Elektrik Satışı Örnekleme...

hakkan.k

Üye
Merhabalar...

Yalnızca merakımdan bir hesap yapmak istedim ve görüşlerinizi rica ediyorum.
Örneğin 250 Kw/h lik bir rüzgar trübinimiz olsun. Bu trübinin ürettiği bütün elektriği şebekeye sattığımızı varsayalım. Bu durumda trübinin elde ettiği bir aylık gelir aşağı yukarı ne olur?

Benim hesaplamam söyle:

trübin gün içinde 8 saat tam kapasiteyle üretim yapıyor desek: 8 x 250 den günde 2000 kw/h elektrik üretir. Trübinin yerli üretim olduğunu varsayarsak satış fiyatımız aboneye uygulanan satış fiyatına eşit olacakmış, sanırım 17 kuruş/kw.
2000 x 17 = 340 TL (kuruş değil). günde 340 TL lik elektrik şebekeye satacak. Bunu da 30 ile çarpınca ayda 10200 TL lik bir gelir hesapladım.

Tabii günde sekiz saat üretim olmayabilir, mevsime göre değişim olabilir, hesaplamamda hatalar olabilir...

Hesapların doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında görüşlerinizi beklerim. Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri