Converter çeşitleri ne işe yarar

exsenim

Üye
Herkese iyi gunler anlamadığım bir kac nokta var yardimci olursaniz memnun olurum
1. buck convertor nedir ne ise yarar
2. boost convertor nedir ne ise yarar
3. Nette 30 volt 20 amper buck/boost converter buldum bunla ayarlı güç kaynağı yapsam verimli olur mu

Buck converter yuksek voltaj kaynagindan dusuk voltaja donusum saglar.

Boost converter dusuk voltaj kaynagindan yüksek voltaja donusum saglar.

Buck boost converter bunu otomatik yapar. Mesela sen 18 volta ayar yaptin giris bu voltajin altinda ise yukseltir ustunde ise düşürür.

Urun linki verirseniz inceleyip nasil bir sey olduguna bakabiliriz.

Hocam bu linkteki üründen alıp 30 amper swicth mode trafo ile beslesem verim alır miyim yada senin 30 volt 20 amper civarı önerebileceğin guzel guc kaynağı yapma sekli var mi

Ürün linki

Bu urunun aynisidan bende 2 tane aldim. Elimde 24 volt 15 amperlik smps guc kaynagim var. Ikisini kutulayip simetrik bir guc kaynagi yapma dusuncem var.

Satis sitesinde 20 amper pik desede bu ceviriciden 10 - 12 amper uzeri cok cikmamak lazim. Zaten bu akimlari cekebilecek cok fazla yuk bilmiyorum. Ben yaptigim testlerde 3 adet 12 volt 50 watt yani toplamda 12 volt 150 vatt 13 amper civarinda akim cektim bir sorun gormedim.

Kisacasi laboratuvar tipi bir guc kaynagi yapmak icin ideal bir cozum.

Sunuda soyleyeyim bu bir anahtarlamali tip guc kaynagi ve buck boost degildir malesef. Sadece buck dedigimiz dusurucu bir guc kaynagi. Giris voltaji her zaman istenen cikis voltajından yuksek olmak zorundadır. Ayrica ikinci konu anahtarlama mantigi ile calistigi icin bazi mikroislemci devrelerinde sorun yaratabilir nedeni besledigi devrede ripple dedigimiz dalgalanmalara neden olur. Ama siz aku sarji basit devreler motorlar testi icin kullanacaksaniz isinizi hayli hayli gorur.

Peki genel olarak pic beslemelerinde vr yüksek akim gereken işlerde kullanabilmek icin tavsiye edeceginiz guc kaynağı nasil yapabilirim istediğim sey akımı ve voltajı kontrol edebilmek

Peki genel olarak pic beslemelerinde vr yüksek akim gereken işlerde kullanabilmek icin tavsiye edeceginiz guc kaynağı nasil yapabilirim istediğim sey akımı ve voltajı kontrol edebilmek
Zaten yukarıda ilgili regüle modülünün videosunu vermişsiniz.

szbk07 modülü 1-30 volt ve 0.5 -13 amper kontrol eder.

Daha yüksek akım ve voltaj için, (Örneğin 3-30 volt ve 0.5-25amper ayarlı) ticari güç kaynağı satın almak daha mantıklı.

Son düzenleme:

Bu guc kaynagi ile yuksek akim gereken ornek verdigim gibi aku sarji motor testleri gibi testlerde rahatlikla kullanabilirsiniz.

Pic gibi mikroislemci calistirmak icin size lineer çalışacak bir devre onerebilirim. Lineer guc kaynagi icin trqfolu bir devre yapabilirsiniz. Bir kac amper icin lm723 ile cok guzel hem akim hemde gerilim kontrollu bir guc kaynagi yapabilirsiniz. Yada hazirini alabilirsiniz.

Video daki ürün ile yapacağınız güç kaynağı Serkan hocamın dediği gibi gayet ideal.
Kutulama yaparken regülatör üzerindeki vidalı küçük potansiyometre leri,
10 k çok turlu hassas potansiyometre ile değiştirirseniz çok güzel olur.

Ekran olarak ne kullanacaksınız bilmiyorum ama,
Eğer 20-30 TL civarı satılan digital voltmetre kullanırsanız 4 haneli olanlardan almayın.
Mesela 12.21 volt bu şekilde 4 basamaklı ekranlar da ayar yapmak çok zor çileden çıkıyor insan.
3 basamaklı olursa çok güzel tel tek ayar yapılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri