dc motor potansiyometre

mrtknk89

Üye
herkese iyi günler,

arkadaşlar benim yapmam gereken bir proje var.

uygulamada tahterevalli kontrol etmem gerekiyor.

uygulama şöyle olacak;

tahterevalli döndüğü zaman onu dengeleyecek bir sistem oluşturmam gerekiyor. bunun için dc motor potansiyometre ve PID kontrol kullanacağım.

dc motor tahterevalliyi biz döndürdüğümüzde geri dönüşünü, potansiyometre ise ne kadar döndüğünü anlayarak ( encoder gibi ) tahterevalliyi ters yöne döndürmeye çalışacak. PID kısmı ise bunu istediğimiz oranla yapmasını sağlayacak .

PID için denklemler yazılmış durumda ancak , potansiyometreyi nasıl enkoder kullanabilecğeimi bilmiyorum.

şöyle olması gerekiyor. diyelim ki potansiyometre saat yönünde çeyrek tur döndüğünde , bizim motorumuz tahterevalliyi saat yönünün tersine döndürsün.

ilk aşamada bunu sağlayacak bir program var mı. sadece motor üstünde denemeye yönelik. yani potansiyo metreyi ben saat yönünde çevirdiğimde motor bir tarafa, saat yönüne ters çevirdiğimde motor diğer tarafa dönsün.

yardımlarınız için teşekkürler.

ekleme: 5v dc motor , 877a çip ve l298 motor sürücüsüne sahibim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kesin olmamakla birlikte 16f8771 pıcın adc özelligini kullanarak potansiyometre ye aynı invertörlerdeki mantıkla 10 v referans degerini alıp pic e işletip motoru kumanda edebilirsin die düşündüm.DsT

Kesin olmamakla birlikte 16f8771 pıcın adc özelligini kullanarak potansiyometre ye aynı invertörlerdeki mantıkla 10 v referans degerini alıp pic e işletip motoru kumanda edebilirsin die düşündüm.DsT

bu konularda pek bir bilgim yok. daha açıklayıcı anlatmanız mümkün mü ?
örnek devreyi nerden bulabilirim?

dediği gibi pot'u sabit bir gerilim ile (5V gibi) besleyip potun üzerinden gerilimi ölçersen 0-5 V arası gerilim ölçmüş olacaksın. Bu gerilim senin tahteravallinin konumu hakkındaki geribeslemen olacak. Konum referansını da yine bir pot aracılığıyla gerilimini ölçerek veya programsal olarak atayarak yapabilirsin. Bundan sonra hatayı bulup pid katsayılarıyla (yanlış hatırlamıyorsam konum kontrolda s geldiği için pd yeterli oluyordu) işleme sokmak kalıyor :) zaten bu kısmı hesapladığını yazmışsın. Geriye kontrolcüyü programlamak kalıyor onun içinde Serdar Çiçek'in CCS C kitabını tavsiye ederim.

projem tahterevallenin denge konumuna gelmesini sağlamak. bunun için potansiyometreli bir devre oluşturdum. tahtervalliye hareket verdiğimizde motor ters tarafa dönerek tahterevalliyi dengeye getiriyor hatta diğer tarafa döndürüyor. bu sefer de potansiyometrenin diğer tarafa dönmesi nedeniyle motor diğer tarafa dönmeye başlıyor.

size sormak istediğim şu; ben bunu nasıl PID kontrol ile salınım yaparken yavaş yavaş dengeye gelmesini sağlarım. yani diyelim bir tarafta 75 derece açı oluşturduk ilk hareketle. sonra motorun diğer tarafa çevirmesiin sağlayarak diğer tarafta 60 derece açı oluştu. sonra yine ters işlem olarak 45 derece. ve sonunda böyle ilerleyerek 0 derece ve sistem dengeye gelecek şekilde.

umarım anlatabilmişimdir. CCS C kitabından yardım alarak potansiyometreli devreyi oluşturdum ama bu konuda takıldım kaldım.

Arkadaşlar Merhaba;

5kOhm 10 tur 24VDC ile çalışan motorlu potansiyometre nerde bulabilirim?? Kaç gündür arıyorum Tedarikçiler hep yurt dışı teslim süresi 6-8 hafta İstanbul içinde nerde bulabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,259
Son üye
Samet00

Yeni konular

Geri