Dc Dimmer Devresi 12 Amper

alibgci

Üye
Arkadaşlar merhaba şerit led için dimmer devre şeması arıyorum 12volt 12 ampere dayanabilecek ama 10 amper üstü bir devre bulamadım ısınmadan sorunsuz çalışacak bir devre var mı bildiğiniz yardımcı olur musunuz?

ustam bana bundan 4 tane lazım fiyat olarak daha uygun olması için devreyi kendim kurmak istiyorum o yüzden şema olursa daha iyi olur

LED trafonun ayar trimpotun dışarı al potansiyometre şeklinde. Onu kullanarak direkt ayarla. Devreye gerek yok

Etrafındaki bir iki direnci değiştirirsin olur biter

Hocam çok mantıklı anlık aydınlanma yaşadım cidden ama direnci tam anlamadım trimpotu dışarı kabloyla alsam dirence gerek var mı ki

12v çoğunlukla anca 11 volta iner. 7-8 volta indirmek için biraz modifikasyon gerekiyor. Deneyin bakın kaça iniyor

Evet dediğiniz gibi 11 volta iniyor peki nasıl düşürebilirim elim yatkındır ama fazla bir bilgiye sahip değilim yardımcı olur musunuz?

@silvestir usta XL4016 ile daha kolay olmaz mı?

Üstad xl4016 biraz zayıf kaçıyor. 12 amper deyince 9amperlik xl4016 riskli geldi.
Evet dediğiniz gibi 11 volta iniyor peki nasıl düşürebilirim elim yatkındır ama fazla bir bilgiye sahip değilim yardımcı olur musunuz?
Açık söylemek gerekirse gerektiğinde ben biraz deneme yanilmayla buluyorum. trimpot etrafındaki direnclerin birine önce paralel yapıyorum mesela, etkisini tespit edince gerekirse dirence seri başka direnç takıyorum. Ama daha profesyonel bir arkadaş belki net olarak yardımcı olabilir. O bölgenin yakın plan fotolarını paylasin

Son düzenleme:
hocam fotoğrafları bu şekilde o zaman bende deneme yapayım belki olur

Ekli dosyalar

• IMG_9315.JPG
    IMG_9315.JPG
    218.4 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_9316.JPG
    IMG_9316.JPG
    271.2 KB · Görüntüleme: 16

Forum istatistikleri

Konular
128,245