Elektronikte bahsedilen Pull-up/Pull-Down olayı nedir?

Kablolama tam olarak şöyle tarif edilmiş:

c32.jpg

Seçimde baz olan kontrol kartının (C11G) nasıl aktif hale geldiği.

C11G 0 (low) sinyali ile aktif oluyorsa Pull-up,
1 (high) ile aktif oluyorsa Pull-down

Bağladığım pini Active LOW yaparsam pull-up olacak. Veya tersi. Doğru mu anladım?

Doğrudur.

C3 kartının ürettiği sinyale (low/high) bağlı, CG11 aktif LOW veya aktif HIGH olarak kullanılabilir.

Son düzenleme:
Pull-up-Pull-Down_schem.jpg

Yukarıda arduino pinin pull-up ve pull-down ile sürülüşünü görüyorsunuz. 5vol besleme , 10k ve switch sensör yani sinyal üreten devredir. Eğer sensör devresi npn çıkışlı ise pull-up , pnp çıkışlı ise pull-down devresini uygulayın. gnd lerin ortak olduğuna dikkat edin.
gndye bağlanan swici npn , 5v a bağlanan swici pnp transistör gibi düşünün.

Pull-up/Pull-Down sürekli karşımıza çıktığı için ben de 4-5 gün önce okuyup anlamaya çalışmıştım. Az bilince yazılanı anlamak da zor. Tarifle çalışsa da anlamadan bir şeyleri yapmak insanı huzursuz ediyor. Elektronik bölümünden arkadaşlar sayesinde net olarak anlamış olduk, kendilerine teşekkür ederiz.

Ben şimdi gnd ayarlayıp 5v verirsem kartı yakar mıyım diye tırsıyorum haliyle.

C3 kartının çıkış sinyalini (voltajını) CG11'e bağlamadan okuma şansı var mı?

Sesli düşünüyorum, C3'ün çıkışından, nasıl çalıştığından bağımsız 0 ve 5 volt sinyalleri her zaman gelecek. CG11'e zarar vermemesi gerekir. Bağlantı tipi yanlış seçilmişse (up/down) sadece CG11'in düzgün çalışmaması gerekir.

Son düzenleme:
Peki, E-Stop bağlayacağız diyelim. E-stop'a kontrol kartından 5v çektik. Butona basıldığında bu 5v karttaki bir girişe geri dönecek. Bu durumda yine aynı durum sözkonusu değil mi? Kartın girişi pull-up olacak ama Mach3'te active LOW olarak ayarlanmış olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri