Elektrik sayacı

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar bizim evdeki sayaç eski sayaçtı. Fakat deedaş gelmiş akıllı sayaç takmış. Dikkat ettiğim hususu bildiğim kadarıyla tek fazlı sayaçın faz girdi çıktısı nötr girdi çıktısı olur. Ama bu saçata sadece faz girip çıkmış bir de nötr girmiş fakat çıkışı yok. Bu farklılık neyden kaynaklanıyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yanlış hatırlamıyorsam djital sayaçlarda notr sayacın çalışması için gerekli kullanımı fazdan ölçüyo o yüzden eve giden notr den sayaca köprü atmışalar diye tahmin ediyorum umarım yanlış bilgi vermemişimdir

Yanlış hatırlamıyorsam djital sayaçlarda notr sayacın çalışması için gerekli kullanımı fazdan ölçüyo o yüzden eve giden notr den sayaca köprü atmışalar diye tahmin ediyorum umarım yanlış bilgi vermemişimdir
Ama başka dijital sayaçlara baktığımda o sayaçlardada faz girdi çıktı ile nötr girdi çıktı var. Son sistem dijital sayaçlarda dediğiniz söz konusu olabilir mi acaba?

Ama başka dijital sayaçlara baktığımda o sayaçlardada faz girdi çıktı ile nötr girdi çıktı var. Son sistem dijital sayaçlarda dediğiniz söz konusu olabilir mi acaba?
Sanmıyorum ha köprü atmış ha notr girmiş çıkmış fark etmez monofaze sayaç bağlantı şekli normalde

1 faz giriş 2 faz çıkış
3 notr giriş 4 notr çıkış yada
1 faz giriş 3 faz çıkış
4 notr giriş 6 notr çıkış markaya göre değişir

Sanmıyorum ha köprü atmış ha notr girmiş çıkmış fark etmez monofaze sayaç bağlantı şekli normalde

1 faz giriş 2 faz çıkış
3 notr giriş 4 notr çıkış yada
1 faz giriş 3 faz çıkış
4 notr giriş 6 notr çıkış markaya göre değişir
Demek sayaç çalıştıktan sonra çıktı olmasa köprü de olsa olur. Teşekkür ederim nevstar...

nötr kablosu sayaca giriyorsa çıktı olmasada olur önemli olan elektronik sayaçlarda nötr,ün saate girmesi. girilmezse eger ölçüm yapmaz yani kaçak kullanılır

- - - Updated - - -

tek fazlı sayaçlarda arkadaşlar

notr kablosunun ikisinide aynı vidaya takmıştır şayet takmadıysa notr biryerde ek yapmışta olabilir..

eski saatlerde notr girişi ve çıkışı saatin içinden birbirine baglı zaten yani notr girişini 4. klemense eve giden notrüde 3. klemense taksan birsorun olmuyor..

sadece faz giriş ve çıkışları önemli eski saatlerde ters taktıgın zaman sayaç geri dönüyor..bir nevi kaçak kullanım oluyor..

eksi sayaçlar da nötr girmeyince sayaç çalışmıyordu ve çok iyi bir kaçak yöntemi olarak kullanıyorlardı yani sayaçtan eve giden nötr kablosu üzerine bir sigarata baglanıyor ve evde rahatlıkla o sigorta rahatlıkla açılıp kapatıla biliyordu evin nötrü ise başka dairelerden veya merdiven buatlarından alınıyordu yani buna kısacası tedaş nötr dönüş kaçagı diyordu bu yüzden dijitaj sayaçlarda nötr sargısı yok

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri