Elektrik Cihazları Fişe Takılı Değilken Bile Elektrik Sayacı Dönüyor

Prizlerdeki fişleri çekmişsiniz lambaları da kapatmışsınız
Sonrada şunu yapabilirsiniz linye sigortalarınız varya hepsini indirin hatta ana sigortayı da indirin ve sayacın dönmediğini gözünüzle görün.
Sonra ana sigortayı kaldırarak yine sayacın dönmediğini görün
Sonra da linye sigortalarını teker teker kaldırın sayacın yine dönmemesi lazım
Hangi sigorta kaldırıldığında sayaç dönmeye başladıysa o sigortadan beslenen priz veya lambalarda ya da hatta kaçak olabilir bu hattaki prizleri duyları buatları kontrol edin kolay gelsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sn. zerria arkadaşım sen dediğimi bir dene . pirizdenki nötr ucunu iyi bir topraklam ile birleştir sayacın döndüğünü göreceksin .özellikle gece kondu bölgelerinde yada eski binalarda çok karşılaştığımız arızalardan biridir.bir çok dairelerde sayacın girişleri yanlış bağlandığı için bu olayla karşılaşılıyor.burada unutduğum konu dayacın yanlış bağlanmış olabileceği. sayaç mühürlü olabileceğinden kontrol edilmesi belki mümkün olmayabilir. bu olaylarla şu anda yeni binalarda bile karşılaşıyoruz.kimse üzerine alınmasın ama her tornavida penseyi alan elektrikçi olduğunu zannedince böyle olaylarla karşılaşılabiliyor.

nötr kablosunu ayırın eğer cihazlardan herhangi biri çalışıyorsa bu olay olma ihtimali çok yüksek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tesisatta hiçbir çalışma yapmadan birden bire bu hale geldiyse birşey diyemem. Şayet yakın zamanda topraklı priz değiştirdiysen ve evde toprak hattı varsa değiştirdiğin prizi kontrol et derim.
Başımdan geçen bir olay bu konuya ışık tutar sanıyorum.

Yeni yaptığım bir tesisatta montajları yaptık bitirdik, elektrik verdik, devrede hiçbir alıcı olmadığı halde sayacın bir tanesi fırıl fırıl dönüyor. Oraya bak buraya bak derken en son sigortaları tek tek indirip arızanın hangi mahalde olduğunu bulmaya çalışıyoruz. En sonunda banyo sigortasında bulduk.
Topraklı prizi kasaya monte ederken kapak vidasının ucu içerdeki faz kablosunu sıyırıyor ve toprağa elektrik kaçağı oluyor. Kapak vidası aynı zamanda toprak kelebeğinin ortasından geçiyor.

Kablonun sıyrılan yerini bantlayıp, tekrar itina ile kasaya yerleştirdik ve sorun çözüldü.

Bu bahsettiğim 80' li yılların sonunda olduğu için o zamanlar K.A.K. henüz yoktu.

tamam erolbin arkadaşım sayaç girişleri ters bağlanırsa olabilir ama buda zaten tedaş tarafından usulsüzlüğe giriyor

kusura bakmayın sorunuzun son kısmını okumadım yada görmedim 40 ytl den 175 ytl ye cıkmasını eğer evinizde prizler nemli yerlerdeyse nem faz ve nötr arası direnc görevi görür zaten nem suya dönüştüğü zaman kısa devre olur sigortanız devreyi acar ama sadece nem olayında siğortalar devrede kalır direnc görevi görür yada nem yada ıslaklıktan dolayı faz toprak hattı arasında iletkenlik sağlanmış olabilir siğortaları tek tek deneyerek arızanın nerde olduğunu tesbit ediniz prizlerinizi kolay gelsin

hepimiz faz toprak kaçağı olduğu konusunda birleşiyoruz.doğrudur.buatları ve bağlantıları kontrol ettirip problemi bulduktan sonra kaçak akım rolesi taktırmayı unutma....elektriğin kilowatı çok pahalı artık

arkadaşım aynı sorun birkaç başıma geldi kontrollerimde eski tip sayaçların klemens bağlantı kısmından panoya kaçak yapıyor oksitlenme gibi buda toprağa gidince saat baya bi dönüyor tüm çıkışları iptal et saat dönerse saati panodan ayır düzelecektir veya kaçak akım tak

cevaplarınız için teşekür ederim sorun çözüldü tesisatçı kabloyu çekerken eski peşel boruda sıyırmış kablo toprağa deyerek boşa elektrik çekiyomuş sorunu buldum ve kabloyu yeniledim çok saolun haltın arkadaşımızın cevabıda adım adım mantıklı olmuş hepinize teşekür ediyorum .....

yav arkadaşlar hep suçu kablod a arıyosunuz sayaç da hiç mi sorun olmayabilir herşeyi bildiğini sananın hiç kimseye saygısı yoktur

arkadaşım benim evde aynı şey başıma geldi bizzat yaşadım kendim elektrikçi olunca araştırdım nötr üm toprağa akıyormuş arızayı giderince elektrik saati durdu. evde nötr_toprak bağlantılarını kontrol et.

Forum istatistikleri

Konular
128,319
Kullanıcılar
450,156
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri