Elektronik Devre Röle Sorunu

mustafa48

Üye
Herkese kolay gelsin,

Şu resimdeki sistemin aynısını yaptım. Belli aralıklarla rezistanslar röle yardımı ile açılıp kapatılıyor.
Sıkıntısız çalışıyor. Fakat bugün tesadüfen fark ettim ki rezistansları prize ters takarsam(faz nötr değişirse) sistem sürekli açık kalıyor. Röle açma kapama yapıyor. Tetikleme sesi de geliyor fakat rezistanslar sürekli açık kalıyor. Tekrar eski haline getirince(rezistans fişini prizde ters çevirirsem) herşey normal şekilde çalışıyor. Röle kontrolü aktif oluyor.

Bunun bir çözümü var mıdır?
Yardımlar için teşekkürler.
1595340455002.png

Rezistans bağlantınızda yada rezistansta sıkıntı olabilir.
Siz röle ile fazı kesince açılıp kapanıyordur.
Fiş ters olunca nötrü kestiğinizden dolayı başka yerden kaçak yapıp nötrü yada toprağı bir şekilde
alıyor olabilir.

Rezistansı ve bağlantıları kontrol edin bence.

Sağolun cevap için.

Aslında kontrol kalemiyle taradım göremedim birşey ama tekrar kontrol edeceğim.

Bilgi için soruyorum; Fişi ters taksam da normal şartlarda bir sorun olmaması lazımdı değil mi? Faz-nötr değişicek ama sonuçta röle bir hattı kestiğinde sistem kapanmış olacak.

Sistem şuan kullanılıyor ancak yarın sabahtan kontrol edebileceğim.(Bu arada rezistanslar plaka rezistans)

Eğer çözüm olursa buradan bilgilendiririm. Belki başka birisininde başına gelebilir.

Röle küçük zayıf kalıyor bu güce, yüke ... daha güçlü daha fazlasını kaldıran röle koymalısınız.

Ne tür bir rezistans . bobin tipindemi diye soruyorum.
kontaklar arasında 100nf 400v benzeri kondansatör varmı

Röle küçük zayıf kalıyor bu güce, yüke ... daha güçlü daha fazlasını kaldıran röle koymalısınız.
Anlıyorum ama fişi ilk konumda taktığımızda hiçbir sorun yok. Açma-kapama yapıyor, düzgün şekilde çalışıyor. Fişi ters takarsak(faz-nötr değişince) kapama yapmıyor hep açık. Röleye sinyal gidiyor ışıkları yanıyor ve tetikleme sesi geliyor. Ama kapanmamış oluyor. Bu arada röle NO(normaly open) modda. Yani zaten devre kesik.

Eğer röle dediğiniz gibi zayıf kalıyor olsa ilk baştada açma-kapama yapmaması lazım deği mi? Faz-nötr değişince bunu kesmek için daha fazla bir güce mi ihtiyaç var?

Röle 30A'lik aşağıdaki resimdeki.
1595359229681.png

Yük nedir, akımı nedir kaçtır?

Ne tür bir rezistans . bobin tipindemi diye soruyorum.
kontaklar arasında 100nf 400v benzeri kondansatör varmı
Bu kadar derin bir bilgim yok. Ama resmini atayım. Rezistans aynı bu şekilde. Sadece faz-nötr çıkışları var. Bildiğim kadarıyla rezistans telleri mika üstüne sarılıyor ve kapatılıyor.

Tekar olacak ama fişin ilk konumunda hiçbir sorun yok rölenin açma kapamasında. Sadece fiş ters takılınca sistem açık kalıyor.
peugeot98 dediği gibi sanki bağlantılarda bir kaçak vb oluyor.

1595359732115.png

Yük nedir, akımı nedir kaçtır?
3500-4000W
19A

Rezistansin uçları ile rezistans metal sasesi arasında yüksek Omaj da ohmmetre ile veya meğer ile izolasyon testi yapin.mutlaka şaseye kaçak vardır.
Role den faz dolastiginda problem olmaz.ama şaseye kaçak var ise Fişi ters taktığınizda yani role den nötr geçirip faz direk gittiğinde Şase kacağından dolayi role cekmese de rezistans ısınır.

Son düzenleme:
Rezistansin uçları ile rezistans metal sasesi arasında yüksek Omaj da ohmmetre ile veya meğer ile izolasyon testi yapin.mutlaka şaseye kaçak vardır.
Yarın mutlaka deneyeceğim.

Cevaplar için sağolun. Başka bir öneri varsa onuda uygulamaya çalışırım.

Neticeyi burdan yazacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri