Ev yapımı hava kompresörü

70 psi (4.5bar) şuan devrede kacak var, o olmasa belki 5_10 saniye farkeder.

Standart kompresörlerde ki gürültünün kaynağı esnek yağ çeliğinden yapılmış klapenin kapanırken karşıdaki metale çarpmasından ötürü oluşan ses. Bu ses hem kompresör gövdesinden geçip ortama karışıyor hemde emiş filtresinden dışarı çıkıyor. Emiş filtresi yağlı tiplerle değiştirildiğinde iyi bir izalasyon sağlamakta. Asıl sesin kaynağı olan metal metale çarpma yumuşatılabilirse ses ciddi oranda azaltılabilir. Ekovatlardaki sübaplarda bu ses nasıl kesilmiş ona bakmak lazım.
Bana hazır kompresörlerdeki sesi kesmek, ekovatla yeni kompresör yapmaktan daha ucuz ve efektif geliyor.
Saygılarımla.

edit: Yağ çeliği değil yay çeliği olacaktı. :)

Son düzenleme:
Uc soğutma için havanın debisi mi yoksa basıncı mi önemli ? Çünkü ankis'in verdiği linkteki fanın max basıncı 6kPa (0.87 psi).

suat abi
motorunu kendin yapınca hem sessiz hem kaçaksız hem de verimli çalışacaksa yap
ama bunlardan şüphen olacaksa bence hiç girişme ekovat bul.
ekovat baya küçük millet tanka iki tane birden bağlıyor 1 dakikada doldurduğu tankın doluş süresini yarıya indiriyor.
şu sistemin tesisatını tam anlamıyla anlasam ben de girişicem bu olaya tam bilemiyorum neler var sistemde.
yani mantığını oturtamadım kafama. ekovattan 3 tane boru çıkıyor. ekovat sanırım 220v ile çalışıyor direk

Simdi benim yapacagim motor da biraz ses yapacak ama tahminen normal kompresorun ceyregi kadar. Bir denemekte fayda var.

Kacak olmaz diye dusunuyorum.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

suat abi
motorunu kendin yapınca hem sessiz hem kaçaksız hem de verimli çalışacaksa yap
ama bunlardan şüphen olacaksa bence hiç girişme ekovat bul.
ekovat baya küçük millet tanka iki tane birden bağlıyor 1 dakikada doldurduğu tankın doluş süresini yarıya indiriyor.
şu sistemin tesisatını tam anlamıyla anlasam ben de girişicem bu olaya tam bilemiyorum neler var sistemde.
yani mantığını oturtamadım kafama. ekovattan 3 tane boru çıkıyor. ekovat sanırım 220v ile çalışıyor direk
Ekovatta 3 borunun birisi hava emiş birisi hava çıkış ve biriside normalde ucu kapalı olur genelde sisteme soğutucu gaz eklemek icindir. Biz sadece hava emiş ve çıkışı kullanıyoruz. Kompresör yapımı da çok karmaşık değil, basınç şalteri 20 tl civarı (tahliyeli olmasında fayda var), sartlandirici 35 tl civarı , çekvalf (ben oto lastik sibobu kullandim) pnomatik sistemlerde kullanilan pvc boru ve bağlantı elemanları 15-20 tl civarı tutar. Ekovat ve tank o size kalmış.

Son düzenleme:
Ekovata küçük bir ilavede ben yapayım.20 sene önce dişçi cihazları yapan arkadaşıma ekovat temin ediyorduk . O ekovatın emiş kısmını kullanarak dişe müdahale ederken ağızda biriken sıvıyı çekmek için bir cihazda kullanıyordu. Bende ara sıra parça temizlemek için basit bir düzenekle kullanıyorum ama ekovat gün içerisinde sürekli aktif olacaksa kısa sürede sorun çıkartır çünkü kapalı sistemde soğutucu gazla çalışmak için tasarlanmış makinedir bence ekovat kullanacaksanız yerin uygun olduğu en büyük ekovatı hatta klima ekovatı kullanın ses yönünden kesinlikle memnun kalırsınız.

Son düzenleme:
Ekovat ve çeşitleri ile ilgili bilgi. Vakum pompası olarak kullanılmış.

Önemli bir nokta, 210 derecelere ulaşan sıcaklıktan bahsediyor! Kapalı çevrimde kullanılırken gazın soğutucu etkisi nedeni ile sıcaklık bu derece sorun yaratmıyor. Yağa su karışı önemli, yağ görev yapamaz hale geliyor.

Isınmaya engel olmak ekovatın dış korumalarını çıkarıp sisteme fan eklemek çare olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri