Zahid56

Üye
herkese merhaba,

bu dönem okulda c dilini anlatıyorlar ben daha önceden c ye bakmıştım şuanda youtube da anlatılan c eğitim vidyolarındaki konuların hepsini biliyorum(hepsi değişken tanımlamayla başlar pointer dosyalamayla biter )

okuldada hocaya sordum bundan fazlasını anlatmayız dedi. ben c yi iyi öğrenmek istiyorum ancak ben bilgisayar programcısı değilim mekatronik okuyorum ilerde de robot kol programlamak istiyorum veya gömülü sistemlerle ilgilenmek istiyorum bu yüzden c yi bana yarıyacak şekilde öğrenmek istiyorum. bu yüzden c ye bir platform üzerinde çalışmaya karar verdim ancak hangi platformu kullanmam daha mantıklı olur bilmiyorum.

c dili nasıl daha iyi öğrenebilirim?
hangi konulara yoğunlaşmalıyım?

birinci sınıf olmamız sebebiyle elektroniktede eksiklerim çok bu yüzden aklıma pic programlamak geliyo pic ile uğraşırken elektronik bilgiminde artacağına inanıyorum sizce pic programlamaya başlamak c öğrenemek için mantıklı bir seçimmi? pic ile iyi derecede c öğrene bilirimiyim?

veya başka hangi platformlarda çalışabilirim?

şimdiden teşekkürler:):)

C dili temel programlama yapısını biliyorsanız devam sizin için zor olmayacak. Temel yapı aynı kalmak şartıyla platforma göre bazı farklılıklar gösterebilir. Örneğin C dili mikrodenetleyici derleyicisinde değişkenler, karar yapıları, döngüler ve fonksiyonları aynı C dilinde kullandığınız şekilde kullanabilirsiniz, ancak giriş-çıkış işlemleri, kesmeler, zamanlayıcılar, analog dijital dönüştürme gibi işlemler kullandığın denetleyiciye bağlı olarak PIC, AVR ve ARM'de farklılık gösterebilir. Pic ile başlayacaksanız, Serdar Çiçek'in CCS C kitabını önerebilirim.

Tesekkur
C dili temel programlama yapısını biliyorsanız devam sizin için zor olmayacak. Temel yapı aynı kalmak şartıyla platforma göre bazı farklılıklar gösterebilir. Örneğin C dili mikrodenetleyici derleyicisinde değişkenler, karar yapıları, döngüler ve fonksiyonları aynı C dilinde kullandığınız şekilde kullanabilirsiniz, ancak giriş-çıkış işlemleri, kesmeler, zamanlayıcılar, analog dijital dönüştürme gibi işlemler kullandığın denetleyiciye bağlı olarak PIC, AVR ve ARM'de farklılık gösterebilir. Pic ile başlayacaksanız, Serdar Çiçek'in CCS C kitabını önerebilirim.
pic programlamayi ogrensem ilerde nerelerde kullana bilirim?

1. Robotlar C ile programlanmaz.
2. C Dilini öğrenmek için bilgisayar programcısı olmanız gerekmez.
3. Mekatronik okuyup otomasyon alanında C ile çalışma olasılığınız yalnızca %1 dir.
4. PIC ile sınırlı C dili kullanabilirsiniz. Bu komple C diline uzman denecek kadar hakim olacağınız anlamına gelmez.
5. Gömülü sistemlerde PIC kullanımı artık çok az. Bunun yerine daha çok ARM, MIPS, Coldfire/68K, PowerPC, X86, 8051, Atmel AVR, Renesas H8, SH, V850, FR-V, M32R vb. gibi pek çok işlemci mimarisi bulunmaktadır. Bazıları C ile programlanabildiği gibi bazılarının kendine has yöntemleri vardır. İşin özü kariyer planınızda C'nin size katacağı çok azdır. Bu alanda mezun olan Elektrik/Elektronik mühendislerinin de aldığı eğitimlerden biri olması dolayısıyla iş hayatınızda rakipleriniz ile aranızda bariz bir fark yaratmaz sadece olması gereken standart donanımlardan biridir.

Hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı olarak planınız değişebilir. Ayrıca iş verenler Türkiye şartlarında sizden bir özellik değil bir çok özellik beklemektedir. Dolayısıyla kendinizi bir alanda sınırlamamanızı tavsiye ederim.

1. Robotlar C ile programlanmaz.
2. C Dilini öğrenmek için bilgisayar programcısı olmanız gerekmez.
3. Mekatronik okuyup otomasyon alanında C ile çalışma olasılığınız yalnızca %1 dir.
4. PIC ile sınırlı C dili kullanabilirsiniz. Bu komple C diline uzman denecek kadar hakim olacağınız anlamına gelmez.
5. Gömülü sistemlerde PIC kullanımı artık çok az. Bunun yerine daha çok ARM, MIPS, Coldfire/68K, PowerPC, X86, 8051, Atmel AVR, Renesas H8, SH, V850, FR-V, M32R vb. gibi pek çok işlemci mimarisi bulunmaktadır. Bazıları C ile programlanabildiği gibi bazılarının kendine has yöntemleri vardır. İşin özü kariyer planınızda C'nin size katacağı çok azdır. Bu alanda mezun olan Elektrik/Elektronik mühendislerinin de aldığı eğitimlerden biri olması dolayısıyla iş hayatınızda rakipleriniz ile aranızda bariz bir fark yaratmaz sadece olması gereken standart donanımlardan biridir.

Hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı olarak planınız değişebilir. Ayrıca iş verenler Türkiye şartlarında sizden bir özellik değil bir çok özellik beklemektedir. Dolayısıyla kendinizi bir alanda sınırlamamanızı tavsiye ederim.

Valla hocam benimde kafam karisti:) ayni yorumu baskalarindanda aldim eger yazilim uzerine ekstra yogunlasmayacaksan c isine yaramaz diyolar. Sizce yazilim olarak neye yogunlasmaliyim c# ta temel seviyede biliyorum ona yogunlassam nasil olur?

Malesef video seyrederek programlama dili ogrenilmiyor.pic pc vs bir platform seçip kendinize hedef belirlediğiniz bir projeyi yazmaya çalışırsanız ilerleyebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri