entes reaktif güç kontrol

krcbyli

Üye
arkadaşlar yardıma ihtiyacım var
bir tesiste tek fazlı reaktif güç kontrol rölesi vardı bunun yerine entes RG3-12CS 3 fazlı reaktif güç kontrol rölesi taktım.
sistemi devreye aldığımda herşey normal görünüyor.
tesisi devamlı çalışmıyor çalışmadığı zaman tesiste sadece aydınlatma çalışıyor
cihazda 10. programı kullandım ve kondansatör değerlerini girdim.
sistemi devreye alınca -0.940 gibi bir değer gösteriyor motorları devereye aldıkça kond. normal olarak kaç tane gerekli ise devreye giriyor.Fakat 3 günlük deneme sonunda oran %36 çıktı.
yanlış bir şey mi yaptım diye düşünüyorum
daha önce bu cihazı kullanan bir arkadaş varsa ban bi açıklama yapabilirse sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ilk önce şunu unutmamak gerekli Reaktif güç kontrol rolelerine düzgün kondansatör bağlandıgında sistemi düzeltebilir.

muhtemel sizin sistemde monofaze kondansatör gerekli sistem çalışmaz iken yani sadece aydınlatma açık iken sistemden akan güce göre monofaze kondansatör hesabı yapmanız gerekmekte bu monofaze kondansatörleri bağlayarsınız muhakkak reaktif güç kontrol rolesi sistemi düzeltecektir.

entes roleyi tam tanımıyorum ekranda gerekli kondansatör değelerini yazıyorsa oradanda yola çıkabilirsiniz.

oda olabilir program 10 da kondanstör değerlerini kendiniz giriyorsunuz
sistemin ne kadar kondansatör gücüne ihtiyacı varsa röle o güçte kond. devreye alıyor.

daha bende tam anlamı ile sistemi deneyemedim dediğim gibi tesis şu an çalışmıyor
bayram sonu ölçümleri tekrar yapacağım
daha önce böyle bir sorunla karşılaşmış bir arkadaş varsa bilgi almak isterim

Entes'in internet adresinden veya aşağıda verdiğim linkten RG3-12CS Rölenin kullanma kılavuzunu indirip iyice okumanı ve uygulamanı tavsiye ederim. 10.program seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiş.

Ekli dosyalar

• RG3-12CS_Kullanma_Talimati_Tr.pdf
    5.7 MB · Görüntüleme: 5
krcbyli ' Alıntı:
sistemi devreye aldığımda herşey normal görünüyor.
sistemi devreye alınca -0.940 gibi bir değer gösteriyor motorları devereye aldıkça kond. normal olarak kaç tane gerekli ise devreye giriyor.Fakat 3 günlük deneme sonunda oran %36 çıktı.
Sistemden kastınız sadece aydınlatma lambaları mı?
Üç gündeki %36'lık değeri sadece lambaların harcadığı güce göre mi hesapladınız?
Durum böyleyse lambalar 3 faza eşit dağıtılmamıştır. Devreye giren 3fazlı kondansatör kademesi büyük gelmektedir.
Ya aydınlatmayı 3faza tamamen eşit dağıtıp, uygun kapasitede 3fazlı kondansatör kademesi ekleyeceksiniz.
Ya da gunerdr'nin dediği gibi sisteme uygun kapasitede 1fazlı kondansatör kademeleri oluşturacaksınız.
Sadece lambalar devrede iken rölenin cos fi ekranından sistemin cos fi'sini takip edin (toplam değil her bir fazınkini). Hangi faz(lar)a 1fazlı kondansatör bağlanması gerektiğine karar verin.

Devreye giren en küçük kondansatör kademesi büyük geliyor olabilir.

Ayrıca kondansatör kademesi bilgileri, akımtrafosu oranı hakkında bilgiler olsa daha iyi olurdu.

akım trafoları 250/5
kondansatör grupları ise fazla karışık 2.5 kvar 5kvar 10 kvar 20 kvar
ama sıralı değiller çünkü 10 programda sıraya koymanıza gerek yok diyor
değerlerini gruplara göre girdim ve ne kadar istiyorsa o kadar alıyor
yukarıda verdiğim %36 lık değer 3 gün boyunca aydınlatma nın gücü var fakat kondansatör grubu devrede değildi ben ölçüm yapmadan önce tesisi yaklaşık 1 saat kadar çalıştırdım ve bu değer çıktı
sistem derken kompanzasyondan bahsediyorum
evet aydınlatma eşit değil 3 fazlı bir kondansatör bağladım devreye 10 kvar lık ama oda fazla geldi
şimdi komple kompanzasyon devrede iken denemeye aldım bayramdan sonra değerleri bi daha devreye alıcam ama dediğiniz gibi bi tane aydınlatma için 220 v kondansatör takmam gerekiyor diye düşünüyorum.

Bayramdan sonraki kontrolde bir fazlı ihtiyacı varsa, elinde 1 fazlı kondansatör yoksa 3 fazlı olanları faz nötr arasına bağlayabilirsin. Bağlantı şeklini değiştirerek ihtiyacın olan kapasite değerini bulabilirsin.
Her faza eşit kapasitede birer adet kondansatör bağlayınca röle ayarını kendisi yapıyor.
Şimdiden kolay gelsin.
http://www.kael.com.tr/turkce/pdf/varkombikondansator.pdf

Ekli dosyalar

• Kondansatör Hesap Çizelgesi.gif
    Kondansatör Hesap Çizelgesi.gif
    25.1 KB · Görüntüleme: 59
Moderatör tarafında düzenlendi:
eğer sisteminizi halen çözemedi iseniz size Tense RGT-12 yollayabilirim
gerekli monofaze kond değerlerini ekranda görerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• RGT-XX_TR.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 5
Arkadaşlar ENTES gerçekten güzel bir röle yapmış, 100'e yakın uygulamam var hepsinde başarılı oldum,1 saniyenin altındahissetmiyor fakat çok hızlı yanıt veriyor ;anlayamadığım bir konu oldu,3 defa karşıma cıktı 3 pencerede de cos fi'ler 1000'de ayar yaptığı halde indüktif %22-23 kapasitif %16-18 olarak klas 05 serisi sayaçta çıktı.Sadece sayaçları klas 1 sınıfı sayaçla değiştirince oranlar indüktif % 2-5'lere kapasitif %1'lere düştü, öyleyse bu sayaçları neden uyguluyorlar anlayamadım? oranlar neden sayaçlar arasında bukadar farklı çıktı? Konunun uzmanı olan arkadaşların bizleri aydınlatmasını bekliyorum;aynı zamanda da uygulayıcı arkadaşlarada sayaç uyumsuzluğunu bilmelerini isterim.Herkese kolay gelsin derken ENTES RG12-C ile ilgili röle ayarlarında da tecrübelerimi aktarabilirim

Bende entes role kullaniyorum ve ayni sorun benİmde baŞima geldİ yapman gereken akim ve far uÇlari dogrumu onu kontrol et.bİde devreye monofaze kondanstor baglaman lazim

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri