dvp14ss ile dop-b07s211 lütfen yardım

talosmumy

Üye
selam arkadaşlar plc yi yeni öğrenmeye çalışıyorum forum lardaki programlarla bir kaç örnek yaptım ancak dop ile plc yi haberleştiremedim ikisinede pc ile bağlanıp program gönderebiliyorum ama rs 485 kablosu ile birbirlerini haberleştiremiyorum bana incelemem için küçük bir örnek program gönderirmisiniz ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
simdi haberlesmeniz icin once ekranin haberlesme ayarlarini yapmaniz gerekmektedir.gerekli programi aciniz ve asagida islemleri sirasiyla yapiniz.
1-programdan options menusune giriniz
2-configrationa tiklayiniz
3-acılan ekrandan com port kısmını acınız
4-commıcation port kısmında ınterface kısmında normalde rs 232 yazmakta bunu rs 485 olarak degıstırınız
5-daha sonra control block kisminda control adresinin d0 vede status adresinizi d10 oldugunu ve length in 8 oldugunu kontrol ediniz degilse ayarlayiniz
6-programi save leyip derleyip vede hmi ye yukleyiniz.

sımdı gelelım plc tarafına burada ıse hıcbır degısıklık yapmanıza gerek yoktur plc default olarak ayarlıdır
sımdı ıkıncı onemlı konu ıse rs 485 com port2 dedır sız burada 9 pın desup soketın 1 nosunu plc + ucuna vede 6 numaraninda plc de - ucuna irtibatlamalisiniz
ayrica kisa bir ornek gonderiyorum ekranla ilgili umarim yarari olur

Ekli dosyalar

• kontrolkalemi.rar
    3.5 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:
selam arkadaşım ilgine teşekkür ederim yükleme yaptım ayarları anlattığınız gibi yaptım bağlantıyı kontrol ettim ancak hmi ilk açılırken "initaial plc control area fail" sonra "initial plc statüs area fail" mesajı verdi neden yardım edermisiniz

do vede d10 datalarini programda kullanmamalisiniz programinizi bana gonderirseniz size yardimci olmaya calisayim

arkadaşım saol ama benim yazdığım bir program yok sadece öğrenme amaçlı eğer mümkünse birde plc için program gönderirmisin selamlar

Önce bu uygulamayı yaparken PLC'nin IDsinin 1 olduğuna ve DOP adresinin 0 olduğuna emin olmalısın. Eğer başka bir uygulamada PLC'nin ID numarasını değiştirdiysen problem çıkabilir. Önce PLC'yi fabrika ayarlarına döndür. Daha sonra HMI paneli programlarken configurasyondan RS485'i seçmelisin. RS232 kablonun 1 ve 6 bacaklarını kullanmalısın akadaşımızın ifade ettiği gibi. Problem çıkmaması lazım.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri