Elektrik Mühendisliği

karazafer3

Üye
Merhaba arkadaşlar ben şu an 2 yıllık elektrik programı okuyorum ve sadece 2 yılla kalsın istemiyorum. Bu işi severek ve öğrenerek yapıyorum. İlk etapta Elektrik elektronik mühendisliği düşünüyordum. Üniversite hocam Keşke Elektrik Mühendisliği okusam demesiyle benim kafamda sorular oluşmaya başladı.. İlk önce neden Elektrik mühendisliği ?? Ardından EE mühendisliğinde Elektrik de var diyordum meğersem çoğu üniversitede elektrik labratuvarı yokmuş hatta sadece 4 üniversitede varmış ve maliyeti yüksekmiş bu nedenle öğrencileri elektroniğe itiyorlarmış ve imza yetkisi elektriğe göre azmış ve bu imza yetkisini para vererek ders alıp yetkiye sahip oluyorlarmış. Şimdi Buraya kadar anladıklarım doğrumu ilk önce onu cevaplarsanız sonra asıl soruma geleceğim..

Malüm Elektrik Mühendisliği 4 Üniversitede Var dedik bu 4 üniversiteden Teknikleri çıkartalım 400+ Puan malüm temel yok 0 dan başlanacak Şimdi siz olsanız Afyon Koçatepe Üniversitesi mi ? Kocaeli Üniversitesi mi ? Bu 4 Üniversiteden 4 farklı kişi mezun oldu diyelim hangisi daha çabuk iş bulur ? Şimdiden cevaplar için teşekkür ediyorum ve eksik bilgilerimi söylerseniz çok güzel olur..

Merhaba arkadaşlar ben şu an 2 yıllık elektrik programı okuyorum ve sadece 2 yılla kalsın istemiyorum. Bu işi severek ve öğrenerek yapıyorum. İlk etapta Elektrik elektronik mühendisliği düşünüyordum. Üniversite hocam Keşke Elektrik Mühendisliği okusam demesiyle benim kafamda sorular oluşmaya başladı.. İlk önce neden Elektrik mühendisliği ?? Ardından EE mühendisliğinde Elektrik de var diyordum meğersem çoğu üniversitede elektrik labratuvarı yokmuş hatta sadece 4 üniversitede varmış ve maliyeti yüksekmiş bu nedenle öğrencileri elektroniğe itiyorlarmış ve imza yetkisi elektriğe göre azmış ve bu imza yetkisini para vererek ders alıp yetkiye sahip oluyorlarmış. Şimdi Buraya kadar anladıklarım doğrumu ilk önce onu cevaplarsanız sonra asıl soruma geleceğim..

Malüm Elektrik Mühendisliği 4 Üniversitede Var dedik bu 4 üniversiteden Teknikleri çıkartalım 400+ Puan malüm temel yok 0 dan başlanacak Şimdi siz olsanız Afyon Koçatepe Üniversitesi mi ? Kocaeli Üniversitesi mi ? Bu 4 Üniversiteden 4 farklı kişi mezun oldu diyelim hangisi daha çabuk iş bulur ? Şimdiden cevaplar için teşekkür ediyorum ve eksik bilgilerimi söylerseniz çok güzel olur..

İlk sorunuz doğrudur.

Afyon Kocatepe ile Kocaeli üniversiteleri arasında Kocaeli daha iyidir sanayi bakımından.
İş bulma konusu size kalmıştır yani isterseniz dandik bir okuldan mezun olun işinizden anlayın gerisi gelir. Okul ismi sadece etiket olarak işe yarayabilir. İşe girerken ODTÜ mezununa da aynı soruyu soracaklar XYZ Üniversitesinden mezun olanlara da aynı soruyu... Siz kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar iyi olur. Başarılar...

İlk sorunuz doğrudur.

Afyon Kocatepe ile Kocaeli üniversiteleri arasında Kocaeli daha iyidir sanayi bakımından.
İş bulma konusu size kalmıştır yani isterseniz dandik bir okuldan mezun olun işinizden anlayın gerisi gelir. Okul ismi sadece etiket olarak işe yarayabilir. İşe girerken ODTÜ mezununa da aynı soruyu soracaklar XYZ Üniversitesinden mezun olanlara da aynı soruyu... Siz kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar iyi olur. Başarılar...
Cevap için çok teşekkür ederim. İş konusunda sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. İzmir'in sanayi açısından gelişen bir ilçesi olan Aliağa' da oturuyorum şu andan itibaren yani benim için eğitim önemli hangisi daha iyi eğitim verirse ona göre 2 sinden birini tercih edicem. Tekrardan cevap için teşekkür ederim.

Kocaeli üniversitesi kesinlikle.sanayi bölgesinde, İstanbul'a yakın, İTÜ ve Yıldız Üniversiteleriyle iyi ilişkiler içerisinde bir okul.
Eskiden KPSS de bazı kadrolara sadece elektrik mühendislerini alıyorlardı, bu nedenle bu bkadrolara düşük puanla girilebiliyordu (elektrik mühendisi sayısı az olunca) , eemler bundan çok dertliydi ama şu an öyle bir sorun yok bildiğim kadarıyla.Ama EEM'de laboratuar sıkıntısı konusunda haklısınız.

İş bulma konusuna gelince, evet en "dandik" üniversiteden de mezun olsanız, iş size kalmış ama iyi bir okul, iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir (iyi okuldan mezun olursanız işe başlar başlamaz çok para alırsınız demiyorum, sakın ha)İyi okul, uzun vadede iyi çevre anlamına da gelebilir.

Ben Kocaeli Elektrik Müh. mezunuyum.

Makina, Tesis, Aydınlatma, Yüksek Gerilim, Devre ve Güç Elektroniği laboratuvarları mevcut.

Makina Lab'ta DA, Asenkron, Senkron motor ve Trafo deneyleri yapılabiliyor. Bana göre en büyük eksiklik kontaktör ve röle(motor kontrolü için) olmayışıdır. Aynı üniversitedeki teknoloji fakültesi bile bu konuda elektrik müh. bölümünden iyi.

Tesis Lab'ta, diferansiyel röle, sayaç, harmonik, aşırı düşük gerilim röle deneyleri yapılabiliyor. Şartları iyi durumdadır.

Yüksek Gerilim Lab, genel olarak teorik dersle geçiyor, hocamız 1-2 defa laboratuvara götürmüştü. Deneyleri kendisi yapıyordu.

Aydınlatma Lab. şuan yenileniyor. Teknik üniversitelere kafa tutacak kadar iyi olacağını düşünüyorum.

Devre ve Güç Elektroniği Lab'da osiloskop ve DC kaynaklar mevcut. Şartları iyi.

PLC lab oda olarak olmasına rağmen kullanılmıyor. Teknoloji fakültesindeki PLC lab, çok iyi durumda. Bilgisayarlara bağlı PLC'ler mevcut. Program yazıp PLC'leri sürebiliyorsunuz.

Laboratuvarlar boş vakitlerde kullanılabilmektedir.(Yüksek Gerilim hariç).

Sıralama yapmak gerekirse İTU, YTU, Kocaeli, Afyon Kocatepe derim. İmkanınız varsa Teknik üniversite okuyunuz. Elektrik müh. iş ilanlarında ünv. ismi verirken Kocaeli'yi unutuyorlar. En azından etiketiniz olsun. Yukarıda yazılanlar gibi işin çoğu sizde bitiyor. Bu arada laboratuvarın fiziki şartlarını görmek babında bölümler sitelerine resim koyuyorlar. (Kocaeli elektrikte var) Faydalanabilirisiniz.

İyi çalışmalar.

Fırat Üniversitesi Mühendislik sıralamalarında Türkiye'de 6. sıradadır. YTÜ'den sonra gelir. Fırat Üniversitesi'ni de düşünebilirsiniz. Lakin Elektrik Müh. yoktur. Elektrik-Elektronik Müh. vardır. Bu durumu da yazmak lazım. Tekrar başarılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri