elektrık saati

sinan__

Üye
panomuzda R,S T den ayrı ayrı beslenen 12 priz var.bu panodan aynı zamanda lambalarda besleniyor.bız bu prizlerin cektıgı elektrıgı olcmek ve faturalandırmak ıstıyoruz.bunun ıcın 3 ayrı fazı olcen tek bır saat varmı?yanı r fazını olcerken aynı zamanda s fazını ve t fazını olcen sarfıyat olmadıgı zaman da,sarfıyet olanfaz ılerleyıp dıgerı duran bır saat varmı?benım bıldıgım saatler tarıfeye gore olcum yapıyor!

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
trifaze sayaclar her fazı ayrıca ölçerler ama bunların toplamını endeks olarak yazarlar .(her fazın enerji tüketimini ayrı ayrı ölçen özellikte sayaçlarda olabilir ama piyasada bu yönde bir ihtiyaç yok sanırım)

tarifeler ise günü belli zaman periyotlarına bölüp her bir zaman diliminde tüketilen enerjiyi ayrı ayrı ölçebilmemiz içindir.
eğer doğru anladıysam

sizin için gerekli olan herhangi bir trifaze elektronik sayaç(abone olmayacaksa mekanik te olabilir) .

pano tipi sayaçlar mevcut(72x72 ebatta) eğer bunlardan bulamazsan her fazın üzerine (her fazı ayrı ayrı ölçeceksen) birer monofaze sayaç bağla; olsun bitsin ......

sistem 45 bende başta boyle dusunmustum ama bu işlemi 4 ayrı pano için yapacagımdan dolayı toplam 12 ayrı saate gerek var buda malıyet acısından bıraz fazla olur heralde.ama netıcede bu sıstemıde yapmak zorunda oldugumuzdan başka care bulamazsam oyle yapmayı dusunuyorum.bırz daha arastırma yapmam gerekecek.

bence piyasada pano tipi elektronik wattmetreler var.kaydedebilme ozelligi olanlarda var.onlardan tak.en ekonomik cozumun bu olabilir bence...

bence piyasada pano tipi elektronik wattmetreler var.kaydedebilme ozelligi olanlarda var.onlardan tak.en ekonomik cozumun bu olabilir bence...
arkadaşım mevzuyuanlamıısındır sanırım.3 ayrı fazın besledıgı 4 erden 12 adet prizin cektıkleri elektrıgı parasal olarak hesaplamak ıstıyorum.bu 4 lu gurubun ve dıger 2 tane 4 lu gurubun ayrı ayrı ne kadar tukettıgını bılebılecekmıyız bu sıstemle daha ayrıntılı anlatırsan gercekten yardımcı olmus olursun.

arkadaşım mevzuyuanlamıısındır sanırım.3 ayrı fazın besledıgı 4 erden 12 adet prizin cektıkleri elektrıgı parasal olarak hesaplamak ıstıyorum.bu 4 lu gurubun ve dıger 2 tane 4 lu gurubun ayrı ayrı ne kadar tukettıgını bılebılecekmıyız bu sıstemle daha ayrıntılı anlatırsan gercekten yardımcı olmus olursun.

Üç fazlı dört telli dengesiz yükler için olan sayaçlar var benim bildiğim her fazı ayrı ayrı hesaplıyor ama ayrı ayrı ekranda gösteriyor mu orasını bilmiyorum bir sayaç firmasına mail falan atabilirsin.

enerji analizörü kullan. çektikleri güçleri bul. girişte bir sayacında bütün tüketimleri ölçsün. sonra orantıla ve maliyeti paylaştır. burda sorun 12 çıkışı ölçen analizör varmı onu araştırmak.

Forum istatistikleri

Konular
128,368
Kullanıcılar
450,242
Son üye
Zaleucus

Yeni konular

Geri