Elektrik motoru dusuk volt ile calıstırma

Eksik anlatım için üzgünüm. 36v 250w gücünde sanıyorumki fırçalı motor.
video başında akü ile çalıştırıyor ustamız. 12v kuru ya da jel tipi akülerle calısıyor. Motoru direk 1 adet 12v 9ah aküye baglayınca motor dönüyor. Ancak beyin bağlantılarını yapınca çalıştıramadım. Aklıma şu soru geldi; Beyin resmini ekledim. Beynin(kontrolcünün) üzerinde 36v yazıyor. Acaba 3 adet 12v aküyü seri baglayıp 36v yapmak mı gerekiyor acaba çalışması için.
bandicam 2019-10-03 11-41-23-058.jpg
bandicam 2019-10-03 11-42-26-930.jpg

bak beyin yada sürücü 36 voltta çalışacağını, 31,5 voltajdan donra çalışmayacağını üzerinden ben okuyabiliyorum. motora doğrudan elektrik verirsen çalışır, düşük voltajda yavaş(12-16-18-24-26-28) çalışır. voltaj arttıkça kendi gücünde tork üretir ve randımanlı çalışır. beyin bu 36 voltu ve amperi ayar yapar hızlı veya hızlı veya yavaş çalışmasını sağlar. yeterli voltaj yoksa da kapatır, çalıştırmaz. 12+12+12=36 volt üç tane akü yapıyorsun beyni kabloları doğru birleştirirsen. akün bitene kadar çalıştırabilirsin.

peki 3 adet seri bağlı aküyü, birbirine bağlantı kablolarını çıkarmadan , 0-15v ayarlı güç kaynağı ile tek tek şarj etmek mümkün müdür?

peki 3 adet seri bağlı aküyü, birbirine bağlantı kablolarını çıkarmadan , 0-15v ayarlı güç kaynağı ile tek tek şarj etmek mümkün müdür?
verimli olmaz vakit alır, üç akünü de aynı anda, aynı amperde şarz edersen daha iyi olur yani 36 voltluk bir şarz cihazı almalısın.

verimli olmaz vakit alır, üç akünü de aynı anda, aynı amperde şarz edersen daha iyi olur yani 36 voltluk bir şarz cihazı almalısın.
akü sağlığı açısından uygun şarj cihazı bulamadım. 9ah lık bir aküyü 0.9a ile şarj etmek gerekli sanıyorumki. araştırmalarım sonucu 36v 2a lik bir şarj aleti buldum. cıkışı 42v 2a yazıyor üzerinde. 2a fazla bir değer, aküyü erken öldürebilir. vakit pek sorun degil. tek tek ve uygun değerlerle şarj etmek , tek kayıp vakit kaybı ise bana daha uygundur düşüncesindeyim.

bulduğun şarz aleti o kara sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum, 42 volt boşta göreceğin voltajdır, 2 amperde maksimum gücüdür. zaten 42 voltajda 36 voltun tepe noktasıdır. 12 volt dediğin akü tam şarzdan sonra tepe noktası 13,8 volttur, 11,5 volta düştümü akün boş anlamına gelir. biraz araştırırsan ne demek istediğimi anlarsın

li-ion ve akü şarj adaptörleri arasında bir fark var mıdır peki? resimdeki adaptör li-ion pile sahip elektrikli kaykaylar için olduğu söyleniyor fakat 42v 2a. akü şarj edilir mi?
bandicam 2019-10-06 18-34-09-210.jpg

bak beyin yada sürücü 36 voltta çalışacağını, 31,5 voltajdan donra çalışmayacağını üzerinden ben okuyabiliyorum. motora doğrudan elektrik verirsen çalışır, düşük voltajda yavaş(12-16-18-24-26-28) çalışır. voltaj arttıkça kendi gücünde tork üretir ve randımanlı çalışır. beyin bu 36 voltu ve amperi ayar yapar hızlı veya hızlı veya yavaş çalışmasını sağlar. yeterli voltaj yoksa da kapatır, çalıştırmaz. 12+12+12=36 volt üç tane akü yapıyorsun beyni kabloları doğru birleştirirsen. akün bitene kadar çalıştırabilirsin.
Ustam peki 2x12v akünün çıkışına yükseltici ile 36v çıkış alarak, 36v 500w lık bir motor çalıştırmak sağlıklı verim verir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,400
Kullanıcılar
450,292
Son üye
resulcelik68

Yeni konular

Geri