Direkt bağlı 3 fazlı dalgıç motor sağlamlık kontrolü

ZE_dere

Üye
Selamun Aleyküm,

Direkt bağlı ya da sürücü ile yol verilen dalgıç motorda panodan sağlamlık kontrolü nasıl yapılır. Adım adım anlatır mısınız?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
-Sargılar ve sargı/şase arası megerle izo-
lasyon kontrolu ( min 4 megom ! ),
-Sargılar arası mili/mikroohmmetre ile,direnç mukayesesi !
Hocam teşekkür ederim de tam anlamadım sargıları nasıl ölçebilirim tek kablo olunca? Detaylı anlatabilir misiniz?

Tek kablodaki 3 ucu,kendi arasında omaj mukayesesi ancak yapabilirsiniz.Büyük güçlü
motorlarda sargı direnci miliohm civarındadır
Bu nedenle,ancak,mukayese metodu uygula-
nabilir.Bu ölçüm,fikir edinmek bakımından ancak olabilir.Sipir kısadevresi için tam so-
nuç vermeyebilir.Motor,yıldız bağlı ise ! öl-
çüm sonucu daha sağlıklıdır İzolasyon ölçü-
mü ise,3 uç için,şase ile, ayrı ayrıda tekbir öl-
çümde ! sonuç verebilir.380 volt motorlar için
teorik olarak 380 kiloohm değeri veriliyor ol-
sada,bu değer,pratikte 3-4 megom altındaki
değerler,potansiyel ! tehlikeli değerdir.

Tek kablodaki 3 ucu,kendi arasında omaj mukayesesi ancak yapabilirsiniz.Büyük güçlü
motorlarda sargı direnci miliohm civarındadır
Bu nedenle,ancak,mukayese metodu uygula-
nabilir.Bu ölçüm,fikir edinmek bakımından ancak olabilir.Sipir kısadevresi için tam so-
nuç vermeyebilir.Motor,yıldız bağlı ise ! öl-
çüm sonucu daha sağlıklıdır İzolasyon ölçü-
mü ise,3 uç için,şase ile, ayrı ayrıda tekbir öl-
çümde ! sonuç verebilir.380 volt motorlar için
teorik olarak 380 kiloohm değeri veriliyor ol-
sada,bu değer,pratikte 3-4 megom altındaki
değerler,potansiyel ! tehlikeli değerdir.
teşekkür ederim hocam, elimizdeki tek elektrikçi eskinin tv radyo tamircisi bir usta ve kendisi analogla ölçüyorum ama digitalle ölçemiyorum dedi. Ben motor sargısından sağlamlık kontrolü yaptım ama dalgıç olduğu ve tek kablo çıktığı için mantığı oturtamadım kafamda. Ustanın neden digital istemediğini de anlamadım doğrusu :/

@sami inci hocam usta digital sağlamlık ölçemiyor diyor. Ben yanında gidip bakmadım ama ısrarla analog istiyor. Nerede hata yapıyor olabilir. YA da benim bilmediğim bir detay mı var?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri