Dil farkı hakkında yardım

kskoy

Üye
Merhaba arkadaşlar mekatronik bölümü öğrencisiyim derslerimizde matlab görüyoruz kendimi matlab da geliştirdikten sonra c++ da geliştrmek gibi bir niyetim vardı fakat mikro işlemciler gömülü sistemlerin c++ ile programlanamayacağını duydum c ile programlamak gerekiyormuş ve pic için olan c ile bilgisayar için olan c arasında fark varmış şimdi benim pic için hangi dilleri öğrenmem gerekli ve c ++ java gibi diller ile pic programlayamaz mıyım veya ardunio çalıştıramaz mıyım ardunio nun da kendi dili varmış diye duydum niyetim hem gömülü sistemlerde hemde bilgisayar ortamında bir şeyler yapabilmek ama yeni olduğum için çok kafam karıştı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Microprocessor lerin ana programlama dili assemly dir.piyasada c tabanli derleyiciler bulunur.c ile kodu yazarsiniz ve derleyici bunu asm diline cevirir.en cok yaygin olanlari ccs c ,micro c ,dir.bunlari kullanip pic programlama tapabilirsiniz

dediğinizi anladım fakat başka bir yerde de tüm diller ile entegre programlanabilir diyordu yani bu konuda kafam karışık çünkü üzerinde kendimi geliştirmem gereken dil nedir bir mekatronik mühendisi olarak onda tam karar alamadım sadece bilgisayar üzerinden gitmek istemiyorum çünkü pic programlama da benim için mühim şimdi hem c hem de c++ öğrenmem mi gerekiyor

C ile c++ arasinda cok bi dark yok,c ++ guncellenmis versiyon gibi kabul edilebilir,mekatronikci isen matlab kullanmayi iyi ogren,assembly ve c bilginin de iyi olmasi lazim ozellikle c,kimse sana c biliyormussun ama c++ bilmiyormussun demez,farzet ki biri 2005 model digeri 2014 model ayni markanin araclari

Eger cizim programi ogreneceksen de kesinlikle autocad ve solidworks u ogren,ozellille solid i ogrenmeni israrla tavsiye ederim, piyasada pek bilen yok ,farkini ortaya koyarsin

zaten daha 1. sınıfın yarı dönemi bitti yabancı dilim iyi düzeyde bu programlarda da kendimi geliştirip mezun olduğumda iş bulmakta zorlanmamak istiyorum matlabta ilerliyorum onu sevdim ve çok iyi derece öğrenicem c++ daha pratik olduğu için istedim ama bu pic işi kafamı karıştırdı şimdi pic dilleri ayrı bilgisayar programlama dilleri ayrı mı ? bu 1. sorum internette matlab ile çalışan robot kollar yapılmış c++ ile robotlar yapılmış ama başka yerlerde de c++ ile pic programlanmaz yazmışlar kafam acayip karıştı biraz anladım az öncekş cevabınızdan hani derleyici fln ama bana hangi dili sevdiysen onda ilerle hepsiyle programlarsın diyen bile çıktı kafam iyice gitti bi arkadaşım da kumandalı araba yapmış neyle yaptın dedim c ve java dedi :D nasıl iş bu

Simdi şöyle soyleyeyim kafani hic karistirma,programlama dillerine yabanci oldugun icin karmasik geliyor ama asm haric cogu birbirine cok benzer
Matlab,c,c++,java birbirine cok benzer
Mikroislemciler c ++ ve java ile de programlanir ama hepsi degil
Pic lere gelince ornegin ccs c diye bi derleyici var tamamen c tabanlidir hatta aynisidir sadece bazi fonksiyonlar daha farkli hale getirilmis o kadar ve tek amac pic programlamak icin dizayn edilmis olmasi

Heee yani diyonuz ki bitanesini iyi bilirsen mantık aynı olduğu için diğerlerine alışırsın .Bir yerde görmüştüm bütün diller kalemdir yazan sensin önemli olan algoritma diye şimdi o zaman matlab ve c çalışsam sıkıntı olmaz heralde zaten c yi bilen c nin türevlerini de 1-2 aya öğrenir heralde assembly ise çok uzun kodlar gerektirdiği için zor diye pek tavsiye edilmiyor c derleyicileri heralde bu sebepten dolayı üretilmiş olmalı diye düşünüyorum yanlışım varsa düzeltin ve eğer iş dünyasında iseniz veya haberiniz varsa bana ona göre tavsiyelerde bulunmanızı istiyorum çünkü gerçekten kendini geliştirmeyi çok isteyen biriyim önümdeki seneleri bunları öğrenerek geçirmek istiyorum

Tamamen haklisiniz
Türkiye de sektorler genelde c,c++,java kullanir,
Otomotiv vb sektorlerdematlab da eklenir buna
Pic cok kullanilmamakla beraber gomulu sistemler icin ogrenme asamasinda birebirdir,
Arduino ve birkac farkli mikroislemci daga cok tercih edilir,
Pic i esinikle ogren eger gomulu sistemlere ilgin varsa hatta proteus dye bi simülasyon programi var onu da ogren,boylece tazdigin kodun caliip calismadigini software ortamda gorebilirsin

proteus uygulamalarını gördüm alıcı verici uygulaması yapmıştı bir arkadaş orada gördüm de yazılımını c ile yapmıştı diye hatırlıyorum şimdi matlab ve c de ilerlemeliyim anlaşılan çizim olarak da dediğiniz programları öğrenmesi uzun sürüyor heralde c yi iyice kavrayıp c++ sonra da java ne kadar sürede öğrenilebilir yani önüm de 3.5 sene gibi bir süre var biz buna 3 desek 3 senede dişe gelir şekilde öğrenebilir miyim acaba

Cok rahat ogrenirsin,3 sene kisa bi sure degil,zaten bi sure sonra ogrenmeyi gecip hobi haline getirirsin o zaman cok daha hizli ilerleme kaydedersin

Forum istatistikleri

Konular
128,454
Kullanıcılar
450,395
Son üye
rabiacr3r6
Geri