delta ve rs 485 kullanımı ?

malkafa

Üye
Haberleşme üzerine birşeyler öğrenmek için 2 adet dvp12-sa ve dob b panel aldım. plc üzerinde dahili rs485 portları mevcut. dop'un da bağlantılarını kendi sitesinden yaptım. Ancak hiç bir şeklilde plc-plc ve plc-dop arasında iletişim sağlayamadım. fast'ın sitesindeki örneklerde de böyle bir örnek bulamadım.

Aranızda nasıl yapılacağına dair kısaca bilgi verebilecek olan var mı acaba?

Kısaca yapmak istediğim, bir plc üzerinden diğerindeki bir adresi okumak veya yazmak.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
üstat elimde çok sayıda örnek var ama sana nasıl atacağım pek bilmiyorum delta konusunda çok tecrübeli arkadaşlar var sana çok kısa sürede yardımcı olacaklardır

hocam bi şekilde ulaştırsan çok iyi olacak aslında. sadece haberleşme örnekleri varsa onlar da yeter bana...

Merhaba,

Bu konuda birçok yöntem olmakla birlikte en pratik yolu;
DOP-B COM2 ve COM3 portlarını her bir PLC'ye RS-485 portlarından bire bir bağlayın.
(1.pin + 6.pin -)
Base Port=COM2 RS-485 9600-7-E-1
Link2=COM3 RS-485 9600-7-E-1
ayarlayın.

Örneğin ClockMakro'da
(3#1@D100) = (1@D100)
yazdığınızda COM2 ye bağlı PLC'nin D100 datası COM3'e bağlı PLC'nin D100 datasına taşınır. Bunun gibi diğer dataları da "Data transfer" komutları ile taşıyabilirsiniz.

Eğer farklı ihtiyaçlarınız olurda Delta CD içerisindeki DOP Türkçe manuel referans alabilir yada 0216 574 9434 teknik bölümü arayabilirsiniz. DeltaCD'niz yoksa firmayı arayıp talep edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Dop-B serisinin haberleşme kablo şeması Fast Ltd. sitesinde de yanlış.

Verdiğiniz bağlantı daha önceki yazımda belirttiğim pinlere uygun ve doğrudur.

Ancak sitede verilen bağlantı DOP-A/AE/AS serisi ekranlar içindir.
DOP-B serisindeki RS-485 için iki adet pin kullanır.

Belirttiğiniz gibi bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemesi için yakında güncellenecektir.

İyi çalışmalar.

hocam bu bağlantı dogrudur delta plc haberlesmesını saglar

dvp serisi ile çalışan arkadas mevcutmudur. 485 ile haberleşemiyorum.

Mesajınız yeterli bilgi içermemektedir. Detaylı olarak olarak açıklarmısınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,271
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri