Dimmer devresi hakkında?

Yok hocam pottan değil başka biryerden geliyor sanki kondansatörlerden geliyor gibi. Diğer devrelerde de aynı sorun var. Ayrıca tavsiye edeceğiniz güçlü çalışan bi devre varsa onu da yapabilirim.
Bu kadar güçlü sanırım yeter :) http://ludens.cl/Electron/thermost/thermost.html

Teşekkür ederim hocam küçük ve güzel bir devreye benziyor. Şuan elimde 42V zener ve 2n39 transistörler yok en kısa zamanda sipariş verip devreyi denicem.

Bu linkteki konuda bi abimiz normal devrelerdeki potların düşük wattlı olduğu için yeterli olmadığından bu yüzden ayrıca trimpot kullanılması gerektiğinden bahsetmiş. Bu konuda bi bilginiz var mı acaba? Normal bildiğimiz potanslar yüksek güçlerde yeterli olur mu?

http://forum.donanimhaber.com/m_109167448/f_//tm.htm

Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama işin içine 220 girince çok çekiniyorum. Yaptığım devreyi prize korka korka takıyorum :)

Evet potlarda da wat değeri farkında olmasak da, bir de fişi taktığın yönü değiştir yani faz önce yükten geçsin.
İlk mesajını okuduğunda verdiğin linkteki adamın lafları gibi edecektim ukalalık yapmayım deyip yazmadım, bahsettiği ve benzer sitelerde dimırların önlü arkalı resimleri var zaten az parçalı ve küçük olduklarından kopyalamak basit :). Bakır yol kalınlıklarına da dikkat kalınları inceltme!!!

Evet hocam devreler küçüklük ve montaj açısından güzel devreler. Dediğiniz gibi az parçalı oldukları için kopyalaması basit ama benim için plaket açsından basit :) Mesela oradaki trimpot ne işe yarıyor nasıl bir ayar yapılacak hiçbir fikrim yok. Ayrıca çoğunda kondansatörlerin değerleri görünmüyor. Ben plaketi çizeyim sonrasında yardımınıza başvururum yine :)

Hocam bu resimlere göre devreyi çizdim birtek hiçbir resimde görünmediği için kondansatör değerlerini çözemedim. Bi bakabilirmisiniz bi hata varmı.

Ekli dosyalar

• 2kw-dimmer-BTA20-600B.jpg
    2kw-dimmer-BTA20-600B.jpg
    533.6 KB · Görüntüleme: 10
  • 2000w-font-b-thyristor-b-font-font-b-high-b-font-font-b-power-b-font.jpg
    2000w-font-b-thyristor-b-font-font-b-high-b-font-font-b-power-b-font.jpg
    166.8 KB · Görüntüleme: 10
  • 32350-large.jpg
    32350-large.jpg
    46.9 KB · Görüntüleme: 10
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    40.2 KB · Görüntüleme: 10
  • hqdefault.jpg
    hqdefault.jpg
    15.9 KB · Görüntüleme: 11
  • dosyalar.rar
    795.4 KB · Görüntüleme: 2
Zamanım sınırlı yarın bakalım, bu arada başka devrelere başka şemlara bak ordaki değerler çok mu değişken kimi tek kimi 2 kullanıyor ...

Hocam bu resimleri buldum. Trimpotsuz modeli ama sanırım elemanlar aynı. Çizdiğim devreyi basıp denicem sonucu bildiririm.

Ekli dosyalar

• 2000W-SCR-font-b-dimming-b-font-font-b-modules-b-font-imported-power-electronic-voltage.jpg
    2000W-SCR-font-b-dimming-b-font-font-b-modules-b-font-imported-power-electronic-voltage.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 10
  • image002.jpg
    image002.jpg
    38.3 KB · Görüntüleme: 10
  • image004.jpg
    image004.jpg
    16.5 KB · Görüntüleme: 11
  • image006.jpg
    image006.jpg
    28.5 KB · Görüntüleme: 10
Teşekkürler hocam hazır değerleri bulmuşken bunu bi deneyeyim olmadı sizin verdiğiniz devreyi denerim :)

Ya bu 2m trimpotu bulmak ne kadar zormuş arkadaş.:) Bildiğiniz güvenilir bi site varmı hocam direnç.net ve bluemavi de yok. Birde dirençlerin %1 toleranslı metal film olması şart mı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri