ELEKTRİK MOTORLARI

orj_16

Üye
Selam arkadaşlar.sıfır alınmış bir elektrik motorunu bağlamam istendi.motorun kapağında yıldız veya üçgen bağlanabilir yazıyordu ve motorun kendi bağlanış şekli yani fabrika çıkışıda yıldızdı.bende o şekilde bağladım.motoru 5 dk kadar çalıştırdım ve teslim edip gittim.1gün sonra müşteri beni aradı ve motorun yandığını söyledi bu motorla beraber 2 motorda yanmış işletmedeki.ben kendimi savundum ama aklımda şüphe kaldı.acaba yanlışmı bağladım diye.motor 4kw idi..yazarsanız sevinirim..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
4 Kw Motor genellikle üçgen bağlanır.Ancak motor etiketi bu konuda bize yol gösteren en önemli kaynaktır.Etiket değerini doğru okumak gerekir:şöyleki yıldız 380 üçgen 220 volt yazıyorsa ve Şebeke gerilimi 380 Volt ise bu motoru yıldız bağlamak zorundayız.Ama sadece üçgen 380 volt yazıyorsa (yıldız üçgen kombınasyonu da olabilir)üçgen çalıştırılmalıdır.Kolay gelsin

Motorun korunması ile ilgili bir sorun var. Etiketinde yıldız veya üçgen bağlanabiliyorsa sizin için bir sıkıntı yok. Büyük olasılık aşırı yükte uzun zaman kalmış, termik değeri çok yüksek seçilmiştir.

bence hatayı arkadaş kendisi yazmış zaten yıldız bağladığını söylüyor motoru sıfır aldığını söylüyor bence standart bir motor oda 4kw 380v üçgendir.

standart üretilen 4 kw dan itibaren
motorlar üçgen çalışır

Selam arkadaşlar.sıfır alınmış bir elektrik motorunu bağlamam istendi.motorun kapağında yıldız veya üçgen bağlanabilir yazıyordu ve motorun kendi bağlanış şekli yani fabrika çıkışıda yıldızdı.bende o şekilde bağladım.motoru 5 dk kadar çalıştırdım ve teslim edip gittim.1gün sonra müşteri beni aradı ve motorun yandığını söyledi bu motorla beraber 2 motorda yanmış işletmedeki.ben kendimi savundum ama aklımda şüphe kaldı.acaba yanlışmı bağladım diye.motor 4kw idi..yazarsanız sevinirim..

Motor etiketini dikkatli okumadığınız gözüküyor çünkü yıldız -üçgen yazan yerin yanlarında veya karşısında 220-380 , 380-660 gibi rakamlar yazar.Bu değerlere göre bağlantı yapılır.

Birde sistemde koruma elemanlar olmaması veya yanlış ayarlanmış olması da hayrı bir hata.

Bağlantıdan motor yanması uzak ihtimal.Fakat motorun yanması çok acemice,motor koruma ayarı ihmal edilmiş.Yıldız bağlaman yeterliydi...

merhaba arkadaşlar
bana dakikada 10 ila 20 devir dönecek 24 v ile çalışacak motor lazım nereden bulabilirim.adetli lazım.şimdiden teşekkürler....

Mrb,
Motor termigi koymaman kötü olmus, asırı yükte yıldız kalkınırsa motorun yanma olasılıgı yüksek.

4kW sinir bir deger. Bildigim kadari ile 4kW den güclü motorlar ücgen baglanir, ama ilk kalkista kesinlikle ücgen kalkindirilmaz. Yoksa ana hattan cok akim ceker, bagli diger cihazlari etkiler. Once yildizla kalkinilir, sonra ücgene gecilir. Eger devamli yildizda kalinirsa, motora verilen güc daha düsük olacaktir. Ilk calistirdiginda motor tam yük altindaydi ise, bir sorun olmamasi lazimdi. Eger ilk calisma max yük altinda degil idiyse, gercekten dönemedigi icin cok akim cekip isinmis olabilir. Termik yada elektromagnetik bir röle devreyi yanmadan kesebilirdi. Hic koruma önlemi yok muydu?

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,215
Son üye
THORRR

Yeni konular

Geri