Eve gelen besleme hattının 5x veya 4x olması durumu?

Sorgulayan

Üye
Selam. Bazı autocad projelerinde ADP panosundan dairelere gelen ana kolon besleme hattı 5x4 N2XH gözüküyor. Başka projelerde ise 4x10 ve yanına ayrı topraklama hattı çiziliyor. Yönetmeliğe göre ikisi de doğru mu?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selam. Bazı autocad projelerinde ADP panosundan dairelere gelen ana kolon besleme hattı 5x4 N2XH gözüküyor. Başka projelerde ise 4x10 ve yanına ayrı topraklama hattı çiziliyor. Yönetmeliğe göre ikisi de doğru mu?
Bunu sormak yerine yönetmeliğe bakmak daha doğru olmaz mı? Ayrıca teknik gerekçelere bakmak! Sizi yargılamaya çalışmıyorum bu arada sadece sorumlu olduğunuz şeyin sadece sorduğunuz soruyla sınırlı olmadığını ifade etmeye çalışıyorum şayet teknik sorumlu iseniz.

İç tesisler yönetmeliğine göre;
vii) (Değişik fıkra: RG 04/04/1986- 19068) Yapı bağlantı hatları ve kullanılacak iletkenlerin kesiti bakır gereç
için en az 6 mm2 alüminyum gereç için en az 10 mm2 olmalıdır.
viii) Kolon hatları için kullanılacak bakır iletkenlerin kesiti en az 4 mm2 olmalıdır.

Kablo maaliyeti göz onune alınarak(Çevre şehircilik birim fiyat kitabından bakıldı.);
5x6N2XH -> Montajlı birim fiyat 51.50TL
1x6N2XH / 4x6N2XH -> 14.30TL + 41.70TL -> 56TL
Bu fiyatlar metre fiyatı bir de bunun 100m olduğunu varsayalım.
51.50 x 100 = 5.150TL
56 x 100 = 5600TL
100 metredeki fiyat farkı ortada. Bundan kaynaklı 5x6N2XH tercih etmek daha mantıklıdır. Bu işler hem yönetmelik hem maaliyetle değerlendirilecek şeyler, kolay gelsin.

Şunu da eklemek istiyorum çünkü ana kolon hattı deyip 5x... gibi bir kesitten bahsetmişsiniz. Bu ana kolon hattı için değil, kolon hattı ve sonrası için geçerlidir. Tanımlarına gelecek olursak;
Ana kolon hattı, enerji alınan noktadan ana panoya kadar olan kısma denir. Kolon hattı ise ana panodan dağıtım panolarına(Tali panolara) kadar olan kısma denir. Linye hattı, Tali panolardan buata kadar olan kısma denir. Sorti, buattan cihaza(priz, aydınlatma vs.) kadar olan kısma denir. Bunlarında yönetmelik gereği minimum kesitleri ve şartları vardır. İç tesisler yönetmeliğini, tanımları iyi çalışmanız gerekmekte.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,530
Kullanıcılar
450,520
Son üye
darkness60

Çevrimiçi üyeler

Geri