ELEKTRİK MOTORLARI

melektrik arkadaşım istanbulda benim bildiğim 2 firma var dc motor imalatcısı kormas ve femsan bu firmalarla konuş onlar yardımcı olurlar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
motorlar fabrikasyom olarak 3 kw dahil yıldız 4kw ve sonrası üçgen imal edilir ama özel olarak belirtirseniz fabrikar 4 kw motoru 220/380 üretebiliyorlar

selam arkadaşım.ben motorun sıfır alındığını ve orjinal bağlantısının yıldız olduğunu yazdım kapağındada yıldız veya üçgen bağlanabilir işaretini gördüğüm için bağlantısını değiştirmedim.benim anlamak istediğim hata bendenmi kaynaklandı.yani motor bağlantısını değiştirmememi gerekiyordu.benden sonra başka bi elektrikçi gitmiş ve bağlantıyı üçgene çevirmem gerektiğini söylemiş.

koruma önlemi yoktu çünkü motor bi yağhanenin pis su havuzunu boşaltmak için kullanılıyordu.motor dışarıda ve açık havadaydı zaten.müşteriye söylendi fakat gerek olmadığını söyledi

Arkadaşım motor etiketinde yıldız ve üçgen bağlanabilir diye yazmaz.
Motor ya yıldız bağlanabilir
ya üçgen bağlanabilir

Hem yıldız hem üçgen bağlanamaz

Ancak şu olur üçgen bağlanabilen bir motora ilk kalkış anında fazla akım çekmesin diye yol verme yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden birisi de yıldız üçgen yol vermedir.

Motor etiketlerinin okunup hangi şekilde bağlanacağına karar vermeyi bir gözden geçirmeni tavsiye edeceğim.

Ayrıca müşteri istedi diye bir motoru hiç korumasız bağlamamız yanlış olur. Elektrikçi müşteri değil biziz ve biz karar vereceğiz. Uygun olmayan bir şey bizden isteniyorsa gerekirse işi hiç yapmayacağız.

Aşağıdaki linkten faydalabilirsin

https://www.kontrolkalemi.com/forum...en-bagli-motor-nasil-calistirilir/sayfa2.html

motor kapağındaki şema yıldız yada üçgen bağlantı için köprülerin durumunu gösterir bağlantının doğru olabilmesi için motor etiket değerine bakmanız gerekir. yıldız 380 veya üçgen 380 oradan anlayabilirsiniz ayrıca her durumda motor koruma şalteri vb koruma cihazı kullanılmalıdır.

4kW sinir bir deger. Bildigim kadari ile 4kW den güclü motorlar ücgen baglanir, ama ilk kalkista kesinlikle ücgen kalkindirilmaz. Yoksa ana hattan cok akim ceker, bagli diger cihazlari etkiler. Once yildizla kalkinilir, sonra ücgene gecilir. Eger devamli yildizda kalinirsa, motora verilen güc daha düsük olacaktir. Ilk calistirdiginda motor tam yük altindaydi ise, bir sorun olmamasi lazimdi. Eger ilk calisma max yük altinda degil idiyse, gercekten dönemedigi icin cok akim cekip isinmis olabilir. Termik yada elektromagnetik bir röle devreyi yanmadan kesebilirdi. Hic koruma önlemi yok muydu?

4 kw tan büyük motorlar üçgen bağlanır diye bir kuralmı var ilk defa sizlerden duyuyorum.Sevgili arkadaşlar lütfen ezberci olmayalım etikete bakalım yıldız 380V /üçgen 220V yazan motor Türkiyede yıldız bağlanır Almanyada üçgen
Bunu belirleyen Şebeke faz faz gerilimidir.Yıldız bağlantı ile üçgen bağlantı arasında 1.73 bağıntısı vardır.Etiketinde yıldız 660V yazan motoru 660/1.73=381V yani 380V üçgen bağlayarak çalıştırabiliriz.Bu örnekle umarım olayı anlatabilmişimdir.235kw yıldız 380V motorda var bilginize

Arkadaşımız 5 dk çalıştırdıktan sonra motoru göndermiş, eğer bağlantıda problem olsaydı 1 dk içinde hemen motor yanardı. Aynı durumda ben kalmıştım. 5 kw bir motoru yanlış bağladığımdan dolayı 30 sn içinde yanmıştır. Bence Diğer tarafın motor koruma tarafında bir problem var.

Forum istatistikleri

Konular
128,443
Kullanıcılar
450,373
Son üye
kidorki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri