Evimdeki prize topraklama çekmek istiyorum. Ne yapmalıyım.

akrepkral51 arkadaşım sen yapmışken benim gibi yap ve evin tüm kablo tesisatını hes kabloyla çek.tabiki aydınlatma linyesi ayrı.priz linyesi ayrı.mutfak ve banyo yada ayrı linyaler çek.kablo renklerine uy.kaçak akım rölesi tak ve benim gibi rahat et.saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
peki ben şöyle birşey duydum.prizdeki toprak çıkışından kısa kablo ile boattaki duvara çivi ile çak idare eder diyorlar...sizce doğrumu.

Diğer odaya kaç kablo çekeceğini biliyormusun ayrıca o kabloyu diğer odaya nasıl çekecen yani arkadaşım çekeceyin 2.5 luk kabloyu o kablolar arasından nasıl çekecen bu şekilde çekmen zor neyse sen bir başla ne demek istediğimi anlarsın ...

Diğer odaya kaç kablo çekeceğini biliyormusun ayrıca o kabloyu diğer odaya nasıl çekecen yani arkadaşım çekeceyin 2.5 luk kabloyu o kablolar arasından nasıl çekecen bu şekilde çekmen zor neyse sen bir başla ne demek istediğimi anlarsın ...

ben anladım ortak.akrepkral sen tek kablo çekemezsin boruları boşaltman lazım.yoksa tek kablo yürümez borudan.

çivi yada boru ya kabloyu bağlama gibi bir hata yapma.100 tl hayatından önemli değil.işini sağlam yap.

Moderatör tarafında düzenlendi:
kılavuzun yok ise o linye hattından kablo geçirmen imkansız. sıfırlama yapabilrsin ancak oda tehlikeli bir iştir evde kaçak akım var ise sıfırlama işe yaramaz. yok ise iş görür ancak ana panodan faz nötr ters bağlanırsa ölümle sonuçlanan kazalar meydana gelebilir. karar senin . yada en iyisi işin ehli birini bul paraya kıy yapacak başka bişey yok

sıfırlama kaş yapayım derken göz çıkaran bir metod dur.sakın denemeyin.şaşkın bir tedaş görevlisi çıkar ve cızzzzz.

Kardes gel sen bu isten vazgec.Iyi bir usta elektrikci cagir.Topraklama kablosuna gelince hatirladigim kadariyla TSE ye gore topraklama iletkeni izolasyonu yuzde 30 yesil, yuzde 70 sari renk olmalidir.Yada bunun tam tersi.. yani bu oran korunmalidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri