Elektrik Ana pano ve kat panosu

yigitali61

Üye
Öncelikle herkese iyi günler. Sorum şu şekilde, diyelim ki binamızın girişinde bir tali panomuz var ve 40 dairenin elektrik sayaçları burada. Bizim buradan herhangi bir katta ki dairenin sigorta kutusuna 3 faz çekmemize gerek var mıdır? yoksa sayaçları r-s-t olarak dengeli şekilde ayırmalımıyız? Elektrik Proje çizimlerinde bunun bir standartı varmıdır. Şimdiden Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Öncelikle herkese iyi günler. Sorum şu şekilde, diyelim ki binamızın girişinde bir tali panomuz var ve 40 dairenin elektrik sayaçları burada. Bizim buradan herhangi bir katta ki dairenin sigorta kutusuna 3 faz çekmemize gerek var mıdır? yoksa sayaçları r-s-t olarak dengeli şekilde ayırmalımıyız? Elektrik Proje çizimlerinde bunun bir standartı varmıdır. Şimdiden Teşekkürler.
Merhaba sayaçların
olduğu kısıma 3 faz gelir burdan sayaçlara R.S.T dengeli olarak dağıtılır. daireya 3 faz çıkmaz. kolay gelsin

Teşekürler hocam... Sadece Sayaç panosundan Diarenin içine 3x...mm bir kablo çekmemiz yeterli oluyor anladığım kadarıyla. Peki Sayaç katlarda olmuş olsaydı her panoya 3 faz mı çekilicekti yoksa ana panodan çıkışlar fazlar belirlenerek mi olucaktı

Teşekürler hocam... Sadece Sayaç panosundan Diarenin içine 3x...mm bir kablo çekmemiz yeterli oluyor anladığım kadarıyla. Peki Sayaç katlarda olmuş olsaydı her panoya 3 faz mı çekilicekti yoksa ana panodan çıkışlar fazlar belirlenerek mi olucaktı
rica ederim
evet 3x şeklinde faz notür toprak çıkar. sayaçlar dairelerde olsaydı. yine 3 faz çıkartmayız eşit olarak aşağı ana panodan dağıtım yapılır. şimdi mesela 15 kat çift daire var diyelim ana panodan ilk 5 kata r fazı 6. kattan 10. kata s fazı 11. kattan 15. kata t fazı dengedi olarak dağıtılmış olunur.yani ilk 5 kata R.S.T fazlarının hepsini çıkartmaya gerek yok.

rica ederim
evet 3x şeklinde faz notür toprak çıkar. sayaçlar dairelerde olsaydı. yine 3 faz çıkartmayız eşit olarak aşağı ana panodan dağıtım yapılır. şimdi mesela 15 kat çift daire var diyelim ana panodan ilk 5 kata r fazı 6. kattan 10. kata s fazı 11. kattan 15. kata t fazı dengedi olarak dağıtılmış olunur.yani ilk 5 kata R.S.T fazlarının hepsini çıkartmaya gerek yok.
Cevabınız yeterince aydınlatıcı fakat bir kaç elektrik projesi inceledim ana panodan katlardaki tali panolara 5x..mm kablo gittiği gözüküyor. 3 faz 1 nötr 1 toprak bu sadece projenin onaydan geçmesi için sanırım.Uygulamada sizin söylediğiniz gibi oluyor.

Enerji dağıtım şirketleri yapıların tek fazla beslenmesine müsade etmiyorlar artık ben geçenler de yine bir yetkiliye sordum güce bakmaksızın 3 fazla besleyin dediler. Hele ki Adem Beyin dediği gibi yönetmeliğin belirttiği 5 kw üstündeyse gücünüz kabul edilmez. Gerek var mı gerek yok mu mevzusuna gelecek olursan birinde daire bazlı faz dağılımı yapıyorsunuz diğerinde linye bazlı hangisi daha dengeli tartışmaya bile gerek yok. Bizim kurumun konut işi vardı 60 daireden 20 si teslim edilmiş uzun sürede başka daire teslim edilmeyecek gibi 20 daireden 15 ine yerleşen (rastgele dağıtılıyor daireler) aynı fazla beslense güzel olur muydu :) Burak beyin dediği gibi kat bazlı dağılım yapsak belki ilk 5 kata yerleşecek insanlar. Diğer katların dolması için kentsel dönüşümde ev dağıtılan diğer aileleri bekleme süresi ne kadar vs... Her daireye 3 faz götürdük linyelerde de barayla fazları dağıttık hangi daireye kim ne zaman oturacak mevzusunda kafamız rahat bize düşen kısmını düzgün yapmaya çalıştık.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri