Ekat Belgesi

karakaya19

Üye
Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Belgesi ile EKAT belgesi aynı şey mi?
Aynı değil ise farkı nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bildiğim anladıgım kadar ile, "YÜKSEK GERİLİM İŞLETME SORUMLUĞU" bunyesınde elk, muh bulundurmıyan küçük işletmelerin, OG.işletme sorumluğunu , dışardan alan/taşıyan elk muh. oluyor.
"EKAT belgesi,"işletmelerde, OG tesisde, manevra ,açma/kapama yapma yetki=sorumluğu alabılen kişi demek. EKAT için, TEDAŞ ın bazı tesislerinde açılan kursları takip edip başarı belgesi almak gerekiyor.

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu sadece elk.mühendisleri tarafından üstlenilebiliyor.
EKAT belgesi , lise ve ön lisans mezunlarının elk.müh. gözetiminde bu isleri yapabilmesi için düzenlenen bir eğitim sonucu başarılı olanlara verilen bir belgedir.

Ekat belgesi " yg İşletme sorumlusu mühendisin manevra için yetkilendirdiği personelde olması gereken belge."

Artık herseyde isg önemli kuvvetli akim tesis yönetmeliğinde her şey yazar trafo yada işletme sorumlusu gözetiminde muhe dis talimat verir lise vb mezun olup ekat kursundan bitirenler manevra yaparak çalışma yapabilir ekat ocin lise şart değildir.cirakliktan yg sistemleri ustalık belgesi pana motoru ustalık belgesi olanlarda ekat alabilir

Artık herseyde isg önemli kuvvetli akim tesis yönetmeliğinde her şey yazar trafo yada işletme sorumlusu gözetiminde muhe dis talimat verir lise vb mezun olup ekat kursundan bitirenler manevra yaparak çalışma yapabilir ekat ocin lise şart değildir.cirakliktan yg sistemleri ustalık belgesi pana motoru ustalık belgesi olanlarda ekat alabilir
Mühendis kimin gözetiminde talimat verecek ben anlayamadım. Bu ne saçmalık.

İşletme sorumlusu mühendisin gözetiminde yazılacaktır kelimeyi yanlış yazmışım.14 senedir az çok bu işle ugrasimiz var kurumunuzda çalışan işletme sorumlumuz ve ekatli personelimiz mevcut olduğundan bu şekilde bilgi yazmış bulunmaktayım
34,5/1/0,4 kv ya kadar ilgili kısımda calismaktayiz

Sayın onursal üye !! Zamanla alakali bakmadım konuları gezinmek istedim ve görüşümü. BIldirdim. Forumun amacida budur zaten. Bir ihtiyaci olan aratacak ve yardımcı olmak.ama siz herseyi bilip gördüğünüz için başka fikirler ve düşüncelere kutlanmakta zorluk çekme zahmetindesiniz madem öyle sadece siz olun geri kalan üyeleri silin herseyini kimseye katlanmak zorunda kalmazsınız unu t maden sizinde yazılarınız bana göre KALİTESİZ VE MANASIZ nasıl. Olacak güç sizde olduğu için şimdi forumdan atabilirsiniz sizin fikrinde değilim ve olmayacagim zihniyetiniz kötü sonucta

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri