elektronik trafolar paralel bağlanabilirmi

seviye

Üye
merhaba arkadaşlar
220/12 100w trafo ile aynı değerlerdeki başka elektronik transformatörü paralel bağlayıp gücü 200 w yapabilirmiyim acaba
bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum
saygılarımla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba arkadaşlar
kendi sorumu cevaplıyorum. iki elektronik trafoyu paralel bağlamada başarılı olamadım
trafoların her ikiside bozuldu
saygılarımla

geçmiş olsun.Belki de faz ve nötrler çakışmıştır.Ne dersiniz.?
Paralel bağlanacak trafoların
güçleri
frekansı
gerilimleri
aynı olmalıdır ve aynı fazlar birleştirilmelidir.

merhaba arkadaşlar
trafolar tamamıyla aynı değerdeler(aynı marka)ama monofaz olduğu için faz sırası veya çıkış hatası yapmadığımı umuyorum.
elektronik trafo olduklarından içindeki elektronik parçaların paralel bağlantıda birbirlerini bozduğunu düşünüyorum.
saygılarımla

Elektronik trafolar da paralel baglanabilir. Dediginiz gibi trafolariniz tamamen ozdes olduguna gore, baglantilari dogru yaptiktan sonra paral baglanti sonrasi iki kat fazla akim alirsiniz. ( Seri baglantida ise gerilim iki katina cikar ) Asagida ornek bir baglanti resmi ekliyorum
Not: Polariteyi yanlis tayin ederseniz, asiri akim ve kisa devre sonucu yakarsiniz.

Trafoların çıkışında yüksek frekans vardır.bu yüzden çıkış dalga şekli bozulur zannediyorum.

arkadaşlar SMPS, yani arkadaşımızın elektronik trafo adıyla tabir ettiği güç kaynaklarının parelel bağlanabilmesi için, feedback sinyalinin nerden alındığı önemlidir.

yani çıkışı satabil tutmak için sürücü (PWM) entegresine geri dönüş sinyali eğerki çıkıştan değilde ayrı bir sargıdan alınmış ise, o zaman çıkışlar aynı gerilime ve polariteye sahip ise paralellenebilir.

Fakat Feedback sinyali eğerki çıkıştan alınmış ise bu durumda, sadece "+" çıkışlarına ilave olarak diyot konulduktan sonra parelelleme işlemi yapılmalıdır.

Yinede bu tarz sistemlerde paralel bağlantı çok tercih edilmez. bunun yerine eğer ki başka çare yoksa;
birtanesinin PWM kontrol entegre çıkışından, ilave olarak 2. güçkaynağının sürme katına sinyal verilmelidir. ancak o zaman sağlıklı bir sonuç elde edilebilir.

Ya da 2. birçözüm yolu olarak eğerki sistemde 150w gibi tek bir alıcı yoksa alıcı güçleri 2 güçkaynağına paylaştırılabilinir. (Sadece "-" uçlar ortak kullanılarak)

Saygılar

Bu konu tartışma kaldırmaz arkadaşlar.
Hiçbir zaman iki ayrı sistem aynı faz ve frekansta olamayacağından paralel bağlanması mümkün olmaz.
Değişik şekillerde paralel bağlanacağı teorik olarak bilinir ama uygulama buna cevap vermez.
Ancak loop koruması yapılarak iki güç kaynağı bir DC barada birleştirilebilir.

Kolaygelsin.

yok ben smps ten bahsedildiğini anlamadım.Ben güççük trafolardan bahsediliyor sandım.Smps leri bilmiyorum bağlanır mı bağlanmaz mı

merhaba arkadaşlar
benim konu açarkan bahsettiğim küçük elektronik trafolardı 220/12 100w
ben yaptığım denemede sayın hiçbirşey in çizdiği devredeki gibi bağlantı yaptığım halde trafolar gitti(şu anda çalışmıyorlar)
polarite tayini noktasını da açabilirmisiniz lütfen
saygılarımla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri