Endüktif reaktif ceza

Arkadaşlar bendeki problem şöyle;sistem sürekli endüktif cezaya giriyordu. Kondansatorler hepsi nerdeyse sıfıra yakın amper çekiyordu.ayrıca role arızalı idi. Roleyi devreye aldıgımda bütün Kondansatorler aynı anda devreye giriyordu. Bunun üzerine arızalı Roleyi ve Kondansatorleri değiştirdim. Sistem gayet düzenli çalışmaya başladı. Fakat elektronik sayaç üzerinden aldığım değerlerde halen ceza

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dediğiniz gibi kondanstörler ömürlerini tamamladığından değiştirmişiniz.Sistem endüktifi bir anda düşmeyeceğinden zaman içinde sanırım normale dönecektir.Sanırım kondansatörleri değiştirdikten sonra akımlarını da kontrol etmişinizdir.
Rölenizin Cos Q ayarlarınıda düzgün yaptığınızı düşünüyorum.

Ceza reakif mi ,kapasitif mi ...
Tüm yükler devrede iken kondansatör kademeleri tamamı devreye giriyor mu ? Giriyorsa cosfi yi kaça çekebiliyor ?
Ceza reaktif ise Kondansatör devreye alma zamanını azaltıp ,bırakma zamanını yükselttin mi?
Cosfi değeri kaçta? 0,99 veya 1 de mi? yoka daha düşük bir değerde mi?

sanırım önce işletmenizi bir güç analizinden geçirin ve kompanzasyon rölenizini çalışma durumuna göre ayarlayın

günlük bazda sayac degeri alırsanız hem yanılmamış olursunuz daha sonra geç olabilirr

kompanzasyon bir defa yapılır ve belli periyotlarla kontrol edilir bu nedenle başlangıçta çok iyi bir kompanzasyon yapılırsa Bakım periyotlarında fazla sorunla karşılaşmazsınız

Sayaç endekslerinizi günlük alıp değerlendirme yapın. Kontaktörlerinizi kontrol edin. Röle ayarlarını dikkatli bir şekilde kontrol ederek yapınız.

Dediğiniz gibi kondanstörler ömürlerini tamamladığından değiştirmişiniz.Sistem endüktifi bir anda düşmeyeceğinden zaman içinde sanırım normale dönecektir.Sanırım kondansatörleri değiştirdikten sonra akımlarını da kontrol etmişinizdir.
Rölenizin Cos Q ayarlarınıda düzgün yaptığınızı düşünüyorum.

ben zaten endüktifin hemen düşmesini beklemiyorum.arızaları gidereli 1 ay kadar oldu...normalde 300 tl civarı ceza geliyordu.. bu ay en azından yarı yarıya düşmesini bekledim.Ayrıca sayaç üzerinden yaptığım kontrollerde endüktif reaktif değer sanki sistem hiç kompanze edilmemiş gibi sayım yapıyor.sistem tek akım trafolu ama şundan çok eminim yükler eşit değerde ayrıca her fazın çektiği akım hemen hemen aynı...Rölenin çalışmasına gelince toplam 8 kondan satör grubu var...5 adet grub devreye alındığında röle 0,99 da gayet iyi .....Kondansatörler nominal akımlarında ....ayrıca unutmadan söyleyeyim...akım trafosunun görmediği herhangi bir yük yok...

ben zaten endüktifin hemen düşmesini beklemiyorum.arızaları gidereli 1 ay kadar oldu...normalde 300 tl civarı ceza geliyordu.. bu ay en azından yarı yarıya düşmesini bekledim.Ayrıca sayaç üzerinden yaptığım kontrollerde endüktif reaktif değer sanki sistem hiç kompanze edilmemiş gibi sayım yapıyor.sistem tek akım trafolu ama şundan çok eminim yükler eşit değerde ayrıca her fazın çektiği akım hemen hemen aynı...Rölenin çalışmasına gelince toplam 8 kondan satör grubu var...5 adet grub devreye alındığında röle 0,99 da gayet iyi .....Kondansatörler nominal akımlarında ....ayrıca unutmadan söyleyeyim...akım trafosunun görmediği herhangi bir yük yok...

Sayacın arızalı olabilme seçeneğini de gözardı etme... Herşey gayet iyi görükebilir ama ceza varsa , problem var demektir... Yüklerin dengeli olması her fazın cosfi değerinin aynı olması demek değildir... Her fazın cosfi değerini ayrı ayrı ölçmen gerekebilir...
Geçen hafta bir kompanzasyon sistemini düzenlemek için gittim . Faz akımları 16-17-15 A yani dengeli görünüyor .Gel gör ki Penscosfimetre ile fazları tek tek ölçtüğümde bir faz kapasitif bölgede ,diğer iki faz 0,7 ind. ve 0,6 ind... Yani tek fazdan kontrollu röle ile kompanze mümkün gözükmüyor... Bu sebeple röleyi değiştirdim. Şu an sistem %10 reaktif %8 kapasitif yazıyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri