Elektrik SMM Belgesi

cesur

Üye
İyi günler.Ben yeni mezun elektrik mühendisiyim.Smm belgesi almak istiyorum.Smm şartları tam olarak nelerdir?Smm'ye uygun Bir şirkette çalışarak smm sahibi olabilirmiyim.Birde bu şirketten aldığım smm yi ilerde kendim için kullanabilirmyim?Yani imza atınca bana smm veren şirketmi sorumluluk altına düşer?Yoksa o şirketi etkilemezmi?Dediğim gibi firma sahibi yada ortağı elektrik mühendisi olan bi şirketten alabilirmiyim?Yardımcı olursanız çok sevinirim.Bu konu hakkında araştırdığım halde tam ayrıntılı bilgiye sahip olamadım.
Mühendislikte hiçbir zaman uygulama proje gibi olmuyo bunu anladım yeni mezun olarak.İşte bu konuyu da Smm sahibi ya da bu işi bilen arkadaşlardan sormak istedim. :)

smm için emoya gideceksiniz ilk yapmanız gereken emoya üye olmanızdır. daha sonra emonun smm kursları var. 3-5 gün sürüyor. bu kursları takip et. yakın şehirde varsa katılısın. kursa bir miktar ücret veriyorsun. bunların neticesinde smm belgen oluyor. bir şirkette çalışman yada kendi üzerine firma açman pek fark etmiyor kamuda değilseniz tedaş sizden smm belgesi isteyecektir. şirkette ortak olarak çalışırsanız çizdiğiniz ve imza tanzim ettiğiniz projelerden siz sorumlu olursunuz. kolay gelsin.

Eğer projeyi imzalamak istiyorsanız smm belgesine sahip olmanız gerekiyor. smm belgesini de alabilmek için ya bir büro açmanız ya da varolan bir proje bürosunda çalışmanız gerekiyor. Ne zaman olursa olsun, imza atacağınız zaman, smm belgenizde yazılı büroda çalışmanız gerekiyor diye biliyorum ben. çünkü smm belgesinde büro ismi var ve o büroda çalışıldığı sürece geçerli.

detaylı bilgiyi emo'ya gidip edinebilirsiniz.

peki yeni mezun bir kişi smm olunca büro acabiliyormu ve smm almak için belirli bir sınır varmı örneğin 5 yıllık mühendis olacaksın vb.

Herhangi bir yıl sınırı yok,smm olabilirsin misem'den elektrik smm belgesini alarak.

MESLEK ODASI ALINTISIDIR.

SMM NEDİR ? NE İŞ YAPAR ?

SMM (Serbest Müşavir Mühendis) Bürolarının tasarım yapmaya, uygulamaya, teste, kontrola, kabule ve imzalamaya yetkili olduğu Elektrik-Elektronik-Bilgisayar-Biyomedikal mühendisliğine yönelik mühendislik hizmetlerine ve bu hizmetlere ait herhangi bir konuda bilim ve tekniğe uygun olarak hizmetin görülmesine fikren katkıda bulunulmasına SMM Hizmeti denir. Bu hizmetleri gerçekleştiren kişiye de SMM denir.

Ne İş Yapar?

* Etüd ve Yapılabilirlik Hizmetleri.
* Proje Hizmetleri;
1- Öneri Projesi,
2- Ön Proje (avan proje),
3- Uygulama Projesi,
4- Röleve Projesi,
5- Değişiklik Projesi (tadilat projesi),
6- Üretim projesi (imalat projesi),
7- Son Durum Projesi,
8- Detaylar.
* Araştırma ve Geliştirme Hizmetleri.
* İhale Dosyası ve Keşif-Şartname Düzenleme Hizmetleri.
* Mesleki Kontrollük Hizmetleri.
* Teknik Uygulama Sorumluluğu (fenni mesuliyet).
* Hakediş ve Kesin Hesap Hizmetleri.
* Deneme İşletmesi, Kontrol ve Kabul Hizmetleri.
* İşletme ve Bakım Hizmetleri.
* Danışmanlık Hizmetleri (müşavirlik hizmetleri).
* Yapım Hizmetleri.

İLK BAŞVURU SIRASINDA GEREKLİ BELGELER NELERDİR ?

İlk defa "Asansör SMM/BT" belgeleri çıkaracak olan üyelerimiz için 3 günlük "Asansör SMM" eğitimine katılma şartı aranır. "Asansör SMM" eğitim bedeli 90.00 YTL‘dir.

İlk defa "1kV Altı Tesisler Elektrik SMM/BT Belgesi" alacak olan üyelerimiz için 3 günlük 1kV Altı Tesisler Elektrik SMM eğitimine katılma şartı aranır. 1kV Altı Tesisler Elektrik SMM eğitim bedeli 90.00 YTL‘dir.

İlk defa "1kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler Elektrik SMM/BT Belgesi" alacak olan üyelerimiz için 4 günlük "1kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler Elektrik SMM" eğitimine katılma şartı aranır. "1kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler Elektrik SMM" eğitim bedeli 120.00 YTL‘dir.(Eğitimin ilk 3 günü "1kV Altı Tesisler Elektrik SMM eğitimi" ile birlikte yapılır)

Eğitim tarihleri için EMO - MESLEK İÇİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ adresine bakabilirsiniz. Başvuru işlemleri için SMM belgesini alacağınız EMO şubenize başvurmanız rica olunur.

* SMM‘in İmza Sirküleri
* SMM Başvuru Formu (1 Adet) (Formu indirmek için lütfen tıklayınız)
* BT Başvuru Formu (1 Adet) Formu indirmek için lütfen tıklayınız )
* Vergi Kaydı ve Vergi Levhası (Vergi Dairesi‘nden Alınmış)
* Ticaret Sicil Gazetesi‘nde Yayınlanan Şirket Ana Sözleşmesi
* Kendi adına çalışanlardan Bağkur Kaydı, Ortak olanlardan Bağkur veya SSK kaydı,Ücretli Çalışanlar için SSK Prim bildirgesi,
* Şirket Ortağının TMMOB Üyesi Olması durumunda Oda Üyelik Belgesi veya oda kimlik kartının fotokopisi.
* İşyeri Kira Kontratı veya tapusu
* 1 adet renkli vesikalık fotoğraf (yasada yer alan kimlik genelgesine uygun ve son 6 ay içinde çekilmiş).
* Ücretli Çalışanlar İçin Noterden Onaylı Ücret Sözleşmesi (Örneği için lütfen tıklayınız)
* Aidat ve Belge Ücretleri
* Elektrik -Elektronik Mühendisleri eğer 1kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler Elektrik SMM belgesi almak isterlerse transkrript incelemesi yapılır. Dersler için tıklayınız
* Mühendislik Bürolarında ücretli çalışan SMM üyelerimizin 2009 yılında alması gereken aylık net ücret en az 1500 YTL / Ay ‘dır.

Benim hala bir işletmenin duvarında asılı duran bir tane var.Logo gibi. orada duruyor.

Saygılarımla

Son düzenleme:
Logo gibi duruyor olabilir ama proje sorumlusunda isim olabilir,sanırım Kocaeli'desiniz,t.u.s. orda yok yoksa t.u.s.'unuz doluyor olabilir vb. birçok sorumluluk o logo gibi durmanın ardındaki gizli gerçek olabilir :).

Bir öneri,emo mühendis ortak veya sahip (diğer ortaklar da mühendis olmalı varsa eğer) olmayan şirketlere t.u.s. izni vermesin.Görün bakalım o kadar şark kurnazı çıkabiliyor mu piyasaya artık?

Saygıdeğer wipeoutx,
Konuya damar oldunuz.
Kesinlikle Katılıyorum.
Saygılarımla

Yönetmeliğe baktığımda anladığım şu;
SMM sahibi veya elektrik mühendislik bürosunda ücretli çalışan mühendis TUS alabiliyor.TMMOB üyelerinin bürosunda çalışan EM ye zaten verilmiyor.
Bir öneri,emo mühendis ortak veya sahip (diğer ortaklar da mühendis olmalı varsa eğer) olmayan şirketlere t.u.s. izni vermesin.Görün bakalım o kadar şark kurnazı çıkabiliyor mu piyasaya artık?

bilmiyorum kardeş de madem yeni mezun olmuşsun hayırlı olsun bana stajda bi yardım etsen ya mühendis yanında yapılan bi staj dosyası olacak rica etsemm

Forum istatistikleri

Konular
128,454
Kullanıcılar
450,395
Son üye
rabiacr3r6
Geri