Elektrik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasındaki Fark ?

mmert06

Üye
Elektrik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

yardımcı olan herkese teşekkürler...

aklın varsa elektrik mühendisliğini yazarsın hem devlet hem özel sektörde cok rahat edersin her yerde mumla aranıyor elektrik mühendisleri ben bir elektronik mühendisi olarak söylüyorum bunları

elektrik elektronik mühendisliği 3. sınıfta uzmanlık alanlarına ayrılıyor.
elektrik mühendisliği
elektronik mühendisliği
haberleşme (telekominikasyon) mühendisliği
elektronik ve haberleşmenin bu memlekette sağlam temele oturduğunu söyleyemem. boş kalan çok. iş sahası gelişmiş değil. danıştay kararı olmasa bile emo elektrik elektronik mühendislerine sahip çıkmazdır.
ancak elektrik mühendisliğine ihtiyaç çok fazladır.
devlet kpss alımlarında elektrik mühendisliği ile elektrik elektronik mühendisliği alımlarını ayrı branşlardan alıyor. 60 tane elektrik elektronik mühendisliği talebi varsa 200 tane elektrik mühendisliği talebi oluyor. özel sektördede tablo benzerdir.o yüzden hata yapma direkt elektrik mühendisliği okumanı tavsiye ederim.
kolay gelsin.

elektrik elektronik mühendisliği 3. sınıfta uzmanlık alanlarına ayrılıyor.
elektrik mühendisliği
elektronik mühendisliği
haberleşme (telekominikasyon) mühendisliği
elektronik ve haberleşmenin bu memlekette sağlam temele oturduğunu söyleyemem. boş kalan çok. iş sahası gelişmiş değil. danıştay kararı olmasa bile emo elektrik elektronik mühendislerine sahip çıkmazdır.
ancak elektrik mühendisliğine ihtiyaç çok fazladır.
devlet kpss alımlarında elektrik mühendisliği ile elektrik elektronik mühendisliği alımlarını ayrı branşlardan alıyor. 60 tane elektrik elektronik mühendisliği talebi varsa 200 tane elektrik mühendisliği talebi oluyor. özel sektördede tablo benzerdir.o yüzden hata yapma direkt elektrik mühendisliği okumanı tavsiye ederim.
kolay gelsin.

öncelikle mesajınız kırmızyla belirttiğim kısmı her okul için geçerli değil. Ben Elektrik-elektronik mühendisiyim ve bizde böyle bir seçim olmadı(kırıkkale üniversitesi)
asıl konuya dönecek olursak;
Meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum
Önlisans Deniz elektroniği (içerik endüstriyel elektronik) mezunuyum
Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum

anlayacağın elektronik kökenli bir mühendisim. Elektriği sadece mühendislik fakültesinin 3. sınıfında zorunlu aldığım elektrik tesisleri ve elektrik makinaları gibi derslerde öğrendim (en azından öyle sanıyordum ki öyle değilmiş!!!) 4. sınıfta ise yüksek gerilim tekniği (seçmeli) dersi aldım fakat ders bana çok ağır geldiğinden ve geçme zorunluluğum bulunmadığından devam etmedim. Şuan da 2. işimde çalışıyorum ve her ikisinde de ELEKTRİK Mühendisi olarak çalıştım. Elektronikte iş imkanlarının elektriğe göre daha kısıtlı ve elektronikte daha donanımlı mühendisler aranıyor. (en az bir programlama dilini çok iyi bileceksin, İngiizce çok iyi derecede bileceksin, tecrüben yoksa yani yeni mezunsan birkaç yıl asgari ücrete talim edeceksin vs. vs.) bunları yaparsan ve bir alanda uzmanlaşırsan yeni mezunken olmasa bile 5 yıl sonra iyi paralara iş bulabilrsin (özellikle arge ci olursan)
Elektirik Mühendisi olursan ve okulda derslere kendini verirsen şahsi kanaatimce mezun olduğunda bilgin piyasa şartlarında bir iş bulman için yeterlidir. eğer ingilizcen iyi seviyedeyse ve proje çizip okuyabiliyorsan en kötü ihtimalle bir proje bürosunda 1300-1800 TL civarında (kendini pazarlamana bağlı) iş bulabilirsin
Devlet alanında düşünürsek; Bİldiğim kadarıyla Elektrik-elektronik Mühendisleri ilk atamalarda büyük şehirlere ve iyi pozisyonlara en az 93 KPSS P3 puanıyla atanırken Elektrik mühendisleri 85 Puanla atanabiliyorlar. (tamamen etraftan aldığım duyumdur resmi veri değildir.)
Elektrik-elektroniğin artısı özel sektörde elektrik mühendisi olarak görev yapabilirsin aynı zamanda. Elektroniğin başka bir artısı da (lütfen kimse alınmasın) temiz iştir, Elektrik biraz daha amele işidir yağın pasın içine girersin.
bütün bu yazdıklarım şuanki piyasa koşulları için geçerlidir. Gelecekte Elektronik çok daha iyi yerlere gelecektir. Bundan eminim.
saygılarımla,

haklı olabilirsiniz.bi de elektronik mühendislerinin imza yetkisi yok diye duymuştum.ne kadar doğru.doğruysada bunun eksi getirileri nelerdir ?

imza yetkisi yok diye birşey yok zaten elektronik mühendislerinin imza atmalarını gerektirecek bir proje de yok ama 1 kV altı tesislere smm olarak imza atabiliyorlar diye biliyorum

mrb arkadaslar.. ben su an elektronık muhendisliği okuyorum.. bir sey merak ediyorum, bazı ek dersleri alarak elektrık muhendisi de olabiliyor muyum??

mrb arkadaslar.. ben su an elektronık muhendisliği okuyorum.. bir sey merak ediyorum, bazı ek dersleri alarak elektrık muhendisi de olabiliyor muyum??

bildiğim kadarıyla bu şekilde bir durum yok. Eğer bu dediğiniz olsa elektrik-elektronik mühendisliği diye bir bölüm olmazdı.

Hiç kimse bir mühendislik dalı hakkında o amele işidir bu gravat gömlekli temiz iştir ayrımı yapamaz küçümseyemez yada yüceltemez buna hakkı yoktur. Her meslek dalının ameleliğini yapan kademeleri vardır. Bir elektrik mühendisi saha çıkıp pano bağlantısı yapmaz, yada direğe çıkıp hat bağlamaz. Her meslek dalı mesleğini seven kişi için çok değerli ve güzeldir...

Hiç kimse bir mühendislik dalı hakkında o amele işidir bu gravat gömlekli temiz iştir ayrımı yapamaz küçümseyemez yada yüceltemez buna hakkı yoktur. Her meslek dalının ameleliğini yapan kademeleri vardır. Bir elektrik mühendisi saha çıkıp pano bağlantısı yapmaz, yada direğe çıkıp hat bağlamaz. Her meslek dalı mesleğini seven kişi için çok değerli ve güzeldir...

yazımda lütfen kimse alınmasın diye belirtmiştim aslında... Eğer yanlış bir şey söylediysem özür dilerim. Ben orada kimseyi küçültmek ya da yüceltmek için birşey söylemedim. Sadece Elektrik mühendisi olursan daha fazla işin içine girersin demek istedim. Eğer birilerini kırdıysam tekrar tekrar özür dilerim.

Not: Ben de bir elektrik mühendisiyim ve her türlü işe girişiyorum (benim tabirimle ameleyim) ve bundan hiç gocunmuyorum aksine gurur duyuyorum

saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri