ev tesisatı ve transistör

cankoc9

Üye
tip121'i arduino ile anahtarladım tüm bağlantılar doğruydu,arduinodan transistorün base'ine lojik 0 gitmesine rağmen elektrik geçiyor transistörden dolayısıyla led/dc motor çalışıyor,evde topraklama yok bunun bir etkisi olabilirmi?

not:gnd vcc arduinodan sağlandığı zaman hiç bir sıkıntı yok sıkıntı harici güç kaynağı bağlandığı zaman oluyor.

hocam iki ayrı güç kaynağında ortak şase problemi olduğu için bu sorunu yaşıyorsun diye düşünüyorum. benzer bir problemle karşılaşmıştım.

ayrıca ac gerilimde çalışıyorsun. bence triyak kullanmalısın. tabi ustalar daha iyi bilir.

Yaptiginiz devrenin semasini cizerseniz yorum yapabiliriz. diger turlu soyleyeceklerimiz tahminden ve olasiliklardan baskasi olamaz.

bir ilave daha yapayım araya röle koyarsan, yani transistörle röleyi, röle ilede AC yükünü sürersen bu şekilde de olur.

dc ile çalışıyorum,amacım max 30V 5A'lik güç kaynağını anahtarlamak(motoru döndürmek için) istiyorum,transistörün
emitter'ından güç kaynağının - si giriyor + kutbu doğrudan krokodil ile motora bağlı.işin ilginç yanı base'e giden bağlantıyı sökmeme rağmen motor çalışıyor power transistor ve küçük bjtlerde de aynısı oluyor,akşam devreyi tekrar bağlayıp resmini çekip atacağım.

kısacası base'e güç gelmediği zaman collector'den güç gitmesin istiyorum :)

resimler aşağıda

Ekli dosyalar

• DSC_0030.JPG
    DSC_0030.JPG
    214.8 KB · Görüntüleme: 15
  • DSC_0031.JPG
    DSC_0031.JPG
    187.5 KB · Görüntüleme: 16
  • DSC_0032.JPG
    DSC_0032.JPG
    157.5 KB · Görüntüleme: 13
  • DSC_0033.JPG
    DSC_0033.JPG
    238.1 KB · Görüntüleme: 14
  • DSC_0034.JPG
    DSC_0034.JPG
    220.6 KB · Görüntüleme: 13
  • DSC_0035.JPG
    DSC_0035.JPG
    247.1 KB · Görüntüleme: 12
Transistörün adı nedir?

Yukarıda yazdığına göre emiteri eksiye bağladığını yazmışsın ancak

BOURNS-TIP120-pinout.jpg

Emiter 3. bacak resimlerinde kırmızı kablo yeşil krokodile oradan da motora motor çıkışıda kırmızı uçla güç kaynağının artısına gidiyor. Bu bağlantı yanlış.

Transistörün bağlantısını düzeltiniz. Eğer arızalanmadıysa çalışacaktır.

Edit :

Projeboard uzerindeki transistörün 2 ve 3 nolu bacaklarındaki turuncu ve kırmızı kabloları yer değiştiriniz. Deneyip sonucu yazınız.

İlk denemede aslında küçük bir lamba kullansaydınız iyi olurdu. Bu motor indüktif bir yük.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri