Elektrikli şofben Suda elektrik var

Argeci007

Üye
Merhabalar, elektrikli şofbenimde suda elektrik geliyor dün gecede açtığımda buatyandı nötür gevşemiş sanırım buatı açtım bağlantıları tekrar yaptım. Şofben geri taktım fakat suya hala elektrik gelmeye devam ediyor nedeni ne olabilir bilen yardımcı olabilir mi birde çarpılma riski nedir bu su ile?
Screenshot_20230526_111136.jpg

IMG_20230517_190120.jpg

Son düzenleme:
Merhabalar, elektrikli şofbenimde suda elektrik geliyor dün gecede açtığımda buatyandı nötür gevşemiş sanırım buatı açtım bağlantıları tekrar yaptım.
Şofben geri taktım fakat suya hala elektrik gelmeye devam ediyor nedeni ne olabilir bilen yardımcı olabilir mi birde çarpılma riski nedir bu su ile?

birde çarpılma riski nedir bu su ile?

Topraklama , Kaçak akım koruma rölesi .

https://www.kontrolkalemi.com/forum...-duş-başlığına-Çok-az-elektrik-veriyor.149353

Kontrol kaleminin yanması ; topraklama olmadığı için indüksiyon sonucuda olabiliyor. Topraklama olmadığı için direk kaçakda var olabiliyor. Mutlaka topraklamayı sağlamalısınız. İmkan varsa KAR takılmasıda gerekir.

Kontrol kaleminin yanması ; topraklama olmadığı için indüksiyon sonucuda olabiliyor. Topraklama olmadığı için direk kaçakda var olabiliyor. Mutlaka topraklamayı sağlamalısınız. İmkan varsa KAR takılmasıda gerekir.
Merhabalar cevabınız için teşekkür ederim. dairede kaçak akım ve topraklama mevcut. kaçak akım arızalıda değil çalışıyor. arkadaşlardan aldığım bilgi daha çok buatta nötr oksitlenmiş olabilir diyorlar fakat dün nötr gevşekmiş ve şofbeni açtığım zaman buat yandı akabinde nötr toprak ve fazın uçlarını kesip tekrar açtım ve oradaki bağlantıyı yeniledim yinede suda ve başlıkta elektrik vardı. sorunu çözemediğim için duş almaktan korkar oldum.

Ani su ısıtıcıları 7000 watt akım çeker.
Sigorta kutusundan şofbene kadar uygun kesitte kablo çekilmesi gerekir.
Arada buat vs gibi ek durumu söz konusu olursa çok sağlam bağlantı yapılmalı.
Hiç şakası olmayan ama kullanımına ihtiyaç duyulan canavar bir cihaz.

Topraklama iyi olsa kontrol kalemi yanmaz. Isıtıcı topraklamasını seyyar herhangi bir kablo ile metal su tesisatı veya bahçeye ulaştırıp basit bir şekilde topraklayarak, kontrol kaleminin söndüğünü görmeniz mümkün olur. Sonra gerekli şekilde topraklama tesisatınızı elden geçirirsiniz.

Kaçak akim rolesi topraklamasizda çalışır riske açıktır.
Direnç veya lamba testi .
Test .gerçekte topraklama ve kaçak akım rölesi özel cihazlarla.
Ohm ölçümleri yapmanız. .

Video çekmissiniz galiba videodan foto almissiniz kontrol kalemi ile gösterilen yer neresi geniş açı ile görsek

Son düzenleme:
Kaçak akim rolesi topraklamasizda çalışır riske açıktır.
Direnç veya lamba testi .
Test .gerçekte topraklama ve kaçak akım rölesi özel cihazlarla.
Ohm ölçümleri yapmanız. .

Video çekmissiniz galiba videodan foto almissiniz kontrol kalemi ile gösterilen yer neresi geniş açı ile görsek
Merhabalar evet video vardı ama videoyu yükleyemedim kontrol kalemi ile gösterdiğim yer duş başlığı ve başlıktan akan su ikisinde de elektrik mevcut. Az önce tekrar denedim. Sofben 1. Derecede çalışırken kaçırmadı 2. Dereceye aldığım zaman elektrik veriyor. 1deyken toprağa baktığım zaman elektrik yok 2 deyken topraktada elektrik görünüyor resmini aldım yine görebilmeniz için karanlık ve aydınlık olarak 2 resim ekledim

Topraklama iyi olsa kontrol kalemi yanmaz. Isıtıcı topraklamasını seyyar herhangi bir kablo ile metal su tesisatı veya bahçeye ulaştırıp basit bir şekilde topraklayarak, kontrol kaleminin söndüğünü görmeniz mümkün olur. Sonra gerekli şekilde topraklama tesisatınızı elden geçirirsiniz.
Merhabalar alttaki mesajda resimlerini paylaştım. Elektriği toprağa veriyor fakat yinede suya elektrik geliyor. Çözemedim sorunu

Ekli dosyalar

• IMG_20230527_215202.jpg
    IMG_20230527_215202.jpg
    239.9 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20230527_215151.jpg
    IMG_20230527_215151.jpg
    168.3 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Merhabalar evet video vardı ama videoyu yükleyemedim kontrol kalemi ile gösterdiğim yer duş başlığı ve başlıktan akan su ikisinde de elektrik mevcut. Az önce tekrar denedim.
Sofben 1. Derecede çalışırken kaçırmadı 2. Dereceye aldığım zaman elektrik veriyor.
1deyken toprağa baktığım zaman elektrik yok 2 deyken topraktada elektrik görünüyor resmini aldım yine görebilmeniz için karanlık ve aydınlık olarak 2 resim ekledim

1 - Şofbenim kendi duş başlığını kullanmanız .

2 - Şofbenin parça ve kablo ?

Eşleştirme yapmanız .

1-2.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri