Dc Motor Kontrolü

atmaca597

Üye
Motora Enerji gelince ileri yönde 10 sn çalışacak.Motordaki enerji kesilince 10 sn geri yönde çalışıp duracak.Sistem böyle devam edecek.

Bunu nasıl ve neyle gerçekleştirebilirim acaba ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Motora Enerji gelince ileri yönde 10 sn çalışacak.Motordaki enerji kesilince 10 sn geri yönde çalışıp duracak.Sistem böyle devam edecek.

İleri yönde çalışma durumu kolay ancak enerji kesildiğinde motorun çalışması için,
motor yükü uygun ise ilk 10 sn çalışma esnasında motor ile mekanik olarak bir yay'a enerji yüklemeyi ( saat zembereği mantığı ile ) düşünebilirsin..................

ben şöyle düşündüm...

Motora iki farklı yönden enerji versem. bir tanesi motora direk gitse.Diğeride bir kondansatör aracılığı ile gitse.Motora enerji gidince kondansatörede enerji gidip şarj olsa.Motorun enerjisi kesilince kondansatör içindeki gerilimi motoru 10 sn ters yönde döndürmek için kullansa ? ama kondansatördeki enerjiyle motoru nasıl ters döndüreceğim onu bilemiyorum :(

Olayı biraz daha detaylı anlatabilirmisin.
Anlayamadığım aslında kırmızı işaretli yer.

Olayı biraz daha detaylı anlatabilirmisin.
Anlayamadığım aslında kırmızı işaretli yer.

şimdi bir dc motor var küçük. bu 12 volt ile çalışanlardan. Ben istiyorum ki motora enerji gelince motor A yönünde çalışssın.

"Motordan Enerji gidince yani ben motorun enerjisini kestiğim zaman B yönünde(yani az önce çalıştğının ters yönünde) belirli bir süre çalışsın.

Bunuda motora iki yerden enerji vererek gerçekleştirebilirmiyim diye yukarda bir açıklamalı soru sordum o şekilde olur mu ?

Motora enerji gelince 10 sn çalışacak. Enerji kesilince geri dönecek demişsin.

10 sn sonra enerji kesilmek zorundamı ? motoru 10 sn bir yöne , 10 sn de ters yöne sürersin olur biter. Enerjiyi neden kesmek istiyorsun ki?

sorunu bir türlü netleştirmemişsin abys nin dediği gibi 10 sn ileri yönde motor olarak çalıştır başka bir 10 sn de geri yönde motor olarak çalıştır

dc motor geri yonde nasıl çalıştıracaksınız

sorunu bir türlü netleştirmemişsin abys nin dediği gibi 10 sn ileri yönde motor olarak çalıştır başka bir 10 sn de geri yönde motor olarak çalıştır

benim istediğim motoru 10 sn çalıştırmak değil.Şimdi motora enerji geldi 10sn çalıştı durdu.Ama üzerinde hala enerji var ve ben o enerjiyi atıyorum 10 dk sonra kestim. Ben enerjiyi kesince motor 10 sn geri yönde çalışacak ve duracak. Bu şekilde bitti.

Yeniden başlarken motora enerjiyi verdim 10 sn çalıştı durdu... aynı döngü devam etcek. Çok mu karışık :(

o zaman motor bir yaya bağlı olacak. motora uyguladığın enerji, yayın uyguladığı kuvveti(torku) dengeleyecek ve motoru bir konumda sabit olarak tutacak. enerjiyi kesitiğinde yayın etkisi ile ilk konumuna dönecek.
yayın ve motorun modelini çıkarabilirsen geribesleme kullanarak yapılabilir gibi duruyor.

(ama bu durumda bile enerjiyi kesmek yeterli olmayacaktır. enerji kesildiği halde istenilen konuma gidebilmesi için mekanik etkilerin istennilen şeilde davranabileceği bir tasarım gerekebilir. örneğin yay kuvveti motoru eski konumuna götürürken aşım yapmaması gerekir. Yani bir konum etrafında salınım olmaması gerekir.)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri