direkler hakkinda

etkga

Üye
Arkadaslar merhaba benim direkler hakkindaki sorum su.Bazi elektrik direklerinde 5 bazilarinda 3 iletken var bunlar ne anlama geliyor.5 tane olanlar genelde alt alta paralel oluyor birde fotosel lamba oluyor.3 tane olanlarsa yanyana paralel oluyor. Ben dusundugume gore 5 tane olan in uc tanesi faz biri notr biride lamba beslemesi ama 3 tane olanlari cozemedim onlarda uc faz ise notr neden yok veya nerede ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba

Alçak gerilim direk
Açık sistem çıplak teller ( eskiden )
Kapalı sistem kaplamalı teller ( yeni ) resim

1_46_215_88269327alpek.jpg

3 tel faz / 1 tel nötr / 1 tel aydınlatma fazı

Orta Gerilim Direk
3 tel faz .

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
Onlar,faz/nötr/harici aydınlatmadır. Orada 3 faz yok demektir.
Hocam ama gordugum direkte aydinlatma yoktu yani yuksek gerilim olmasi lazim.ekte gosterdigim fotograftaki gibiydi. Mesela ordaki diregin orta bolumunde 5 iletken var bunlar 3 faz notr ve aydinlatma bunu biliyorum ama onun ustunde bulunan 3 tane yanyana izolatorun oldugu iletkenler neyi temsil ediyor.(asil sorum su ki eger onlar uc faz ise notr nereden iletiliyor?) Gordugum direklerde sadece o ustteki 3 iletken vardi mesela orta kisim yoktu

Ekli dosyalar

• 2939725-elektrik-direkleri.jpg
    2939725-elektrik-direkleri.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 1,372
güzel bilgilere ilave olarak hattın og yada ag olduğunu bulmak için direklerdeki izolatörlere bakılır.

Hocam ama gordugum direkte aydinlatma yoktu yani yuksek gerilim olmasi lazim.ekte gosterdigim fotograftaki gibiydi. Mesela ordaki diregin orta bolumunde 5 iletken var bunlar 3 faz notr ve aydinlatma bunu biliyorum ama onun ustunde bulunan 3 tane yanyana izolatorun oldugu iletkenler neyi temsil ediyor.(asil sorum su ki eger onlar uc faz ise notr nereden iletiliyor? ) Gordugum direklerde sadece o ustteki 3 iletken vardi mesela orta kisim yoktu

Merhaba

Bu resim direkleri ,

2939725-elektrik-direkleri-jpg.34499

müşterek direk ( orta ve alçak gerilim ) birlikte olarak kullanılıyor .
( tek direk az masraf , çift direk çok masraf , çift direk görüntü güzelliği yok ve tek direk orta gerilimden dolayı risk tehlikesi daha fazla )
Orta gerilim direklerde 3 tel ( 3 faz ) bulunur ,
Örneğin 6 tel ( 3 faz x 2 hat ) varsa çift hatlıdır .

http://aramizdakielektrik.blogspot.com.tr/2012/04/isletmenotr-topraklamas-neden-yaplr.html

4. tel nötr trafodan alır .

ag-og_7.jpg

2009-11-17_192906.gif

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
Og direklerinde notr dagitim yalilan yerdeki en yakin trafodan mi aliniyor peki

izolatörlerin büyüklüklerine göre değil bakla sayısına göredir. kabaca 1 bakla 12 kv delinme gerilimine sahiptir. yalnız durdurucu direklerde izolatörler faz başı çifter bakla olur dikkat etmek gerekir.

izolatör seçim kriterleri için TEDAŞ yada iller bankası tarafından hazırlanan ENH tip projelerine bakmak gerekir. açıya göre üzerindeki iletkenin kesitine göre direkler arası mesafeye göre izolatör seçilir.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,301
Kullanıcılar
450,134
Son üye
doktorledtr

Yeni konular

Geri