evde 5 saniyeliğine 4026 volt ürettim

yusufan

Üye
az önce gördüm trafolarla ilgili bi yazı başımdan geçenlşeride ben yazıyorum

evde trafolar üzerinde çalışırken 220/12 voltluk bir trafonun 12voltluk kısmına 220 volt bağladığımda 5 saniyeliğine 4026 volt ürettim.tabi sonra trafo patladı evdeki test amaçlı kullandığım bütün sigortalar attı.test panomla Şebeke ile arasında 4 adet sigorta vardı hepsi attı.trafonun 220sini bağladığım kablo fişliydi fişi takıp sigortayı actıktan sonra oldu prizdende ışık çıktı tabiki neyse sonra fişi çıkardım ucundaki iletken erimişti.yarım santime yakın bi erime vardı çok şaşırdım...

bundan yaklaşık bir hafta öncede kullanmadığım bir upsden söktüğüm trafoya da elektrik vermem sonucunda trafoya nur inmişti.o trafonun 3 adet 4lük kablosu vardı bir tarafında diğer tarafında ise 6 adet 1lik kablo vardı.3lük kablolar kendi aralarında kısa devreymiş veya bozuk olduğundan öyleydi bilmiyorum o da patlamıştı. artık en ufak devreleri denerken bile tırsıyorum gördüğüm her ışıkta kendimi yerden yere atıyorum :)

az önce gördüm trafolarla ilgili bi yazı başımdan geçenlşeride ben yazıyorum

evde trafolar üzerinde çalışırken 220/12 voltluk bir trafonun 12voltluk kısmına 220 volt bağladığımda 5 saniyeliğine 4026 volt ürettim.tabi sonra trafo patladı evdeki test amaçlı kullandığım bütün sigortalar attı.test panomla şebeke ile arasında 4 adet sigorta vardı hepsi attı.trafonun 220sini bağladığım kablo fişliydi fişi takıp sigortayı actıktan sonra oldu prizdende ışık çıktı tabiki neyse sonra fişi çıkardım ucundaki iletken erimişti.yarım santime yakın bi erime vardı çok şaşırdım...

bundan yaklaşık bir hafta öncede kullanmadığım bir upsden söktüğüm trafoya da elektrik vermem sonucunda trafoya nur inmişti.o trafonun 3 adet 4lük kablosu vardı bir tarafında diğer tarafında ise 6 adet 1lik kablo vardı.3lük kablolar kendi aralarında kısa devreymiş veya bozuk olduğundan öyleydi bilmiyorum o da patlamıştı. artık en ufak devreleri denerken bile tırsıyorum gördüğüm her ışıkta kendimi yerden yere atıyorum :)

Patlamadan dolayı size bir şey olmadığına sevindik ama önemli olan 5 saniyeliğine üretilen bir gerilimi değil buraya devamlı üretebildiğiniz gerilimleri (tabiki kayda değecek olanları) yazarsanız forumumuz kirlenmemiş ve gereksiz konularla dolmamış olacaktır.

Trafonun sekonderi fazla akım çektiği için yanmış, girişe uygun watt değerinde taş direnç bağlamanız akımı sınırlandırmanız gerekirdi,(sigorta görevi görecek düşük watt bir ampülde bağlanabilir)
4000v ac (5800v dc) 1mA dahi bir akım insanı öldürebilir, kaba bir hesapla 5.8cm mesafeden atlama yapar, hava şartlarına göre buna emniyet payı katarak 8cm olarak alırsak...trafo çıkış uçları arasındaki mesafe veya sizin yaklaşma mesafeniz bu kadar varmıydı?
Piyasadaki çogu ölçme aleti 1000v ac ye kadar dayanır, emin olmadan ölçü aleti bağlamayın ve mesafeye dikkat edin.

2m uzatma kablosuyla denedim patlata patlata tırsmaya başladığımdan uzakta duruyordum ama o 5sn de nası patladı nası kendimi attım anlamadım

sevgili kardeşim sen bu işleri en iyisi bırak birazda elektrikten uzak dur . yakınlarınıda üzme ! adranalin istiyorsan birazda başka konularla ilgilen. elektrik asla şaka yapmaz.

elektrik yıllardır şaka yapıyor bana korkulacak bişi yok eşek şakasından korkuyorum

İlginç bir deneyim olmuş ben de çocukken pilin uçlarına tel bağlayıp prize sokmuştum şarj olsun diye :) o da patlamıştı :) Priz kapkara olmuştu ve ben kendimi yerde bulmuştum. Acaba ben kendimi mi yere attım yoksa elektrik mi beni attı hala çözemedim :)

Meslege ilk adımımı attıgım gün abilerimizden biri yanıma yanaşıp bana şu kelimeleri fısıldadı

**Elektrik bilenin kulu kölesi olur,bilmeyeni yerden yere vurur **

O gündür bu gündür meslegi öğrenme azmim arttı.Mazallah mangal kömürü olakta var.

Son düzenleme:
@yusufan
geçmiş olsun , iyi ki birşey olmamış , trafoyu ters bağlamak hep merak ettiğim bir konuydu :) denemeden öğrenmiş oldum:) Güzel bir mesleki deneyim olmuş , kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri