği indirdim...orda 20 mc kullanılmıs ondan sordum....
servoyu kullanabilmek için plc transistör çıkışlı olmalı....

sanırım şu an bu örnek programı kaldırmışlar ..fatek ve servo sample program paylaşabilirmisiniz burada?

Fatek ile servo kontrolü yapabilmemiz için transistör çıkışlı bir plc'e sahip olmamız gerekiyor.
Elimizde transistör çıkışlı bir plc'miz var ise program için kısaca bir örnek göstereyim.

Gösterdiğim örnekte pals eklenerek yollanmaktadır. Yani;
Servo aktif edildiğinde girilen pals değeri kadar ileri yönde gider (10000 pals).
Tekrar aktif edildiğinde ileri yönde aynı değerdeki pals kadar gider. Sürekli eklenerek gider.

İlk önce Project menüsü altından IO Configuration'a giriyoruz. Buradan pals çıkış kanalımızı ayarlayacağız. Çıkan tabloda OUTPUT SETUP'tan çıkışımızı seçiyoruz.
Sağ taraftaki PSO0, PS01, PS02 bunlar bizim pals çıkış kanallarımız.
PLC üzerinden servo uçlarını hangi çıkışa bağladıysak onu seçiyoruz. Ben PSO0(Y0-Y1) kanalını yani 0. kanalı seçiyorum.

Kullandığım servo A B pals olarak sürüldüğünden Not Used kısmını Y0=A, Y1=B olarak seçiyorum. Bunu seçtikten sonra servo çıkışlarım A-B pals sürmeye hazır bir konuma gelmiş bulunuyor. Tamam diyerek çıkışlarımızı ayarlıyoruz.

Bir adet parametre tablosu oluşturuyoruz.

Sol taraftaki listeden veya Project > Servo Parametre Table'dan parametre tablomuzu oluşturuyoruz.

Çıkan tabloda Table Name kısmında parametremizi isimlendiriyoruz. Ben Deneme_1 olarak belirledim.
Starting Registera ileride kullanmayacağımız bir registerı giriyoruz. Burda ise parametremizin ayarlarının yapılacağı register olarak kullanılıyor. (Rampa süresi vs.)
r100
registerını atadım.
Parametre tablomuz 24 adet wordü kendi içerisinde kullandı.
Tamam diyerek parametre tablomuzu oluşturuyoruz.

Parametre tablomuzu aktif etmemiz gerekiyor. Bunun için fonksiyon menüsünden 141.i fonksiyonu yani
Fonsiyon > NC Positioning > MPARA fonksiyonunu kullanıyoruz.

Çıkan tabloda PS kısmı seçtiğimiz pals çıkış kanalını yazıyoruz. Y0-Y1 yani 0. kanalı seçtiğimiz için oraya 0 değerini yazıyoruz.
Alt tarafa yani SR kısmına starting registerı yazıyoruz. Parametre tablosunu oluştururken r100 registerını burada aktif ediyoruz. Fonksiyonu oluşturduktan sonra parametremiz aktif duruma gelecektir.

Şimdi servomuzu çalıştıracağımız program tablosunu oluşturuyoruz.
Yine sol taraftaki menüden veya
Project > Servo Program Table altından program tablomuzu ekliyoruz.

Çıkan menüde program tablomuza bir isim veriyoruz ben deneme_2 yazdım.
Starting registerına ise programımızın çalışacağı bir register giriyoruz. İleride kullanmayacağımız bir register atıyoruz.

Ben r200 registerını atadım. Tamam dedikten sonra karşımıza tüm işlemleri arka planda yapacak olan tablomuz geliyor.
Bu tabloda plc'miz kaç pals adım gidecek, nekadar hızla gidecek ayarlarını burada yapıyoruz.

Sağ tarafta ADD butonuna tıklıyoruz. Çıkan tabloda Speed kısmı bizim hız ayarlarımız oluyor. Buraya istersek sabit bir değer girebiliriz. İstersek bir register atayarak hızıyla sürekli oynayabiliriz. Ben 10000 değerini giriyorum. Bu 10000'nin anlamı 10KHZ'dir yani plc'im 10KHZ ile istediğim adımı sürecek.
Movement kısmında 0 olan yer bizim süreceğimiz palstir. Orayı 0 olarak bırakırsak sonsuz pals süreriz. 10000 yazarsak PLC servoya 10000 pals yollayacaktır. Wait kısmını MEND yaparak tabloyu sonlandırıyoruz.

Şimdi program tablosunu aktif edip enerjilendirdiğimizde servomuz hareket alacaktır.
Aktif edebilmemiz için tekrar fonksiyon listesinden 140. fonksiyon NC Positioning > HSPSO seçiyoruz.

PS : Pals Çıkış Kanalımız (Y0-Y1) 0. Kanal olduğundan 0 yazıyoruz.
SR : Program tablosunu oluştururken belirlediğimiz starting registerı yazıyoruz R200
WR: Working Register buraya kullanmadığımız bir register yazıyoruz. Ben buraya D0 registerını atadım. Tamam dedikten sonra program tablosunu aktif ediyoruz.

Burada EN tarafına bir merker atıyoruz Örn: M0.
M0 merkerini aktif ettiğimiz zaman servomuz belirlenen pals kadar gidecek.

Pau kısmına enerji verdiğimiz zaman o an bulunduğu palste durur. enerjisini kestiğimiz anda kaldığı yerden adımını tamamlamaya devam eder. Burayada M1 merkerini atıyoruz.

ABT kısmı servomuzu durdurduğumuz yerdir. Buraya isterseniz acil stop'u veya bir merker atayarak hemen durması gerektiği anlarda bu kısmı enerjilendirerek servomuzu aniden durduruyoruz. Burayada M2 merkerini atıyoruz.

ACT kısmı servonun çalışır durumda olduğunu gösterir.

ERR kısmı programda bir sapıtma olduğunda pals yollamayı keser ve burayı aktif eder.

DN kısmı servo hareketini tamamdıktan sonra adım bitti bilgisini yollar.

PLC'i run konumuna aldığımızda M0 enerjilendiği anda servomuz hareketine başlayacaktır.

Not: Yukarıdaki anlatım alıntı değildir.

Bende fatek röle çıkışlı kullanıyorum servo kontrolü yaparken. Haberleşmeyi modbus üzerinden yapıyorum,bütün koordinat bilgilerini, tetiklemeleri, sürücünün feedback değerlerini hepsini kontrol edebiliyorum. Eğer pulse direction kullanacaksanız servoyu ozaman hızlı pulse çıkışına yani transistörlü çıkışa ihtiyacınız var...
Bu na bir örnek gönderebilirmisin? Birde mod bus la sürünce ne gibi bir artı su oluyor puls e göre?

Merhaba Arkadaşlar ,

Servoya 3 kez bir hızda ve belirli bir mesafede çalıştıracağım..4 ncu seferde bu ilk 3un toplamaı kadar mesafede ve başka bir hızda çalıştıracağım..ilk 3 sefer için bir servo parameter table ve servo program table oluşturdum buraya kadar sorun yok..4 seferde farklı mesafe farklı olduğundan başka bir servo program table mı oluşturmam gerekiyor..?? servonun çalışması için bir alt program oluşturdum ve bunu kullanıyorum ? aynı alt programı mesafe farklı olduğu için kullanabilirmiyim ?

Forum istatistikleri

Konular
128,246
Kullanıcılar
450,054
Son üye
Kupra040822

Yeni konular

Geri