elektronik saat ve takvim devresı

merhabalar arkadaşlar ben bu devreyı yaptım
Kendimiz Yapalım
2 gun içinde bu devereyı sınıfta sunmam gerekıyor ben yaptım ama bu devreyı anlatacak kadar bılgım yok.
devre.jpg
acaba bana bu devrenın elemanlarını ve çalışma frekansı hakkında bilgi veriri misiniz ?

arkadaşlar lütfen bu konuda bılgıye ihtiyacım var devrenın mantığı çalışma frekansı falan teknık olarak bılgıye ıhtıyacım var lütfen :(

Devre PDF dosyasında açıklanmış zaten. PIC16F628 kullanılmış. Zaman işlemini yapmak için hassas çalışma kabiliyetine sahip DS1302 entegresi kullanılmış. Bu entegre, üzerindeki 32.768kHz'lik kristal sayesinde saati ve tarihi hiç kaçırmadan işleyebiliyor. PIC saat ve tarih bilgisini öğrenmek istediğinde DS1302 entegresine sorması yeterli oluyor. Kullanımı PDF'deki kod kısmında var. Ayrıca PIC üzerinde 3 adet buton yardımıyla saat ve tarih bilgisini ayarlayabiliyorsun. Ayar tuşuna bir kez bastığında ayar moduna girip, aşağı yukarı butonları yardımıyla girmek istenilen değerler tuşlanarak, DS1302 entegresine gönderilir. PIC 4MHz'lik kristale sahip. PIC'lerin özelliğinden dolayı, PIC'in çalışma frekansı kristal frekansının 4'te 1'i olur. Bu yüzden PIC 1 MHz'de çalışmaktadır.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,191
Son üye
bilalcinar

Yeni konular

Geri