ev tesisatı hakkında

slm alkm

ben bugun gittiğim bir evde sorun yaşadım vede prızlere elektrik voltajını ölçü aleti ile baktım vede 300-340 valajı aynı zaman da 150v 170 v 200v ve bunun gibi 100 ile 340 arası değişen bir voltaj olayı söz konusu oldu bu neden olabılır evin mutfak ve banyo tesısatını yenı çektım vede prızlerın hepsınde sıfırlama bulunuyor bınada topraklama yok en son olarak ölçü aletiyle baktım vede gene 219 Volt gösterdi ama bu 300v dahı okurken ampüller çalışıyor matkap çalışıyor bu 300 v 150 v olayı epey moralımı bozdu buna ayrı cevap yazmanızı ıstıyorum

bırde

( buzladabında arıza lambası yanıyordu o yüzden buzdalabına enerjı vermesınler dedim onu yetkiliye sormak gerekmekte diye sanıyorum neden kırmızı ısık yanar ) bu kısımla ilgili bir açıklama yaparsanız sevınıcem buzdolabından normal olmayan bır motor sesıne benzer bır tıtreme sesi geliyordu bunu öğrenmek istiyorm buzdolabının ışıgı yanıyor ilk enerjiyi verdikten sonra bir süre arıza ısıgı yanıp sonuyor sonra ıse sureklı yanmaya baslıyor yanı bilmiyorum carşamba gunu tekrar gıdıcem yorumlarınızı acılen beklıyorum

bırde telefon olayı var telefonlarda ıse sanırım evde hat açık değil bu yüzden telefon çalışmaz değilmi 5 telli tel hattı var giriş kapısına kadar takıp ettım saglam bır şekilde gidiyor ama tel prıze dahi bağlayamadım 5 kablodan 2 sını kullanıcan dıger 3 kablo açıkta kalıcak bunda ne gıbı bır bılgı bılmem gerekıyor

aygaz çakmak elektriğinide sıfırlamalı yaptım sorun olrumu ne dersınız

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Şebekede trafoya giren hatlardan biri düştüğünde nötr faz olarak gözükebiliyor. Eğer o evde gördüğün voltaj başka evlerde de aynı görünümdeyse sıkıntı kurumdan kaynaklıdır. Yok eğer iki fazı birden yanlışlıkla bağladıysan voltajın düşmeden 340 göstermesi gerekir. Voltaj düşerek farklı değerler gösteriyor dediğine göre trafo kaynaklı bir sıkıntı olduğundan şüphe ediyorum.

Diğer dairelerde de aynı sorun olduğunu kontrol ederek başlayabilirsin.Nötr hattının bağlantı noktalarında gevşeklik kontrolü yapmalısın.
Aynı zamanda ölçü aletinin pilinide değiştirmeni tavsiye ederim.(Emin olmak için)

teşekkürler de peki bu matkap çalışıyor ampuller çalışıyor buna acıklık ben getiremedim

arkadaş topraklamayı nötüre bağlamış nötürü topraklamaya bağlamış olabilirsin

arkadaşın dediği gibi ölçme aletini değiştir veya pil dende yapar.

nötür hattında gevşektir iyice sık .

emin olman için buzdolabınada ana hattan bir kablo çek bağla aradaki farka bak
orda düzgün çalışıyorsa bir yerde sıkmadığın bağlantın var ark yapıyordur.

bu olaylar evlerin yanmasına neden oluyor

3 kuruş kazanmak için bazı arkadaşlar bağlantıları önemsemiyor
(sakın yanlış anlamayın sizin için demedim bunu)

şimdiye kadar böyle bir sorun çıkmadı dün mutfakta 2 tane dolap altına florasan takacaktım birini taktım çalıştı dıgerını tektım kısa devre olmuş kablolar şalter attı vede u sorun meydana geldı ama kısa devreyide hallettim hemen şimdide gene dediğim gibi son olarak gitmeden önce baktım vede 220 v okudum ama şu an dediğim gibi tam olarak çarşamba günü gene kontrol edicem bakalım hayırlısı

ama dediğim gibi 1 2 hafta önce tam tesisatı bittirmiştim vede evde son olarak bir kere tüm prizleri kontrol ettık vede hepsi sağlam bir şeekilde 220V gösteriyordu ama mutfak dolabı altına yaptıgım florasandan sonra böyle birşey oldu dediğim gibi sonradan tekrar düzeldi

(((arkadaş topraklamayı nötüre bağlamış nötürü topraklamaya bağlamış olabilirsin)))
demişsin tam anlayamadım yani toprakla notur arasında hemen prızın üzerinde atlama yaptım ben

birrde benım kendı evımde bır olay oldu benım evde toprakta mvcut noturde vede geçenlerde bızım dış besleme kablosu koptu 2*6mm lık kablo varmıs onu değiştirdik 4*10luk aldık elektrik direği evde 5 veya 6 mt uzakta adam bizim noturu dırek elektrik direğine bağlayıverdı oradan topraklama yaptı aynı zamanda benım evın topraklamasıda kapının dibinden topraga gidiyor yanı ikiside aynı görevi görmekte böyle birşey yapayorlar elektrik idaresinden gelenler

Son düzenleme:
Elektrik kurumu kaynaklı bir olay gibi gözüküyor. Trafodan hattı düşen bölge elektrik kesik deyince halletmişlerdir.

Ayrıca elektrik direklerinin de topraklaması vardır. Topraklama direkte kaçak olduğunda biri çarpılmasın diye mutlaka koyulur. Toprak hattı önemlidir. Evin toprağı yetmediyse direğe bağlamıştır. Direğin toprak hattı bozulmadığı sürece sorun yaşamazsın. Ayrıca nötr hatlarıda trafolarda ve santrallerde toprağa bağlanır. Nötr hattını toprak olarak kullanmamayı tercih ederiz. Sebebi trafoya kadar olan mesafede oluşan dirençten dolayı hatta nötr üzerinde voltaj oluşur. Nötr üzerinde voltaj oluşması da sendeki gibi yüksek voltaj okumasına sebep olur.

Onu direğe nötr verdiği için şikayet etmelisin. İşini düzgün yapsınlar. Nötr Trafonun yıldız noktasını toprağa bağlarlar işte o nötr olur. Eğer yıldız noktasının toprak bağlantısı zayıfsa
nötr le toprak arasında voltaj çekilen yüke göre değişir durur.
Nötr direkten alınırsa yıldız topraklaması zayıflayınca evde ki voltaj 350- 150 arası diger fazların kullanımına göre sürekli değişir.

1-Nötr Şebeke nötründe gelmeli.
2-Prizlerde nötrle toprak birleştirilmemeli.

Bu iki ihmalden dolayı can ve mal kaybına uğradıysanız. Bu işi Yapanlara tazminat davası açılabilir.

sorunlar çözüldü herkeze yorumlarından ötürü teşekkür ederim cevaplarınızla bir miktar tecrübede edinmiş olduk yardımlarınız için tekrardan teşekkürler

beyler bugun gittim baktım gene işlere vede hallettim

gerilim gene sabit 220VOLt göstermektedir ölçü aletinin pilini değiştirdim ya ölçü aletinden yada bir an trafodan kaynaklandı

sonra buzdolabı öğrendimki buzdolabı soguyana kadar alarım ısıgı yanmaktaymış buzdolabı sıemens marka servisi böyle dedi

bir florasan benı 1 saat oyaladı ama gene çalışmama nedenı duydaki temassızlık çıktı

telefon içinse telefon hattını açıtıklarında hangı iki kabloyu bağladıysalar bende ancak o zaman gıdıcem vede telefonun 2 kablosunu bağlıcam

son olarak gene bır rutın kontrol yapıldı vede bu işten sağlam bir şekilde çalışır vede tehlıkesız bir şekilde teslim ettik ben bunu tek başıma olarak ilk defa bir tesisat yaptım daha öncelerinde 4 5 ev tesisatı yaptık fakat başkasının altında vede hepsını ben yapmıyordum artık ama bu ıse gırdık bnundan sonrası ise yavaş yavaş işlerde bulursak tesisattan akıllı ev sistemlerine vede ev otomasyonuyla sanırım bu gidişle yolumuzu böyle çeviricez sonuçta şu okul varken ancak rahat birşekilde bizi götüren ancak bu tür işler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,421
Kullanıcılar
450,338
Son üye
0YLUM
Geri