DVP14SS+Encoderla Motor Pozisyon Kontrolü Hakkında

ERK4N

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

1 Adet DVP14SS Cpu ve 2 Faz Çıkışlı Encoderla Motorun Pozisyonunu belirleyeyip Yön konrolünü yapabilirmiyim?

Basit bir şekil çizdim.Bu şekilde " 0 " Pozisyonunda bulunan kapağı Start halinde belirli zaman aralıklarında " 1 " ve " 2 " Yuvalarını kapatmam gerekiyor.Start halinde motor mili " 0 " Pozisyonuna getirecek, zaman sayacak sonra " 1 " konumuna getirecek zaman sayacak tekrar " 0 " konumuna getirecek." 0 " konumunda yine zaman sayacak bu sefer aynı işlemi " 2 " konumunda yapacak.Encoderla böyle birşey yapma imkanım varmı acaba?Mesela enerji kesilmesi durumunda diyelim " 2 " konumunda kaldı bunu başlangıçta " 0 " konumuna getirip başlatma imkanım varmıdır?Bu örnek için Kaç Khz'lik encoder kullanmam uygun olur.

Not : Çalışma sistemi budur ama start halinde şu mantıkla hareket etse daha kararlı ve uygun olur gibi fikirleriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Değerli görüş ve cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi günler, İyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

• kontrol.JPG
    kontrol.JPG
    7.8 KB · Görüntüleme: 177
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu konuda bilgisi yada tecrübesi olan arkadaşım yokmu?Encoderden aldığım bilgi doğrultusunda İleri ve Geri çıkışlarını kontrol edeceğim.Bu konuda elinde örnek olan varsa paylaşırsa çok mutlu olurum.

Teşekkürler.

Sistemi tam anladım diyemem ama servo motor kullansan daha iyi olacak sanki. Kapak kapatmaktan bahsetmişsin. Bu da milimetrik bir hareket demek. Servo motor kullanırsan çok hızlı ve doğru bir şekilde bunu yapabilirsin, kesin ve tatmin edici sonuç alabilirsin.

AC motor kullanarak da olur ama milimetrik pozisyonlama için hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı hızda çalışan sürücü kullanman yine kaçınılmaz görünüyor. Sürücüye ilk olarak hızlı modda komut verip durma hedefine yaklaşınca (bunu da enkoderdan anlayacaksın) yavaş moda alacaksın sonra yine ankoder değerine bakarak hedefe ulaşmış ise sürücüye stop komutu göndereceksin.

Servo motor kullanarak ise sadece mutlak pozisyonlama yapman yeterli. Üstelik AC motora nazaran çok hızlı bir şekilde bu harekatini yapabilirsin.

pinomatik pistonla kontrol etmek daha uygun değilmi.neden enkoder kullanma ihtiyacı bulunuyor.yada düşük devirli çift yönlü bir motor son nokta siwichleri ile ve timer ilede belli bir süre 1 pozisyonuna daha sonra 2 pozisyonuna getirebilirsin.biraz daha izah edersen olayı yardımcı olmaya çalışalım...

bence servo motor uygulaması cünkü normal motorda derece hatası oluyor sıfır noktsı hataları yapıyor zamanla yada kullanacagı kapak agırlıgı ve baskı oranı az şse step motor uygulamasıda kullana bilirsin

Öncelikle Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Piston Kullanmamamın sebebi belirli aralıklarda mili " 0 " konumunda tutmam gerekiyor.Piston kullanıldığı zaman " 1 " yada " 2 " konumunda tutabiliyorum.

Suan bu sistemin çalışma şekli redüktörlü motor ve swich ile gerçekleştiriliyor.Ama swich kullanımında makinanın enerjisi " 0 " haricinde kesildiğinde pozisyonlama hatası oluyor.Yani start alma şartı " 0 " konumunda kararlı oluyor.Buda benim için dezavantaj oluyor.Aksi durumda arıza modunda oluyor.

Daha önce hiç servo motor kullanmadım.Aynı zamanda encoder uygulamasıda yapmadım.Kapatma hızı çok önemli değil.Yavaş kapatsamda olabilir.Önemli olan Kapağı tam kapatıp, kapanma konumunda encoderden aldığım limit değerle motoru durdumak.AC motorla bunu yapmam sorun yaratırmı bana?Yada yapabilirmiyim?Aynı zamanda limit değeri PLC'de nasıl belirleyebilirim?

İyi günler..

motor un kontrolünü dvp14ss ile encoderi okuyarak yapabilirsin pwm kullanman gerekir ve encoderin hassasiyetine göre hiç kaçırma yapmadan istediğin pozistonu adresleye bilirsin aynı zamanda motorda sürücü kullanman gerekir belirtmemişsin ama sürücü kullanman lazım

Pwm Komutunu daha önce hiç kullanmadım ama en kısa zamanda deneyeceğim, Aynı zamanda dediğiniz gibi motorda sürücü kullanacağım.İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri